صالحی: برجام از بین برود آماده غنی سازی اورانیوم هستیم

به گزارش تیم علمی، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با کیودو خاطرنشان کرد: علیرغم تحریم ها و کوشش آمریکا برای انزوای ایران، ژاپن به تداوم همکاری های هسته ای ایمن با ایران متمایل مانده است.

صالحی: برجام از بین برود آماده غنی سازی اورانیوم هستیم

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در این خصوص گفت: طرف ژاپنی اصرار داشت تحت هر شرایطی مایل به ادامه عملیات خود در حوزه ایمنی هسته ای خواهد بود.

وی در حاشیه برگزاری نشستی در بروکسل بلژیک ادامه داد: حتی در چند هفته گذشته مقامات دو کشور هم در این خصوص دیدارهائی را داشته اند.

صالحی در ادامه اضافه نمود: از آنجائیکه حوادث هسته ای در هر کشوری می تواند فراتر از مرزهایش نیز تاثیر بگذارد، بحث ایمنی هسته ای برای جامعه بین المللی مهم است.

صالحی در ادامه مواضع حمایتی ژاپن در زمینه توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی را ستود و گفت که موقعیت حساس ژاپن درقبال آمریکا را درک می کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران اضافه نمود: ما خواستار مشاهده نقش آفرینی مستقل تر ژاپن هستیم. اگر ژاپن بخواهد، می تواند کارهای بسیاری را به انجام برساند. حوزه هائی وجود دارند که هیچ ارتباطی با آمریکایی ها ندارند، اما ژاپنی ها وقتی نوبت به ایران می رسد، بسیار محتاط عمل می نمایند.

صالحی گفت که ژاپن همچنین می تواند با حمایت از کوشش های اروپا در نجات توافق هسته ای سال 2015 نقش مثبتی را ایفا نماید.

علی اکبر صالحی همچنین هشدار داد که اگر توافق هسته ای از بین برود، پیامدهای آن برای همه و حتی خودمان، جامعه بین الملل و منطقه قابل پیش بینی نخواهد بود و فقط خدا می داند چه اتفاقی خواهد افتاد.

وی ادامه داد: ایران آماده است تا در صورت از بین رفتن برجام، غنی سازی اورانیوم را از سربگیرد. ایران هم اکنون ظرفیت فراوری 190 هزار واحد کاری جداگانه (سو) در خصوص اورانیوم غنی سازی شده را در اختیار دارد. ما این کار را به راحتی انجام خواهیم داد، با این که ظرفیت این کار وجود دارد اما نمی خواهیم آن را در برهه زمانی کنونی انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 2 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 110

به "صالحی: برجام از بین برود آماده غنی سازی اورانیوم هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: برجام از بین برود آماده غنی سازی اورانیوم هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید