چگونه گوگل ما را رصد می نماید

به گزارش تیم علمی، تهران (پانا) - کافی است یک تلفن هوشمند اندرویدی داشته باشید، بر اساس همین دستگاه، گوگل با برنامه ها و نرم افزارهای مختلف، کاربران را رصد و نظارت می نماید.

چگونه گوگل ما را رصد می نماید

به گزارش عصر ایران، تلفن های همراه اندرویدی دارای تنظیمات و اپلیکیشن های پیش فرض هستند که به شرکت گوگل اجازه می دهد نحوه استفاده از تلفن همراه به وسیله کاربر را برای اهداف مختلف کنترل کند. با توجه به سیاست های گوگل مربوط به داده، داده های فراوری شده از فعالیت های کاربر می تواند به روش های مختلف به وسیله این شرکت استفاده گردد. جمع آوری داده ها به وسیله تلفن همراه اندرویدی به وسیله گوگل لزوما مساله ای نگران نماینده نیست. بیشتر این داده ها در نهایت برای ارائه خدمات بهتر به کاربر استفاده می شوند. با این وجود، کاربر حق دارد از اطلاعاتی که به گوگل ارسال می شوند، مطلع باشد.

ردیابی موقعیت مکانی

اندروید از موقعیت مکانی کاربر برای ارائه خدمات مرتبط یا نمایش مکان های نزدیک به وی استفاده می نماید. هنگامی که خدمات موقعیت مکانی دستگاه خود را فعال می کنید و به گوگل اجازه دسترسی می دهید، سیستم عامل اندروید ردیابی شما را شروع می نماید. به عنوان نمونه، جایی که می روید، این که از کدام راستا استفاده می کنید و مکان های مهمی که بازدید می کنید، ردیابی می شوند. شما می توانید سابقه موقعیت مکانی را در حساب کاربری گوگل خود و اپلیکیشن گوگل مپس مشاهده کنید.

روش هایی برای غیرفعال کردن سابقه موقعیت مکانی از تنظیمات حساب کاربری گوگل وجود دارد، اما در نهایت، تلفن همراه اندرویدی به ارسال داده های موقعیت مکانی ناشناس به گوگل ادامه می دهد تا خدمات خود را بهبود ببخشد.

دستیار گوگل

دستیار گوگل یا گوگل اسیستنت، دستیار صوتی پیش فرض اندروید است که به وسیله شرکت گوگل ارائه شده است. این دستیار صوتی ویژگی هایی برای کنترل دستگاه و انجام امور مختلف به وسیله دستورات صوتی را فراهم می نماید. از آنجایی که می تواند تقریبا کل تلفن همراه را به وسیله دستورات صوتی مدیریت کند، دستیار گوگل نیز حجم قابل توجهی از داده ها را ردیابی می نماید. این داده ها شامل الگوهای صوتی، اپلیکیشن های پرکاربرد، اقدامات مکرر، موقعیت مکانی برای نمایش آب و هوا و اخبار مرتبط و بسیاری موارد دیگر است. دستیار گوگل می تواند بیشتر عملنمودهای دستگاه را انجام داده و اپلیکیشن ها را اجرا کند. از این رو، می تواند تقریبا به تمام داده های مربوط به این اپلیکیشن ها و عملنمودها دسترسی داشته باشد که از آنها برای نظارت و بررسی نحوه استفاده از دستگاه به وسیله کاربر بهره می برد.

گذرواژه ها

اندروید یک ویژگی مفید برای ذخیره گذرواژه ها در بخش مدیریت گذرواژه گوگل ارائه می نماید. این در شرایطی است که کاربر برای استفاده از این ویژگی حق انتخاب دارد. گوگل گذرواژه های کاربر را بررسی می نماید و توصیه های مربوط به ایمنی و حریم خصوصی ارائه می نماید.

زمانی که یک گذرواژه را در مرورگر کروم وارد می کنید یا وارد یک اپلیکیشن، مانند اینستاگرام یا لینکدین می شوید، تلفن همراه اندرویدی شما پیشنهاد ذخیره گذرواژه را ارائه خواهد نمود. اندروید این گذرواژه ها را کنترل می نماید و مدیریت گذرواژه پیشنهادهایی را درباره آنهایی که مجدد استفاده نموده اید یا مواردی که ضعیف هستند، ارائه می نماید.

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره گیری گوگل

اپلیکیشن های پیامک، مخاطبین و شماره گیری گوگل به صورت پیش فرض در بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب هستند. به واسطه ویژگی های متنوع و یکپارچگی با حساب کاربری گوگل، این اپلیکیشن ها از برترین نمونه های رایگان هستند.

اپلیکیشن های مخاطبین و شماره گیری بر داده های مهم کاربر مانند مخاطبین، سابقه تماس، مخاطبین پرکاربرد، و بسیاری موارد دیگر نظارت می نمایند. به طور مشابه، اپلیکیشن پیامک گوگل ردیابی پیامک ها و مخاطبین پرکاربرد را انجام می دهد. از آنجایی که این اپلیکیشن ها داده های کاربر را با حساب کاربری گوگل وی همگام سازی می نمایند، اندروید از آنها برای نظارت بر فعالیت های وی استفاده می نماید. اما این همگام سازی در بیشتر مواقع مفید است زیرا به عنوان یک پشتیبان برای داده های مهم کاربر عمل می نماید.

شبکه های وای فای مجاور

ویژگی شبکه های وای فای مجاور (Nearby Wi-Fi Networks) به دستگاه اندرویدی اجازه می دهد در منطقه ای که کاربر حضور دارد و تا مسافتی تعیین در پی یک شبکه وای فای بگردد. این ویژگی به دستگاه اجازه می دهد به شبکه های وای فای، به ویژه آنهایی که ذخیره شده اند و شبکه های وای فای باز متصل گردد.

تلفن همراه اندرویدی شما از خدمات موقعیت مکانی برای ردیابی منطقه ای که در آن قرار دارید و جستجوی شبکه های وای فای در سراسر آن استفاده می نماید. به این ترتیب، می تواند بر دستگاه برای دسترسی به شبکه های مجاور نظارت داشته باشد.

گوگل فوتوز

گوگول فوتوز یک اپلیکیشن ذخیره و به اشتراک گذاری عکس و ویدیو است که به وسیله شرکت گوگل ارائه شده است. گوگل فوتوز از عکس ها و ویدیوهای کاربر در سرورهای گوگل، جایی که از مدیای کاربر برای بهبود سامانه ها و هوش مصنوعی خود استفاده می نماید، نسخه پشتیبان تهیه می نماید. گوگل عکس های کاربر را برای تبلیغات به اشتراک نمی گذارد اما از داده ها برای آموزش سامانه هوش مصنوعی خود مانند گوگل اسکن، تشخیص چهره، و ایجاد آلبوم برای بهتر کردن آن استفاده می نماید. بعلاوه، گوگل فوتوز از داده های جی پی اس برای برچسب زنی موقعیت مکانی ثبت عکس ها استفاده می نماید. به این ترتیب، گوگل فوتوز به صورت غیرمستقیم موقعیت مکانی کاربر را ردیابی می نماید.

تقویم گوگل

اپلیکیشن تقویم گوگل به صورت پیش فرض روی بیشتر تلفن های همراه اندرویدی نصب است. این اپلیکیشن از ویژگی های قوی حفظ حریم خصوصی برخوردار است اما باید توجه داشت که خدمات و اپلیکیشن های گوگل از داده های تقویم برای بررسی نحوه استفاده کاربر بهره می برند.

تلفن همراه اندرویدی داده های تقویم گوگل را با سرورهای این شرکت همگام می نماید. افزون بر این، دستیار گوگل نیز به برنامه ها و رویدادهای کاربر دسترسی دارد، از این رو تقویم گوگل به اپلیکیشینی تبدیل می گردد که اندروید برای نظارت بر کاربر از آن استفاده می نماید.

سابقه و تنظیمات مرورگر کروم

گوگل کروم نیازی به معرفی ندارد و امروزه پر کاربردترین مرورگر وب دنیا است. این مرورگر تکامل قابل توجهی یافته و ویژگی های حریم خصوصی خوبی را برای کاربران ارائه می نماید.

در یک دستگاه اندرویدی و با هدف بهبود تجربه کاربر، گوگل سابقه و تنظیمات کروم را برای ارائه پیشنهادات مرتبط بررسی می نماید. به همین دلیل، یو آر ال ها، تصاویر، حافظه کش و منابع دیگر از سابقه مرورگر ذخیره می شوند تا عملکرد آن را بهبود بخشد.

در حالت استاندارد، کل سابقه و فعالیت های مرورگر کاربر با حساب کاربری گوگل همگام سازی می شوند. اگر قصد به اشتراک گذاری این اطلاعات را ندارید می توانید از حالت ناشناس (Incognito Mode) در مرورگر کروم بهره ببرید.

ردیابی گوگل آنالیتیکس در اپلیکیشن ها

گوگل آنالیتیکس یک ابزار سئو و بازاریابی برای بررسی عملکرد یک اپلیکیشن یا وب سایت است. گوگل برای جمع آوری و ارسال داده ها از اپلیکیشن ها به گوگل آنالیتیکس بر اپلیکیشن های اندرویدی، الگوهای استفاده، و سابقه کاربر نظارت می نماید. گوگل آنالیتیکس اغلب برای ردیابی استفاده از یک اپلیکیشن خاص با ایجاد یک شناسه ردیابی منحصر به فرد تنظیم می گردد. داده هایی که بر آنها نظارت می گردد می توانند به وسیله عوامل هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی پیشرفته گوگل به شکل آمار جمع آوری شوند. تقریبا هر اپلیکیشنی که نصب می کنید ممکن است کد گوگل آنالیتیکس در آن جاسازی شده باشد.

پشتیبان گیری از داده ها و تنظیمات اپلیکیشن

هر زمان که از تلفن همراه اندرویدی خود پشتیبان گیری می کنید، داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها در فضای ابری ذخیره می شوند. این داده های پشتیبان در گوگل درایو و سرورهای گوگل ذخیره شده و به گوگل اجازه نظارت بر آن را می دهد. بنابر سیاست های گوگل، این شرکت می تواند داده ها و تنظیمات اپلیکیشن ها را بررسی کند تا نسخه پشتیبان را ایمن نگه دارد و بر هر گونه داده مخرب نظارت کند. سامانه امنیتی اندروید نیز پیش از آپلود نسخه پشتیبان در فضای ذخیره سازی ابری، آن را برای حصول اطمینان از امنیت اسکن می نماید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 2 اسفند 1400 بروزرسانی: 2 اسفند 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2020

به "چگونه گوگل ما را رصد می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه گوگل ما را رصد می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید