چگونه می توان عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد؟

به گزارش تیم علمی، باتری لپ تاپ عمر مفیدی دارد که این عمر مفید ارتباط مستقیمی به نحوه استفاده ما از لپ تاپ و باتری آن دارد.

چگونه می توان عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد؟

به گزارش خبرنگاران؛ عمر مفید باتری لپ تاپ، یک زمان معین خاص نیست چرا که نحوه استفاده ما می تواند عمر آن را کوتاه و بلند کند؛ بنابراین می توان گفت که با درپیش گرفتن راه کار هایی می توان عمر مفید لپ تاپ خود را افزایش دهیم که در ادامه به بعضی از این راه کار ها اشاره خواهیم کرد؛

1. مدیریت نرم افزار های پرمصرف: اگر لپ تاپ خود را روشن کنید و از هیچ نرم افزاری را اجرا نکنید، طبیعتا به باتری لپ تاپ فشاری وارد نمی گردد و شارژدهی آن بیشتر از همواره خواهد بود. اما وقتی که نرم افزاری را اجرا کنید، آن برنامه به واسطه حجم و سیستم مورد احتیاج برای اجرا، درصدی از سرعت پردازنده و رم و هارد دیسک شما را اشغال می نماید. در اولین قدم برای افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ سعی کنید نرم افزار های پرمصرف خود را شناسایی کنید و در صورت امکان آن ها را با نرم افزار های دیگر جایگزین کنید یا برای حفظ شارژدهی از آن ها کمتر بهره ببرید.

برای پیدا کردن فهرست نرم افزار های پر مصرف در ویندوز 10 می توانید با مراحعه به بخش تنظیمات (Setting) وارد بخش باتری (Battery) شوید. در این قسمت زیر درصد حجم باتری، بر روی See Which apps are affecting your battery life کلیک کنید. در این بخش می توانید فهرست کامل نرم افزار های پرمصرف خود در روز گذشته و یا هفته های گذشته را مشاهده کنید. یکی دیگر از راه های آنالیز نرم افزار های پرمصرف این است که در هنگام اجرا چندین برنامه وارد بخش Task Manager شوید. برای پیدا کردن این نرم افزار ویندوز کافی است در قسمت جستجو نام آن را وارد کنید. در این نرم افزار می توانید به تمامی نرم افزار ها و دستورات در حال انجام دسترسی داشته باشید و ببینید که هر کدام چه اندازه از فضای CPU، رم و هارد دیسک شما را اشغال نموده اند. در این بخش می توانید یک سری نرم افزار های بی کاربر را شناسایی نموده و آن را به وسیله End Task ببندید. برای افزایش شارژدهی باتری بعلاوه می توانید جلوی اجرای ناخواسته بعضی نرم افزار ها را بگیرید. در همین نرم افزار به وسیله تب Startup می توانید نرم افزار هایی که همراه با روشن شدن لپ تاپ (بالا آمدن ویندوز) فعال می گردد را مشاهده کنید و در صورت عدم احتیاج به آن ها، اجرای آن ها را غیر فعال کنید. برای این کار کافی است روی هر کدام کلیک راست کنید و بر روی Disable کلیک کنید.

2. نرم افزار ها را همزمان اجرا نکنید: همان طور که در خصوص قبل اشاره شد، اجرای نرم افزار ها باعث کاهش اندازه باتری لپ تاپ شما می گردد. اما خب نمی توان که از بعضی نرم افزار ها استفاده نکرد. به عنوان یک پیشنهاد می توان گفت که سعی کنید از اجرای همزمان نرم افزار های خود اجتناب کنید. در واقع اجرای همزمان چندین برنامه روی لپ تاپ فضای بسیار زیادی از پردازنده، حافظه رم و بعلاوه هارد دیسک شما را اشغال می نماید. این اجرای همزمان و بالا رفتن و همه فاکتور هایی که به آن اشاره کردیم، موجب مصرف زیاد باتری خواهد شد. از همین رو سعی کنید نرم افزار های کمتری را به صورت همزمان بهره ببرید.

3. نرم افزار ها و درایور ها را به روز رسانی کنید: همه نرم افزار های کامپیوتری آپدیت می شوند و نسخه های تازهتری برای آن ها عرضه می گردد. هیچ نرم افزاری در اولین نسخه خود به قدرت آخرین نسخه نخواهد بود. بهینه سازی برای مصرف درست باتری یکی از مواردی است که در آپدیت نرم افزار ها مورد آنالیز قرار می گیرد. به همین دلیل همواره نرم افزار های خود را آپدیت کنید و از آخرین نسخه آن ها بهره ببرید. علاوه بر آپدیت نرم افزارها، در جهت افزایش بازدهی سیستم پردازشی و افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ، درایور های لپ تاپ را هم آپدیت کنید. برای درایور های مختلف لپ تاپ مانند کارت گرافیک، کارت صدا و... هم آپدیت هایی عرضه می گردد. با آپدیت نگه داشتن نرم افزار ها و درایور های لپ تاپ خود می توانید بیشترین بازدهی را از سیستم خود داشته باشید.

4. افزایش اندازه حافظه RAM: اگر چاره ای جز استفاده از چندین نرم افزار به صورت همزمان نداشتید، برای افزایش شارژدهی لپ تاپ و دیرتر خالی شدن باتری توصیه می گردد اندازه حافظه رم لپ تاپ خود افزایش دهید. رم (RAM) یکی از قطعاتی است که در بیشتر لپ تاپ ها امکان ارتقا آن وجود دارد. ظرفیت رم بالاتر به شما این امکان را می دهد تا دستگاه بهنیه تر از قبل بتواند چندین نرم افزار را اجرا کند. از همین رو بالا بردن ظرفیت حافظه رم یک راه پیشنهادی برای افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ است.

5. استفاده از حالت Battery Saver: بخش Battery Saver Mode بر روی ویندوز 10 یک امکان نرم افزاری جالب برای افزایش اندازه شارژدهی لپ تاپ است. به وسیله قسمت تنظیمات (Setting) و بخش باتری (Battery) می توانید گزینه Battery Saver را فعال کنید. به علت اینکه این حالت جلوی بعضی از پردازش های سیستم عامل را می گیرد، پیشنهاد می گردد زمان فعال شدن آن را روی درصد های پایین شارژ لپ تاپ مانند 15 و 20 درصد تنظیم کنید. در حالت عادی هم زمانی که بر روی آیکون باتری در نوار پایینی ویندوز کلیک کنید، می توانید در 4 سطح مختلف اندازه استفاده از باتری را تنظیم کنید. در صورت احتیاج به ذخیره شارژ می توانید حالت Battery Saver را انتخاب کنید.

6. استفاده از حالت Hibernate به جای حالت Sleep: زمانی که قصد نداریم برای مدتی از لپ تاپ استفاده کنیم، معمولا لپ تاپ را روی حالت Sleep قرار می دهیم. در حالت پیش فرض هم خود ویندوز حالت به خواب رفتن (Sleep) را برای لپ تاپ در نظر گرفته است. اما در حالت Sleep با اینکه صفحه نمایش خاموش است، اما همچنان درصدی از باتری لپ تاپ به حافظه رم اختصاصی می یابد تا سیستم را در حالت آماده برای اجرای مجدد قرار دهد. از همین رو زمانی که صفحه نمایش را باز می کنیم یا کلیدی را فشار می دهیم، سیستم به سرعت لود می گردد. در واقع با خاموش بودن ظاهری لپ تاپ، همچنان باتری شما با درصد کمتری در حال مصرف شدن است. حتی ممکن است در درصد های پایین لپ تاپ شما بعد از مدت زیادی در حالت Sleep ماندن خاموش گردد. حالتی بین خاموش (Shut Down) و به خواب رفتن (Sleep) وجود دارد که به عنوان خواب زمستانی (Hibernate) معرفی شده است. بعد از انتخاب این حالت با اینکه نرم افزار های باز شما همچنان باز می مانند، ولی سیستم به صورت کامل خاموش می گردد و پس از روشن کردن باید منتظر باشید تا سیستم در حالت عادی لود گردد (همچون فرآیند روشن کردن عادی).

برای افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ و عدم کاهش باتری در حالت Sleep پیشنهاد می گردد از حالت Hibernate بهره ببرید. مخصوصا زمانی که برای مدت زیای قصد استفاده از لپ تاپ را ندارید. برای فعال کردن این حالت به وسیله قسمت تنظیمات وارد بخش Power and Sleep شوید. از منوی سمت راست Additional Power Settings را انتخاب کنید. از منوی سمت چپ روی Choose what the power buttons do کلیک کنید. حال برای تغییر دادن تنظیمات پیش فرض باید بر روی Change settings that are currently unavailable کلیک کنید. سپس می توانید به وسیله ردیف پایینی حالت Hibernate را فعال کنید تا در منوی شما نمایش داده گردد. پس از فعال سازی می توانید حتی برای بعضی دستورات مثل بستن صفحه لپ تاپ و یا فشردن کلید پاور، این حالت را انتخاب کنید تا فعال گردد.

7. عدم استفاده از منابع جانبی: بسیاری از لپ تاپ های فوق باریک امروز دیگر از درایور نوری استفاده نمی نمایند و شما در صورت احتیاج باید یک درایو نوری اکسترنال تهیه کنید. علاوه بر این بعضی از لپ تاپ های از کارت گرافیک های اکسترنال نیز پشتیبانی می نمایند. اتصال این منابع جانبی به لپ تاپ تاثیر مستقیم و زیادی روی باتری لپ تاپ می گذارد. در جهت افزایش شارژدهی باتری لپ تاپ خود، در صورتی که احتیاجی به استفاده از این ابزار های جانبی ندارید، آن ها را از لپ تاپ جدا کنید. با اتصال دائمی این منابع به لپ تاپ همواره درصدی از اندازه باتری را صرف آن ها خواهید کرد. هارد اکسترنال هم به همین شکل است. برای افزایش طول عمر باتری پیشنهاد می گردد پس از استفاده از این منابع، آن ها را از لپ تاپ جدا کنید.

8. خاموش کردن بلوتوث و شبکه وای فای: بلوتوث و شبکه Wi-Fi دو را ارتباطی بی سیم لپ تاپ هستند و روشن بودن آن ها مقداری از شارژ باتری را صرف می نماید. همچون مورد قبل، در صورتی که احتیاجی به استفاده از این دو شبکه ارتباطی ندارید آن ها را فعال نگه ندارید. برای بلوتوث از قسمت تنظیمات، در بخش دستگاه ها (Devices) و برای وای فای در بخش Network & Internet می توانید شرایط آن ها را مدیریت کنید.

9. کاهش اندازه روشنایی صفحه نمایش: اندازه نور صفحه نمایش یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در شارژدهی هر دستگاه الکترونیک است. در لپ تاپ هم به واسطه صفحه نمایش بزرگ، اندازه نور آن اهمیت زیادی دارد. اگر در محیط های پرنوری حضور ندارید، سعی کنید اندازه روشنایی را در حد 50 درصد یا حتی کمتر نگه دارید. هر چه شدت نور پنل نمایشگر لپ تاپ بیشتر باشد، فشار بیشتری به باتری و در نتیجه به شارژدهی آن وارد می نماید. در لپ تاپ ها با استفاده از کلید های ترکیبی کیبورد و بعلاوه از قسمت صفحه نمایش (Display) در تنظیمات ویندوز، می توانید اندازه روشنایی را مدیریت کنید.

10. عدم استفاده از Screensaver: استفاده از اسکرین سیور یکی از دلایل کاهش ظرفیت باتری در زمانی است که با سیستم کاری انجام نمی دهید! کمتر کسی است که امروزه از Screensaver بر روی لپ تاپ استفاده کند، ولی بدانید که استفاده از آن یک بار پردازشی تازه برای لپ تاپ ایجاد خواهد نمود، آن هم در زمانی که کاری با لپ تاپ انجام نمی دهید. پس اگر در پی افزایش طول عمر باتری و افزایش شارژدهی هستید، از اسکرین سیور استفاده نکنید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 دی 1401 بروزرسانی: 30 دی 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2251

به "چگونه می توان عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه می توان عمر باتری لپ تاپ را افزایش داد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید