نگرانی از شیوع کرونا در اردوگاه های روهینگیا

به گزارش تیم علمی، در حالی که شیوع ویروس کرونا بر زندگی میلیون ها نفر در سرتاسر جهان تاثیر گذاشته است و جهان را به سوی یک بحران اقتصادی سوق می دهد، فعالان اجتماعی و سازمان های انسان محبت آمیز، از شرایط بیش از یک میلیون روهینگیایی که در اردوگاه های شلوغ مهاجران در بنگلادش و میانمار زندگی می کنند ابراز نگرانی کرده اند.

نگرانی از شیوع کرونا در اردوگاه های روهینگیا

بسکمک از مردم میانمار روهینگیایی ها را مهاجرانی غیرقانونی می دانند و لذا این مردمان از تبعیض هایی که علیه شان می شود در رنج هستند. دولت میانمار با روهینگیایی ها همانند مردمانی فاقد ملّیت و بی خانمان برخورد می کند و به آنها تابعیت نمی دهد. روهینگیایی ها با محدودیت های سفت و سختی از جمله محدودیت در جابجایی، دسترسی به امکانات پزشکی و آموزشی روبرو هستند.

بیش از یک میلیون روهینگیایی با فرار از جنگ و قتل عام ارتش و بودائیان افراطی درایالت راخین در سال 2017 از میانمار به بنگلادش فرار کرده و اکنون در کمپ های مرزی این کشور ساکن هستند. سازمان ملل متحد در پی حملات نظامی ماه اوت 2017 علیه روهینگیا و اخراج گروهی آنها به بنگلادش، نظامیان میانماری را عامل پاکسازی قومی و نسل کشی مسلمانان روهینگیا معرفی کرد و ارتش این کشور را بدنام ترین ارتش جهان نامید.

با توجه به گزارش دیده بان حقوق بشر، اردوگاه های شلوغ مسلمانان روهینگیا در بنگلادش و همچنین میانمار در واقع بمب های زمان دار کرونا هستند.

این اردوگاه ها از هیچ استاندارد بهداشتی برخوردار نیستند و عدم دسترسی به منابع و بهداشت، ساکنان این اردوگاه ها را به شدت در مقابل کرونا آسیب پذیر ساخته است.

درحالی که کشورها در سرتاسر جهان از شهروندان خود می خواهند تا در خانه باقی بمانند و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند، این اقدامات در اردوگاه های مهاجران روهینگیایی غیر ممکن است.

برد آدم رییس بخش آسیا در دیده بان حقوق بشر گفت: شرایط بهداشتی پیش از این برای مهاجران روهینگیایی در بنگلادش و همچنین اقلیت روهینگیا در میانمار بسیار ضعیف بود و اکنون کرونا این گروه اقلیت را با خطر نابودی کامل روبرو ساخته است.

در استان راخین میانمار که بیش از 100 هزار روهینگیایی در یک اردوگاه نگاه داری می شوند، نیازهای روزمره به سختی بر طرف می شود. به گفته فعالان اجتماعی در این اردوگاه بیش از 600 نفر مجبورند از یک منبع آب استفاده کنند.

ممنوعیت دسترسی به اینترنت

گزارش های منتشر شده حاکی از ممنوعیت دسترسی به اینترنت از سال ژوئن سال 2019 تا به امروز در استان راخین میانمار است. از سوی دیگر دولت بنگلادش نیز خدمات اینترنت در منطقه کاگس بازار که اردوگاه های مسلمانان روهینگیا در آن قرار گرفته است را قطع کرده است.

براساس گزارش سازمان ملل،زمانی که دسترسی به اطلاعات بسیار مهم است به خصوص در شرایط اضطراری، دولت ها نباید دسترسی به اینترنت را مسدود کنند.

مقامات بنگلادش سعی می کنند با استفاده از بلندگو به مهاجران روهینگیا در خصوص کرونا اطلاع رسانی کنند. در این اردوگاه ها محل های اجتماع تعطیل شده است و تنها خدمات ضروری ارائه می شوند. با این وجود این اقدامات کافی نیست و بسکمک از مسلمانان روهینگیا از خطر کرونا خبری ندارند.

با وجود کمک های ناکافی، محیط شلوغ برای زندگی که فاصله گذاری اجتماعی را سخت می کند، دسترسی محدود به بهداشت عمومی و آب تمیز و بدون داشتن هیچ گونه ارتباطی، مسلمانان روهینگیا در اردوگاه های مهاجران در بنگلادش و میانمار در مقابل کرونا بی دفاع هستند.

میانمار تعدادی از مسلمانان روهیگنیا را آزاد کرد

به دلیل نگرانی از شیوع ویروس کرونا، دادگاهی در میانمار تعدادی از مسلمانان روهینگیا که از سال 2017 در این کشور بازداشت بودند را آزاد کرد.

به گفته یک مقام میانماری آزادی 123 روهینگیایی که در میان آنها چند کودک نیز وجود دارد، با هدف خلوت کردن زندان ها اجرا شده است. دیده بان حقوق بشر زندان های میانمار را به شدت شلوغ با بهداشت ضعیف توصیف کرده است.

بر اساس آمار اعلام شده، تا به امروز 22 مورد ابتلا به ویروس کرونا در میانمار به ثبت رسیده است و سه نفر نیز در این کشور جان خود را از دست داده اند اما کارشناسان بین المللی می گویند دلیل آمار پایین ابتلا به کرونا در میانمار، تعداد کم آزمایش کرونا در این کشور است.

در مقابل بنگلادش تا به امروز 218 مورد ابتلا به کرونا را به ثبت رسانده است که از این میان 20 نفر نیز جان خود را از دست داده اند.،ایرنا

اخبار مربوط به ویروس کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 11 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 974

به "نگرانی از شیوع کرونا در اردوگاه های روهینگیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی از شیوع کرونا در اردوگاه های روهینگیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید