آیین آبانگاه زرتشتیان یزد لغو شد

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران : رییس انجمن همازور زرتشتیان یزد از لغو آیین آبانگاه در این استان به دلیل شیوع کرونا اطلاع داد.

آیین آبانگاه زرتشتیان یزد لغو شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایرنا؛ منوچهر ارغوانی روز یکشنبه به ایرنا گفت: سالهای گذشته این مراسم در روز چهارم آبانماه برگزار میشد که سال جاری به دلیل شیوع کرونا و با هدف جلوگیری از ابتلای افراد به این بیماری، لغو و این آیین باستانی سال جاری به صورت مجازی برگزار گردید.

آبانگان جشنی است ماهانه و سنتی که مطابق با 10 آبان در گاهشمار ایرانی و 4 آبان در گاهشمار شمسی برگزار می گردد؛ این جشن، در گرامیداشت اَنَهیتَه (آناهید یا زهره) و رود پهناور و خروشان اردوی/آمو (مودریا) برپا می گردد.

بخش عظیمی در کتاب مقدس اوستا به نام آبان یشت (یشت پنجم) که یکی از باستانی ­ترین ِیشت­ها میباشد به ایزد آناهیتا اختصاص دارد؛ آناهیتا همتای ایرانی آفرودیت، الهه­ عشق و زیبایی در یونان و ایشتر، الهه بابلی، به شمار می­رود.

درباره پیدایش جشن آبانگان روایت است که در پی جنگ های طولانی بین ایران و توران، افراسیاب تورانی دستور داد تا کاریزها و نهرها را ویران نمایند.

پس از سرانجام جنگ، پسر طهماسب که زو نام داشت، دستور داد تا کاریزها و نهرها را لایروبی نمایند و پس از لایروبی آب در کاریزها روان گشت، به دنبال آن ایرانیان آمدن آب را جشن گرفتند و همین جشن بود که به عنوان پاسداشت فرشته نگاهبان آب های بی آلایش در تاریخ ماندگار شد.

در روایت دیگری آمده است که پس از هشت سال خشکسالی در ماه آبان باران شروع به باریدن کرد و از آن موقع جشن آبانگان پدید آمد؛ ایرانیان در این روز همانند سایر جشن ها به آدریان ها می فرایند و پس از آن برای گرامیداشت مقام فرشته آب ها ناهید، به کنار جوی ها و نهرها و قنات ها رفته و با خواندن دعا، اهورا مزدا را ستایش نموده و درخواست فراوانی آب و نگهداری آن را نموده و پس از آن به شادی می پردازند.

واژه آب که جمع آن آبان است در اوستا و پهلوی آپ و در سانسکریت آپه (Apa) و در فارسی هخامنشی آپی می­باشد.

این آخشیج (عنصر) همانند آخشیج­های اصلی دیگر چون آتش و خاک و هوا در آیین­های ایرانیان باستان مقدس است و آلودن آن گناهی بس عظیم است؛ برای هریک از چهار آخشیج امشاسپندی (فرشته) ویژه نامگذاری شده است؛ به گواهی اوستا و نامه ­های دینی پهلوی، ایرانیان آخشیج­های چهارگانه را که پایه نخستین زندگی است، می­ستودند.

ایران 30 هزار زرتشتی دارد که حدود 6 هزار نفر آنان در شهرهای یزد، تفت و اردکان در استان یزد زندگی می نمایند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1322

به "آیین آبانگاه زرتشتیان یزد لغو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیین آبانگاه زرتشتیان یزد لغو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید