نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، شروعی بد برای بوریس جانسون

به گزارش تیم علمی به نقل از یورونیوز، نشست دو روزه سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در بروکسل در حالی امروز پنجشنبه (17 اکتبر/25 مهر) شروع می گردد که همه چیز تحت تاثیر مذاکرات بر سر طرح پیشنهادی انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا واقع شده است.

نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، شروعی بد برای بوریس جانسون

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

با نزدیک شدن مهلت نهایی برگزیت در 31 اکتبر/9 مهر، دیپلمات ها در تلاشند تا در آخرین روزها به توافقی در این زمینه دست یابند. همزمان با نشست بروکسل، جدیدترین موضوعات مورد بحث در این نشست و نیز موضوع برگزیت ارائه می گردد.

به همین دلیل، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان، در آستانه نشست سران در بروکسل گفت انگلیس و اتحادیه اروپا هنوز می توانند به توافق دست یابند.

مرکل که در مجلس آلمان حضور یافته بود، تاکید نمود: ما در راستا بهتری نسبت به گذشته هستیم هرچند هنوز به هدف نرسیده ایم. توافق هنوز ممکن است و به همین دلیل ما احتیاج داریم همه کار بکنیم تا مذاکرات را با موفقیت به سرانجام برسانیم.

از سوی دیگر، حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند (دی یو پی) که از احزاب متحد بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس به شمار می رود روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای اظهار داشت: با پابرجا ماندن وضعیت فعلی نمی توانیم از پیشنهاد نخست وزیر انگلیس در مورد برگزیت حمایت کنیم.

البته، این تصمیم ضربه ای به اعتبار طرح پیشنهادی جانسون است چرا که بدون حمایت حزب اتحادگرای دموکراتیک ایرلند، تصویب توافق در مجلس انگلیس ناممکن خواهد بود.

جانسون در 3 روز گذشته 3 بار با رهبران این حزب دیدار کرد تا نظر مساعد آنان را نسبت به طرح پیشنهادی برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا جلب کند.

از سوی دیگر، دیپلمات های اروپایی حاضر در بروکسل قرار بوده تا صبح امروز متن پیش نویس طرح پیشنهادی برگزیت را دریافت نمایند تا بتوانند قبل از نشست سران اروپا، آن را با کارشناسان حقوقی اتحادیه آنالیز نمایند. با این حال، مطابق گزارش ها هنوز این پیشنویس به دست آنان نرسیده است.

یکی از دیپلمات ها به خبرنگار بی بی سی گفته است که با اوضاع فعلی نسبت به حصول توافق بیش از پیش بدبین شده اند.

این در حالی است که مینا اندریوا سخنگوی ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا، از ادامه مذاکرات و همچنین تماس تلفنی یونکر با جانسون خبر داده است. او در توئیتی نوشت: هر ساعت و دقیقه پیش از نشست مهم است. ما توافق می خواهیم.

همزمان، خبرگزاری رویترز نیز به نقل از یک مقام اتحادیه اروپا اظهار داشت: قرار نیست رهبران اتحادیه در طول نشست امروز، با بوریس جانسون درباره توافق برگزیت صحبت نمایند و به همین دلیل نهایی کردن هرگونه توافق تا انتها ماه میلادی جاری (اکتبر) غیرممکن است.

وی اضافه نمود: حتی اگر توافقی هم حاصل گردد اجرای آن تا انتها اکتبر غیرممکن است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 آبان 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 512

به "نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، شروعی بد برای بوریس جانسون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست سران اتحادیه اروپا در بروکسل، شروعی بد برای بوریس جانسون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید