شرایط کار دانشجویی در کانادا: کار حین تحصیل و پس از تحصیل

به گزارش تیم علمی، این درست است که نام کشور کانادا با جنگلهای پهناور افرا و بلوط، هاکی روی یخ و زمستان های بسیار سرد عجین شده است، اما چیزی که بیش از هر چیز باعث شهرت بی اندازه این کشور پهناور و چند ملیتی شده، وجود تعداد بی شماری از برترین دانشگاه ها و کالج های دنیا در کانادا است که علاوه بر پوشش دادن به تمامی رشته های تخصصی و مطرح دنیا، امکان کار حین تحصیل در کانادا را برای دانشجویان بین المللی فراهم کرده است.

شرایط کار دانشجویی در کانادا: کار حین تحصیل و پس از تحصیل

از سفر با تور کانادا لذت ببرید.

هر ساله دانشجویان بین المللی زیادی از سراسر جهان کشور کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب می نمایند. استانداردهای بالای زندگی، مزیت کار دانشجویی در کانادا، شهریه و هزینه های مناسب زندگی در کنار حضور برترین دانشگاه ها و کالج های جهان، این کشور را به یکی از اولین مقاصد تحصیلی دانشجویان بدل نموده است. در ادامه قصد داریم به جوانب مختلف و جزییات کار دانشجویی در کانادا بپردازیم، پس با ما همراه باشید.

شرایط کار حین تحصیل در کانادا

پیش از هر چیز باید به این نکته اشاره کنیم که هر دانشجویی برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش دانشگاه ملزم به اثبات تمکن اقتصادی برای پوشش هزینه های تحصیلی و زندگی خود در طول سال تحصیلی به دولت و سفارت کانادا است.

به طور کلی دانشجویان بین المللی میبایست برای برخورداری از شرایط کار حین تحصیل در کانادا به صورت تمام وقت در یکی از دانشگاه های معتبر این کشور ثبت نام نموده باشند و دارای مجوز تحصیلی معتبر باشند.

کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره وقت بوده و فرد را مجاز به انجام حداکثر 20 ساعت کار در هفته می نماید؛ اما از آنجایی که شهریه اغلب رشته های تحصیلی دانشگاه های معتبر کانادا به استثنای رشته های علوم اجتماعی و هنر بیش از 10000 دلار در سال است، هر دانشجویی با در نظر دریافت شهریه دانشگاه و دیگر هزینه های جانبی زندگی نظیر مسکن، سرگرمی و خورد و خوراک، به این فکر می افتد تا از مزیت کار حین تحصیل در کانادا استفاده کند و از این طریق بخشی از هزینه های خود را پوشش دهد.

با این حال اخذ مجوز کار و انجام کار دانشجویی در کانادا تنها بخشی از هزینه های دانشجوی خارجی را پوشش می دهد، اما در عین حال تجارب ارزشمند کاری مفیدی را در خلال تحصیل در اختیار فرد قرار می دهد. با این وجود می توان اینطور گفت که هزینه های تحصیل و زندگی در کانادا در مقایسه با کشورهای آمریکا، انگلیس و استرالیا به مراتب منطقی تر و مناسب تر است و فرد می تواند با کسب اطلاعات لازم و انتخاب مناسب کار دانشجویی در کانادا در هر دو عرصه تحصیلی و کاری در خاک کشور کانادا پیروز عمل کند.

انواع کار دانشجویی در کانادا

کشور کانادا به داشتن برترین دانشگاه ها و کالج های شناخته شده در جهان افتخار می نماید، البته همه این موضوع را می دانیم که تحصیل در کانادا همچون دانشگاه های آلمان و یا فرانسه رایگان نیست، اما با وجود مزیت کار حین تحصیل در کانادا می توان بخشی از هزینه های زندگی و تحصیلی را پوشش داد و در کنار کسب تجربه و برقراری ارتباط با افراد جدید، با بالاترین استانداردها در معتبرترین دانشگاه های این کشور به تحصیل و زندگی پرداخت.

به طور کلی کار دانشجویی در کانادا به دو نوع داخل دانشگاه (On-campus) و خارج از دانشگاه (Off-campus) تقسیم می شود که در ادامه به شرح آنها خواهیم پرداخت:

کار دانشجویی داخل دانشگاه (On campus)

چنانچه یک دانشجوی بین المللی در کانادا باشید که به صورت تمام وقت در دانشگاه ثبت نام نموده و دارای مجوز تحصیل معتبر است، بدون احتیاج به داشتن مجوز کار یا همان Work permit می توانید به کار دانشجویی در کانادا بپردازید.

کار دانشجویی در کانادا از نوع On campus به تمام کارهایی اطلاق می شود که در محدوده و فضای داخلی پردیس دانشگاه انجام می گیرد. معمولا کالج ها و دانشگاه ها دارای تابلو اعلانات و یا وب سایتی هستند که فرصت های کاری On-campus در آنها قرار داده می شود.

در کار دانشجویی در کانادا On-campus کارفرما دانشگاه بوده و کارها و فرصت هایی نظیر (کتابخانه، فروشگاه کتاب، دپارتمان تحصیلی، دفتر ثبت نام، مرکز ورزشی، اقامتی و مواردی از این قبیل) و یا یک کسب و کار خصوصی واقع در محوطه دانشگاه مثل کافی شاپ، رستوران و یا حتی ارائه خدمات پیمان کاری به دانشگاه، به شما ارائه می شود.

براساس مقررات مهاجرت کانادا، یک دانشجوی بین المللی از جمله انتقالی، مهمان و دوره های زبان ESL، مجاز به انجام کار حین تحصیل در کانادا از نوع On campus و بدون مجوز کار خواهد بود؛ البته کار دانشجویی در کانادا برای دانشجویان بین المللی مستلزم داشتن شرایط زیر است:

  دارای مجوز تحصیل معتبر باشد (study permit)
  به صورت دانشجوی تمام وقت ثبت نام نموده باشد
  دارای SIN معتبر باشد (شماره بیمه اجتماعی)

در صورت عدم احراز هر یک از شرایط بالا، دانشجوی خارجی مجاز به انجام کار حین تحصیل در کانادا از نوع On-campus نخواهد بود.

مادامی که دانشجوی بین المللی دارای شرایط قید شده در بالا باشد، مجاز به انجام کار دانشجویی در کانادا (داخل دانشگاه) بدون محدودیت ساعتی و زمانی است.

کار دانشجویی خارج از دانشگاه (Off campus)

کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus به کارهای خارج از فضای کالج و دانشگاه با کارفرمایان خارج از چارچوب دانشگاه اطلاق می شود، دانشجوی بین المللی در صورتی که دارای شرایط زیر باشد می تواند بدون مجوز کار به انجام کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus بپردازد:

  دارای مجوز تحصیل معتبر باشد (study permit)
  به صورت دانشجوی تمام وقت برای یک مقطع تحصیلی ثبت نام نموده باشد (در صورتی که دانشجو در آخرین ترم از سال آخر تحصیل خود قرار داشته باشد، می تواند حتی در صورت تحصیل پاره وقت، به کار حین تحصیل در کانادا بپردازد)
  برنامه تحصیلی فرد از لحاظ زمانی حداقل 6 ماه یا بیشتر طول بکشد و به اتخاذ مدرک معتبر تحصیلی نظیر گواهی نامه، دیپلم و غیره منجر شود.
  دارای SIN معتبر باشد (شماره بیمه اجتماعی)

اما در صورتی که دانشجوی خارجی شامل هریک از شرایط زیر باشد مجاز به انجام کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus نخواهد بود :

  اگر دانشجوی انتقالی و یا مهمان باشد.
  اگر در یک ورک شاپ و یا دوره آموزشی عمومی فاقد مدرک ثبت نام نموده باشد.
  اگر در یک دوره یادگیری ESL/FSL زبان انگلیسی و یا فرانسوی به عنوان زبان دوم ثبت نام نموده باشد.

دانشجویان بین المللی مشمول کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus، مجاز به انجام کار دانشجویی در کانادا برای حداکثر 20 ساعت در هفته در خلال سال تحصیلی هستند و در تعطیلات تعیین و برنامه ریزی شده نظیر (تعطیلات زمستانی، تابستانی و بهاره) می توانند به صورت تمام وقت کار نمایند.

گفتنی است که در صورت توانایی فرد برای انجام همزمان کار دانشجویی در کانادا (داخل دانشگاه) و 20 ساعت در هفته (خارج از دانشگاه)، هیچ گونه ممانعت قانونی وجود ندارد.

با در نظر دریافت این موضوع که اغلب دانشگاه های ممتاز کانادا دارای شهریه سالانه هستند، دانشجوی خارجی میبایست با اطلاعات مکفی و دقت فراوان هزینه های خود را در طی سال مدیریت کند تا بتواند بدون سختی تحصیلات عالیه خود را در این کشور به خاتمه برساند. از این رو پیشنهاد می شود تا پیش از اقدام برای دریافت پذیرش از دانشگاه و ویزای تحصیلی کانادا از مشاوره رایگان کارشناسان مجرب گروه شرکت های خبرنگاران در جهت انتخاب صحیح راستا تحصیلی و کاری آینده خود در کشور آرزوها، کانادا برخوردار شوید.

سایر ویژگی های کار دانشجویی یا پاره وقت

انجام کار دانشجویی در کانادا علاوه بر مجوز تحصیلی و کاری بنابر کار انتخابی دانشجو از نوع On-campus و یا Off-campus و شرایط و قوانین سازمان کار این کشور دارای ویژگی های دیگری است که دانشجو به اقتضای شرایط خود میبایست از آنها پیروی کند.

انتخاب منطقی و مناسب کار دانشجویی در کانادا می تواند با ایجاد تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی، آشنایی با محیط کار و رزومه سازی، زمینه ساز پیروزیت های بعدی شما در تمامی ابعاد کاری، تحصیلی و زندگی در کانادا باشد.

در ادامه به شرح انواع دیگر مجوزهای کاری، آزمون پزشکی، قوانین مهم سازمان کار کشور کانادا نظیر شماره بیمه تامین اجتماعی و اقتصادیات بر درآمد و مواردی از این قبیل می پردازیم:

مجوز کار کارآموزی Co-op

تجربه کاری جزء الزامات و شرط های مهم شرکت در بعضی از برنامه ها، دوره های آموزشی و تحصیلی است؛ بدین خاطر، چنانچه در یکی از این دوره ها ثبت نام نموده باشید، برای دستیابی به این شرط، احتیاجمند کسب مجوز کار (work permit) خواهید بود. شما می توانید به دو صورت داخل و خارج از دانشگاه برای کسب تجارب (گروهی- مشارکتی،کارآموزی، حرفه ای) به کار دانشجویی در کانادا مشغول شوید. افراد واجد شرایط کسب این نوع از مجوز کار میبایست دارای شرایط زیر باشند:

  از مجوز تحصیلی معتبر برخوردار باشند
  دارای نامه ای از دانشکده مبنی بر این موضوع باشند که استخدام و بکارگیری شان در یک مجموعه جزء موارد مهم و تکمیلی دوره تحصیلی است.

دریافت این نوع مجوز کار شامل هزینه نمی شود و تاریخ انقضای آن با تاریخ اتمام اعتبار مجوز تحصیلی دانشجو برابر است؛ البته گفتنی است که مجوز کاری Co-op زمانی که ماه ها و ساعتهای مورد احتیاج کارآموزی خود را تکمیل نموده باشید به طور اتوماتیک غیرفعال می شود.

آزمون پزشکی

چنانچه قصد داشته باشید به کار دانشجویی در کانادا در زمینه هایی نظیر بچه ها و یا خدمات سلامت (که ارتباط نزدیک با مردم وجود دارد) بپردازید، میبایست پیش از ارائه درخواست کار دانشجویی در کانادا یک معاینه پزشکی را تکمیل نموده و در آن قبول شوید.

ورود به این پروسه ممکن است برای دانشجویان بین المللی کمی زمان بر باشد، بدین خاطر دانشجویان متقاضی کار دانشجویی در کانادا ملزم هستند تا قبل از معاینه پزشکی مورد نظر آنرا رزرو نمایند. دانشجویان خارجی می توانند به وسیله مراجعه به لینک وب سایت رسمی دولت کانادا IRCC از مشاغل مرتبط و مراکز انجام معاینه پزشکی آگاه شوند. دانشجوی متقاضی این نوع از کار دانشجویی در کانادا میبایست گواهی معاینه پزشکی خود را به هنگام ارسال درخواست مجوز کار به آن پیوست کند تا پیروز به دریافت مجوز کار شود.

مجوز کار پس از فارغ التحصیلی (PGWP)

مجوز کار Post-Graduation به جای کار دانشجویی در کانادا به دانشجویان بین المللی فرصت تجربه کردن کسب و کارهای مختلف کانادایی را به صورت تمام وقت می دهد. اکثر دانشجویان فارغ التحصیل از دانشگاه های معتبر کانادا بنابر دوره تحصیلی شان مجاز به دریافت مجوز کار post-graduation برای حداکثر 3 سال هستند؛ به نسبت بازه زمانی دوره تحصیلی متقاضیان این نوع مجوز، شرایط مختلفی در نظر گرفته شده که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • چنانچه دوره تحصیلی شما کمتر از 8 ماه باشد واجد شرایط برای دریافت این مجوز نخواهید بود.
 • چنانچه بیش از 8 ماه و تا 2 سال در کانادا تحصیل نموده باشید، مجاز به دریافت مجوز کار مطابق با مدت زمان دوره تحصیلی تان هستید (برای مثال چنانچه دوره تحصیلی 9 ماهه ای را گذرانده باشید، مجوز کار دقیقا با اعتبار 9 ماه برای شما صادر خواهد شد).
 • اما برای دوره تحصیلی 2 سال و یا بیشتر در کانادا، مجوز کار 3 ساله صادر خواهد شد.

ارزیابی تحصیلی با پر کردن فرم ارزیابی تحصیلی از خدمات ویژه خبرنگاران بهره مند شوید ثبت نام کنید

دانشجویان فارغ التحصیل مقاطع تحصیلی مختلف در کانادا در صورتی که دارای شرایط زیر باشند می توانند از مرحله کار دانشجویی در کانادا گذشته و با دریافت این مجوز، کار تمام وقت را در خاک کانادا تجربه نمایند:

 • تکمیل حداقل 8 ماه دوره تحصیلی به عنوان پیش احتیاج مقطع تحصیلی در کانادا
 • به طور مستمر و تمام وقت در کانادا تحصیل نموده باشد
 • در بازه 90 روزه پیش از اعلان دانشگاه مبنی بر به اتمام رسیدن دوره تحصیلی، دانشجو تقاضای مجوز کار خود را داده باشد (توجه داشته باشید که بازه 90 روزه مورد نظر از تاریخ گردهمایی فارغ التحصیلی آغاز نمی شود، بلکه از تاریخ دریافت نمرات نهایی محاسبه می شود).
 • در زمان درخواست مجوز کار از مجوز تحصیلی دارای اعتبار برخوردار باشد.
 • توانایی ارائه مدرکی دال بر اتمام مقطع تحصیلی را داشته باشد (نامه تکمیل مقطع از محل ثبت نام Registrar).
 • از قبل مجوز Post-Graduation Work Permit را دریافت ننموده باشد.

چنانچه شامل هر یک از شرایط زیر باشید مجاز به کسب مجوز کار PGWP نبوده و میبایست به کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره وقت بسنده کنید:

 • در دوره تحصیلی کمتر از 8 ماه تحصیل نموده باشید.
 • برای بیش از 8 ماه با وقفه به تحصیل در دانشگاه کانادا پرداخته باشید (یک ترم را مرخصی گرفته باشید).
 • در برنامه بورسیه تحصیلی مستقل کانادایی با پشتیبانی اقتصادی GAC شرکت نموده باشید.
 • در برنامه جوایز دولت کانادا با پشتیبانی اقتصادی GAC شرکت نموده باشید.
 • از سازمان GAC پشتیبانی اقتصادی دریافت نموده باشید
 • یک دوره تحصیلی را به صورت از راه دور و خارج از کانادا و یا در خاک کانادا گذرانده باشید.
 • از قبل یک مجوز کار PGWP از یک دوره تحصیلی دیگر دریافت نموده باشد.

گفتنی است که چنانچه هر یک از خانواده نزدیک دانشجوی واجد شرایط دریافت مجوز کار PGWP (همسر ، فرزند وابسته) تمایل به ماندن در کنار وی در مدت زمان اعتبار مجوز کار داشته باشند، ملزم به دریافت مجوز از دولت کانادا خواهند بود.

از این رو دانشجو میبایست همزمان با درخواست مجوز کار PGWP، نسبت به تقاضای تمدید مدت زمان اقامت افراد خانواده و همراه در کانادا اقدام کند.

اقتصادیات بر درآمد

بر طبق مقررات دولت، دانشجویان بین المللی دارای کار دانشجویی در کانادا ملزم به پرداخت اقتصادیات سالانه نسبت به میزان درآمد خود هستند. هر دانشجوی خارجی میبایست تا ضرب العجل 30 آپریل در هر سال با تکمیل فرم income tax return و ارسال آن به سازمان CRA ، مقدار اقتصادیات نهایی خود را تعیین کند.

اطلاعات مورد احتیاج برای پر کردن این فرم شامل درآمد، کسورات، محاسبه اقتصادیات بخش فدرال، استان و یا منطقه، بدهی اقتصادیاتی سالیانه و یا شرح شرایط استرداد بخشی از اقتصادیات پرداختی به دولت (در صورت واجد شرایط بودن دانشجو) می شود.

همچنین در صورت تمایل می توانید برای آشنایی بیشتر با سیستم اقتصادیاتی دولت کانادا و نحوه پر کردن فرم اقتصادیاتی دانشجویان بین المللی به وسیله این لینک ویدیوهای مربوطه را مشاهده کنید.

شماره بیمه اجتماعی SIN

برای انجام کار دانشجویی در کانادا احتیاجمند داشتن Social Insurance Number یا همان شماره بیمه اجتماعی هستید، بدین منظور میبایست برای درخواست شماره 9 رقمی SIN به صورت حضوری به یکی از دفاتر Service Canada Office در نزدیکی دانشگاه خود در کانادا مراجعه کنید.

متقاضیان کار دانشجویی در کانادا می توانند با در دست داشتن پاسپورت از دو طریق مجوز تحصیل و یا مجوز کار نسبت به دریافت شماره بیمه اجتماعی خود اقدام نمایند، گفتنی است که درخواست و دریافت شماره SIN رایگان بوده و همزمان با اتمام اعتبار مجوز تحصیل و کار شما منقضی خواهد شد.

بر طبق اطلاعات وب سایت دولت کانادا، دانشجویان بین المللی تنها در صورتی می توانند به وسیله مجوز تحصیلی و یا کاری خود نسبت به دریافت شماره بیمه اجتماعی اقدام نمایند که شامل یکی از شرایط زیر باشند:

 • به صورت دانشجوی تمام وقت در یکی از دانشگاه های معتبر کانادا ثبت نام نموده باشد.
 • امکان انجام کار دانشجویی در کانادا از نوع Off-campus (20 ساعت در هفته) و یا تمام وقت در خلال تعطیلات دانشگاه را داشته باشد.
 • بر طبق مقررات IRPR و اطلاعات این لینک شرایط انجام کار دانشجویی در کانادا به صورت On و OFF-campus را داشته باشد.

درآمد کار دانشجویی در کانادا

کار حین تحصیل در کانادا علاوه بر پوشش بخشی از هزینه ها، تجربه کاری خوبی را در کشور کانادا برای شما فراهم می نماید که در آینده نه چندان دور در دریافت اقامت دائم یا همان PR نیز تاثیرگذار خواهد بود.

همانطور که پیش از این به این موضوع اشاره کردیم، دانشجوی متقاضی کار حین تحصیل در کانادا مجاز به انجام حداکثر 20 ساعت کار با حقوق در هفته است؛ البته در بعضی از رشته ها به دلیل سختی دروس دانشگاه ها پیشنهاد می نمایند که دانشجویان حداکثر برای 12 ساعت در هفته به انجام کار دانشجویی در کانادا مشغول شوند. بدین ترتیب حتی با وجود فشردگی برنامه تحصیلی و سنگینی دروس، توان رسیدگی به کار دانشجویی در کانادا در حین تحصیل را خواهید داشت.

معمولا برای کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره وقت، پرداخت حقوق به صورت ساعتی انجام می گیرد. به طور میانگین میزان درآمد ساعتی 10 دلار تخمین زده شده است؛ چنانچه هدف شما از انجام کار (نظیر یاری به استاد برای کارهای تحقیقاتی) کسب تجربه است، احتیاجی به مجوز کار پیدا نخواهید کرد.

این نوع از کار دانشجویی در کانادا به عنوان کار On-campus محسوب شده و درآمد کمتری برای دانشجو به همراه دارد، اما در عین حال فاقد محدودیت زمانی / ساعتی در هفته است. چنانچه دانشجوی خارجی تمایل به انجام کار حین تحصیل در کانادا به صورت Off-campus داشته باشد، می تواند پس از گذراندن 6 ماه تحصیلی برای دریافت مجوز کار درخواست دهد.

این مجوز به دانشجو این امکان را می دهد تا برای حداکثر 20 ساعت در هفته به کار دانشجویی در کانادا و خارج از دانشگاه بپردازد. در بعضی موارد ممکن است کار دانشجویی در کانادا مرتبط با رشته تحصیلی دانشجو نباشد، اما در عین حال درآمد خوبی را عاید فرد کند که بیشتر از میانگین ذکر شده است؛ در ادامه می توانید لیست بعضی از کارهای پاره وقت و محبوب دانشجویان بین المللی دانشگاه های کانادا به همراه میزان درآمدشان برحسب ساعت را مشاهده کنید:

 • حسابدار : ساعتی 25 دلار در ساعت
 • مترجم همزمان آموزشی برای افراد با مشکل شنیداری: ساعتی 13 دلار
 • مسئول خدمات مشتری: ساعتی 11 دلار
 • مسئول آکواریوم : ساعتی 13 دلار
 • دستیار فروش: ساعتی 12 دلار
 • آشپزی: ساعتی 13 دلار
 • مسئول دفتر: ساعتی 13 تا 15 دلار
 • معاون منابع انسانی: ساعتی 13 دلار
 • نجات غریق: ساعتی 12 دلار

همچنین برای فصل تابستان و تعطیلات تابستانی دانشگاه های کانادا کارهای متعدد دیگری وجود دارد که دانشجویان می توانند در صورت پیروزیت در اخذ عنوان شغلی به صورت تمام وقت به کار دانشجویی در کانادا بپردازند؛ کارهای تابستانی دانشجویان بین المللی شامل موارد زیر می شود:

 • نقاش ساختمان: ساعتی 13 دلار
 • هماهنگ نماینده جشنواره: ساعتی 10 دلار
 • مسئول مراقب کمپ دانش آموزی: ساعتی 12 دلار
 • مسئول توانبخشی: ساعتی 13 دلار
 • پرستار و مسئول بازپروری: ساعتی 15 دلار
 • مسئول هماهنگی فعالیت های سرگرمی: ساعتی 15 دلار
 • نانوا: از ساعتی 11 تا 22 دلار

موارد ذکر شده جزو کارهای متداول و مورد انتخاب دانشجویان بین المللی برای انجام کار دانشجویی در کانادا است؛ شما همچنین می توانید با رجوع به مطالب آنالیز هزینه های زندگی در کانادا و راهنمای جامع زندگی در تورنتو از اطلاعات بیشتری در خصوص سطح درآمد، کیفیت زندگی و هزینه های جاری در کشور کانادا آگاه شوید.

از چه طریقی می توان در کانادا کار پیدا کرد؟

همانطور که پیش تر اشاره شد، برای انجام کار دانشجویی در کانادا به صورت پاره وقت و یا تمام وقت احتیاج به گذراندن حداقل 6 ماه دوره تحصیلی و اخذ مجوز تحصیلی و کار است. البته چنانچه تمایل به انجام کار دانشجویی در کانادا دارید میبایست نسبت به دریافت شماره SIN نیز اقدام کنید، سپس می توانید با توجه به شرایط و توانایی های خود از منابع مورد اطمینان سازمان کار کشور کانادا نظیر immigrant-serving organizations و Job Bank برای اطلاع از انواع مشاغل، حقوق، قوانین و وظایف کشور کانادا بهره ببرید. همچنین با استفاده از ورک شاپ های رایگان آماده سازی رزومه کاری و جستجوی عنوان شغلی مناسب ارائه شده توسط سازمان کار، در پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا مهارت لازم را کسب کنید.

همچنین مواردی نظیر Cover letter (شرح کوتاهی از دلایل انتخاب شما برای عنوان شغلی) و رزومه حرفه ای یا همان C.V (لیستی از مهارت ها و تجربیات کاری) و استفاده از ابزارهای اینترنتی نظیر لینکدین در پیدا کردن کار دانشجویی مرتبط و مناسب در کانادا بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

آنالیز شرایط کار همسر دانشجو در کانادا

همانطور که پیش تر به این موضوع اشاره کردیم، هر دانشجوی بین المللی در کانادا می تواند بسته به شرایطش، در خلال تحصیل به کار دانشجویی در کانادا از نوع On-campus و یا Off-campus مشغول شود؛ همچنین بنابر قوانین دولت کانادا، همسر دانشجوی بین المللی تحصیل در کانادا نیز مجاز به دریافت مجوز کار آزاد خواهد بود.

همسر دانشجو ملزم است مادامی که متقاضی اصلی (دانشجوی بین المللی) در یک مقطع تحصیلی در دانشگاه ثبت نام نموده و دارای مجوز تحصیل معتبر است، با در دست داشتن سند LMIA برای دریافت مجوز کار آزاد (open-work permit) اقدام کند. مجوز کار آزاد محدودیت های مجوز کار دانشجویی در کانادا را ندارد اما احتیاجمند آماده سازی شرایطی است که در ادامه به شرح آنها می پردازیم:

LMIA (سازمان ارزیابی تاثیرات بازار کار) مدرکی است که کارفرما میبایست پیش از استخدام کردن یک کارمند خارجی در دست داشته باشد؛ یک LMIA مثبت نشان دهنده این موضوع است که هیچ کارگر/کارمند کانادایی برای عنوان شغلی مورد نظر در دسترس نیست و به همین خاطر به یک کارمند خارجی احتیاج خواهد بود.

گفتنی است که به مدرک مثبت LMIA نامه موافقت/ تاییدیه نیز گفته می شود. در مجموع می توان اینطور گفت که تا زمانی که یک دانشجوی بین المللی مجاز به انجام کار دانشجویی در کانادا است، همسر وی نیز تا زمان اعتبار مجوز تحصیلی دانشجو، تحت شرایط زیر مجاز به انجام کار آزاد خواهد بود:

 • داشتن نامه پیشنهاد کار از طرف کارفرما (همراه با شرحات میزان حقوق و موارد کسر از حقوق، وظایف، شرایط و ساعات کاری)
 • داشتن قرارداد
 • یک کپی از مدرک LMIA
 • شماره LMIA

در آخر باید به این موضوع اشاره کنیم که با توجه به پیچیدگی و جزییات فراوان پروسه دریافت انواع ویزای کشور کانادا از جمله ویزای تحصیلی و کاری از کشور ایران، بسیاری از متقاضیان ایرانی اقامت، تحصیل و کار دانشجویی در کانادا به دلیل اطلاعات و تجربه ناکافی، خواهان انجام اموری نظیر دریافت و تبدیل ویزای توریستی به ویزای کاری و تحصیلی در کانادا هستند!

اما می توان گفت که با انجام چنین کارهایی تنها وقت و انرژی و سرمایه خود را به هدر می دهید و راه به جایی نخواهید برد، چنانچه قصد تحصیل و انجام کار دانشجویی در کانادا و در نهایت دریافت اقامت این کشور معتبر را دارید تنها کافیست از خدمات ارزیابی و مشاوره رایگان گروه شرکت های خبرنگاران بهره ببرید تا با اشراف بر شرایط و قوانین موجود در کشور کانادا، نسبت به آینده خود در این کشور به راحتی تصمیم گیری کنید.

ارزیابی تحصیلی با پر کردن فرم ارزیابی تحصیلی از خدمات ویژه خبرنگاران بهره مند شوید ثبت نام کنید

منبع: نیلگام
انتشار: 3 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 219

به "شرایط کار دانشجویی در کانادا: کار حین تحصیل و پس از تحصیل" امتیاز دهید

1 کاربر به "شرایط کار دانشجویی در کانادا: کار حین تحصیل و پس از تحصیل" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط کار دانشجویی در کانادا: کار حین تحصیل و پس از تحصیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید