آشنایی با دره زیبا و سرسبز قاهان در قم

به گزارش تیم علمی، دره قاهان در 35 کیلومتری جاده ساوه - سلفچگان واقع شده است که این دره به لحاظ تقسیمات کشوری در حوزه استحفاظی استان قم واقع شده که یکی از بخش های خلجستان محسوب می شود که طول این دره حدود 30 کیلومتر است و یک مجموعه روستا را در خود جای داده است.

آشنایی با دره زیبا و سرسبز قاهان در قم

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

روستاهای این منطقه شامل آغلک، بنابر، جمزقان، قاهان، نویس، کاسوا و انجیله است که هر چه از جاده اصلی دور می شوید به سمت قسمت پایانی دره حرکت می کنید و این در حالی است که فضای روستا کوهستانی تر می شود تا جایی که سه روستای پایانی یعنی نویس، کاسوا و انجیله به شکل پلکانی در دل کوهستان قرار دارند و همین امر مهم ترین عامل جذب گردشگران کشور به این دره می شود.

دره قاهان، سرزمین چهار فصلی است که در هر زمان زیبایی های خاص خود را دارد که از آن جمله می توان به بهار پرشکوفه، تابستان ییلاقی، پاییز رنگارنگ و زمستان های سرد و سپید اشاره کرد که قدرت برف می تواند جهت های ارتباطی به این روستا را می تواند قطع کند.

حدود 20 قنات در دهستان قاهان و 15 قنات در روستای انجلیه شناسایی شده اند که هم اکنون مهم ترین منبع تامین آب منطقه به شمار می آیند.

دشت موسیر در ییلاقات بالادستی روستای انجیله، انواع گونه های گون، خارخسک، سیرک، گزنه، قازیاقی و انواع سبزی های معطر پونه، تحفه ای است که طبیعت دره قاهان در بهار پیشکش مهمانان می کند

این دره یکی از جاذبه های گردشگری استان قم محسوب می شود که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را مجذوب خود می کند و در ایام بهار مسافرانی که به استان قم سفر می کنند بهتر است از این دره نیز بازدید کنند.

منبع: گردشبان
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1516

به "آشنایی با دره زیبا و سرسبز قاهان در قم" امتیاز دهید

2 کاربر به "آشنایی با دره زیبا و سرسبز قاهان در قم" امتیاز داده اند | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آشنایی با دره زیبا و سرسبز قاهان در قم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید