آیا مبتلایان کرونا پس از بهبودی مصون می شوند؟

به گزارش تیم علمی، مصونیت بهبودیافتگان ابتلا به ویروس کرونا در برابر بیماری کووید 19 را بسیاری دیگر از کارشناسان کشور های دیگر، از جمله در چین و آمریکا نیز تائید کرده اند، اما تقریبا تمام آن ها بر این نکته هم تاکید دارند که دوران این مصونیت هنوز تعیین نیست.

آیا مبتلایان کرونا پس از بهبودی مصون می شوند؟

تا کنون بیش از 127 هزار مبتلا به ویروس کرونا بهبود یافته اند، آیا آن ها در برابر ابتلای جدید مصونیت دارند؟ بسیاری از پژوهشگران مصونیت فرد بهبودیافته را تائید کرده اند، اما اغلب آن ها می گوید دوره مصونیت هنوز معین نیست.

اغلب ویروس شناسان، از جمله ملانی برینکمن، از انستیتو هلم هولتس آلمان معتقدند امکان مصون شدن افراد در برابر بیماری کووید 19، پس از ابتلا به ویروس کرونا و بهبودی بسیار محتمل است.

او می گوید می دانیم که مبتلایان بهبودیافته ویروس کرونا نسبت به ابتلای دوباره مصونیت دارند، اما از آنجا که آشنایی با ویروس جدید به نیمه ماه ژانویه بازمی شود هنوز نمی دانیم که این مصونیت تا چه مدت دوام دارد.

تاگس شاو، وب سایت کانال یک تلویزیون آلمان پنج شنبه هفتم فروردین در گزارشی نوشته که پژوهشگران برای یافتن پاسخ قطعی به این پرسش در حال تحقیق هستند و در این زمینه تمرکز بر نحوه فعالیت آنتی بادی یا پادتن ها بسیار ضروری است.

آزمایش های اولیه فعال شدن پادتن ها بعد از ابتلا به ویروس کرونا را اثبات می کنند. تحقیقات اجرا شده بر روی نوعی از میمون ها نیز نشان می دهد که آن ها پس از ابتلا به کرونا و بهبودی، دوباره به آن مبتلا نشده اند، گرچه با میزان قابل توجهی ویروس کرونا در تماس قرار گرفته اند.

کلینیک دانشگاه شهر کلن آلمان یکی از پژوهشکده های پیشتاز در زمینه سیستم دفاعی بدن و مصونیت شناخته می شود. در این کلینیک فلورین کلاین همراه با تیمی از پژوهشگران در مورد پادتن ها تحقیق می کند.

او می گوید این تیم در حال حاضر مشغول تحقیق درباره چگونگی پاسخ سیستم دفاعی بدن و شکل گیری پادتن ها هنگام ابتلای شخص به ویروس جدید کرونا است.

این تیم واکنش سیستم دفاعی بدن به ویروس کرونا و چگونگی شکل گیری و فعالیت پادتن ها برای جلوگیری از ابتلا را بررسی می کند.

به گفته ویروس شناس کلینیک کلن آزمایش ها در مورد پادتن ها در مراحل ابتدایی هستند و هدف رسیدن به مرحله ای است که بتوان با قطعیت در مورد عملکرد آن ها اظهارنظر کرد. او اضافه نمود در ادامه این مرحله و پس از هفته ها و ماه ها می توان به دریافت های دقیق تر درباره این مسئله دست یافت.

مصونیت آری، دوام آن نامعین

مصونیت بهبودیافتگان ابتلا به ویروس کرونا در برابر بیماری کووید 19 را بسیاری دیگر از کارشناسان کشور های دیگر، از جمله در چین و آمریکا نیز تائید کرده اند، اما تقریبا تمام آن ها بر این نکته هم تاکید دارند که دوران این مصونیت هنوز معین نیست.

لی کینگیوان، دبیر بخش جلوگیری و درمان ذات الریه در بیمارستان دوستی چین و ژاپن در پکن، چندی پیش گفته بود بدن کسانی که به کووید 19 مبتلا می شوند یک پادتن محافظتی برای مقابله با آن تولید می کند، اما زمان کارآمدی و دوام این محافظت معین نیست.

مطابق فهرستی که دانشگاه آمریکایی جانز هاپکینز بر پایه آمار کشور ها تنظیم می کند تا بعد از ظهر جمعه هشتم فروردین نزدیک به 560 هزار نفر در سرتا سر جهان به ویروس جدید کرونا مبتلا شده اند. در این فهرست تعداد بهبودیافتگان حدود 127 هزار و 700 نفر ثبت شده است.

در کنار تحقیقاتی که در مورد مصونیت احتمالی در برابر ویروس کرونا در جریان است مراکز پژوهشی و انستیتو های مختلفی در سرتاسر جهان برای یافتن دارو برای معالجه یا واکسن علیه بیماری کووید 19 تلاش می کنند.

تا کنون هنوز دارویی برای مداوای بیماری کووید 19 تهیه نشده و دارو هایی که روی مبتلایان به کرونا آزمایش می شوند همان هایی هستند که برای مقابله با بیماری های دیگری نظیر ابولا یا ایدز استفاده شده اند.

معینه عمومی دارو هایی که اکنون مورد استفاده قرار می گیرند نقش آن ها در تقویت سیستم دفاعی بدن انسان است. انستیتو کخ آلمان احتمال می دهد در آینده نزدیک دارویی برای درمان قطعی بیماری کووید 19 یافت و تولید شود.

پیروزیت ها و راه طولانی تولید واکسن

شرکت داروسازی CureVac شهر توبینگن در زمینه تولید واکسن کرونا در مرحله حساسی واقع شده است. فرانتس- ورنر هاس، رئیس هیئت مدیره شرکت می گوید همکارانش بر این باورند که می توانند به زودی مرحله آزمایش واکسن را آغاز کنند.

او می گوید کارشناسان این شرکت پیروز شده اند از میان نمونه های مختلف آزمایشگاهی، نمونه هایی با بیشترین ضریب احتمال موثر بودن را جدا کنند و امیدوارند فاز نخست آزمایش واکسن بر روی افراد سالم تابستان امسال آغاز شود.

ویروس شناس کلینیک دانشگاه کلن تاکید می کند تا زمانی که واکسنی علیه ابتلا به ویروس جدید کرونا تولید نشده و مطابق یافته های کنونی، فقط کسانی در برابر بیماری کووید 19 ایمن هستند که یک بار به آن مبتلا شده باشند، اما با توجه به ناروشن بودن دوران این مصونیت هدف نهایی واکسینه کردن افراد است.

گرچه شرکت های مختلفی شبانه روز برای یافتن واکسن بیماری کووید 19 تلاش می کنند اغلب کارشناسان معتقدند با توجه به زمان بر بودن دوره آزمایش های بالینی و فرایند کسب مجوز برای تولید و عرضه، به احتمال زیاد چنین واکسنی پیش از ابتدای سال 2021 وارد بازار نخواهد شد.

منبع: دویچه وله

منبع: فرادید
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 946

به "آیا مبتلایان کرونا پس از بهبودی مصون می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا مبتلایان کرونا پس از بهبودی مصون می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید