بی مسئولیتی معاون امور زنان رئیس جمهور در قبال بی پناه ترین زنان کشور

به گزارش تیم علمی، موضوع حمایت از زنان بیخانمان و آسیب دیده تنها در شوهای تبلیغاتی مسئولان حوزه زنان دیده می گردد و کمتر مسئولی در این حوزه با دلسوزی و وجدانی بیدار مشغول به کار است.

بی مسئولیتی معاون امور زنان رئیس جمهور در قبال بی پناه ترین زنان کشور

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی خبرنگاران، فرزانه فراهانی- به جرئت میتوان گفت که زنان بیخانمان و آسیب دیده از معضلات اجتماعی چون اعتیاد جزو یکی از بی دفاع ترین اقشار جامعه محسوب می شوند و نیازمند دریافت خدمات و حمایتهای ویژه ای هستند.

معضل اعتیاد در زنان به مراتب تخریب گسترده تر و وسیع تری را به نسبت مردان به جا می گذارد و طرد زنانی که در زندگی خود به مصرف مواد مخدر روی می آورند از طرف خانواده آن ها بیشتر است و از این رو بازگشت زنان معتاد به خانواده و زندگی بسیار سخت تر از مردانی است که اعتیاد دارند.

در حال حاضر در سطح کشور مراکز متعددی به عنوان مراکز ارائه خدمات به زنان آسیب دیده و همچنین زنان در معرض آسیب های اجتماعی در حال فعالیت هستند که در کنار کوشش شبانه روزی بسیاری از پرسنل خدوم و زحمتکش این مراکز که دلسوزانه پای کار هستند، از عدم مسئولیت پذیری مدیران در راس و رده بالای حوز زنان نمیتوان چشم پوشید.

کافی است برای دقایقی کوتاه از محله های پر آسیب شهر تهران گذر کنید؛ آنوقت چشمتان به دیدن صحنه های دردناک و غم انگیزی می خورد که باورش برایتان مشکل است.

تنها چند صحنه کوتاه شمال دیدن زنان و دختران جوانی است که در گرداب اعتیاد گرفتار شده اند و علاوه بر آنکه راه تباهی و نیستی را در پیش گرفته اند در بسیاری از مواقع، طفل خردسالی را هم در آغوش خود جای داده و آن فرزندان خردسال را هم به مصرف موادمخدر معتاد نموده اند.

آیا زنان کارتن خواب حق زندگی ندارند؟

متولیان حوزه مقابله و مبارزه با اعتیاد به ویژه اعتیاد زنان و کاهش آسیب های وارده به این افراد، علاوه بر داشتن تخصص در این خصوص باید با دلسوزی بیشتری کار نمایند و نه اینکه مثل معاون امور وزنان خانواده ریاست جمهوری با فرافکنی مسئولیتهای خود ، به روی زخم کهنه بیخانمانی و بی پناهی زنان معتاد متجاهر نمک بپاشد.

پنجم آذر ماه امسال بود که معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به صراحت بیان کرد که این معاونت هیچ مسئولیتی در قبال زنان معتاد ندارد.

ابتکار وظیفه رسیدگی به زنان معتاد و کارتن خواب را از جمله وظایف ستاد مبارزه با مواد مخدر و همچنین سازمان بهزیستی کشور برشمرده و با اعلام این خبر شانه خالی کردن این معاونت از این مسئولیت مهم را بیان کرد.

با یک جستجوی ساده تصاویر حضور ابتکار در مراکز کاهش آسیب و ارائه خدمات به زنان معتاد و کارتن خواب در کنار سایر مسئولان بهزیستی، شهرداری و سایر مسئولان حوزه آسیب های اجتماعی دولتی و خصوصی را میتوان مشاهده کرد.

مسئولی که اگر چه در حال حاضر مدتی است که در سمت معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مشغول به کار است، در دوران مسئولیتی خود در سازمان محیط زیست و در روزهای افتتاح مراکز بازتوانی مادران معتاد و بچه هایشان، پای ثابت میهمان مراکز دولتی و خصوصی آن موقع بود.

اظهار نظر فعلی معصومه ابتکار در سمتی که هم اکنون بر دوش وی است مبنی بر نداشتن مسئولیت در قبال زنان معتاد، ناقض حضور وی به عنوان میهمان برنامه های مرتبط با زنان دارای اعتیاد آسیب دیده نیست و از این اظهارنظر چنین به نظر می رسد که فرافکنی بهترین راه حل برای خانوم معاون است.

ظاهرا طی تمام این سالها بیشتر مسئولان، راه کاهش آسیب های اجتماعی را در یک جمله دیدند و آن هم فرافکنی و عدم وجود هماهنگی، میان آن ها بوده و به همین دلیل خبری از کاهش معضلات اجتماعی نیست.

نادیده دریافت زنان معتاد کارتن خواب و بیخانمان و محروم کردن آن ها از حقوق حداقلی که سایر شهروندان برخوردار هستند اقدامی غیر اخلاقی و به دور از شعارهای خوش آب و رنگی است که مسئولانی چون ابتکار در مراسم افتتاح سرپناه این افراد به زبان می آورند.

افزایش آمار زنان معتاد، نتیجه فرصت طلبی قاچاقچیان مواد مخدر

بر اساس آخرین آمار موجود و به گفته اسکندر مومنی دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در حال حاضر 5.4 درصد معتادان کشور را بانوان شامل می شوند و این آمار طی سال های گذشته کمتر از میزان فعلی آن بوده است.

به گفته مومنی قاچاقچیان مواد مخدر طی سال های اخیر، زنان را در گرایش به موادمخدر مورد هدف قرار داده اند و یکی از دلایل افزایش تعداد زنان معتاد نیز همین فرصت طلبی سوداگران مرگ بوده است.

آمار فوق در حالی اعلام شده است که بعضی از مسئولان فعال در حوزه مبارزه با اعتیاد آمار زنان معتاد را 6 تا 10 درصد مجموع معتادان کشور برمی شمرند و با توجه به این آمار تعداد زنان معتاد متجاهر که به نوعی اغلب آن ها بیخانمان و کارتن خواب هستند نیز افزایش پیدا می نماید.

مسئولان ستاد مبارزه با موادمخدر که در حال حاضر به عنوان یکی از متولیان ساماندهی زنان معتاد محسوب می شوند تعداد زنان معتاد کارتن خواب را 1500 نفر می دانند و هم اکنون بعضی از این زن ها در مراکز اقامتی و درمانی کاهش آسیب های اجتماعی اختیاری و اجباری فعال در سطح شهر تهران دوره ترک اعتیاد و بهبودی خود را سپری می نمایند.

ای کاش مسئولان و متولیان حوز کاهش آسیب در کنار دریافت عکسهای یادگاری در مراکزی که سرپناه زنانی است که به گفته خودشان اموراتشان با معاونت آن ها ارتباطی ندارد، کمی هم به فکر جامعه هدف درد کشیده و رنج دیده و مستاصل خود باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 12 اسفند 1399 بروزرسانی: 12 اسفند 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1519

به "بی مسئولیتی معاون امور زنان رئیس جمهور در قبال بی پناه ترین زنان کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بی مسئولیتی معاون امور زنان رئیس جمهور در قبال بی پناه ترین زنان کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید