اتفاقاتی علیه ایران و نیاز به پر کردن خلاء دیپلماسی ورزشی

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران، پیش از شروع مسابقه فوتبال تیم ملی کشورمان با بحرین اتفاقی رخ داد که احساسات بسیاری از مردم ایران را جریحه دار کرد؛ اتفاقی که با تمام حاشیه هایش به سرخط اخبار آمد و پس از چند روز به پایان رسید اما یک موضوع اساسی را به مسئولین یادآوری کرد و آن هم این است که نقش دیپلماسی ورزشی در ورزش ایران قبل، حین و بعد از مسابقات چیست؟

اتفاقاتی علیه ایران و نیاز به پر کردن خلاء دیپلماسی ورزشی

به صورت کلی در فدراسیون های ورزشی بسیاری از کشورهای دنیا کسانی به عنوان کننده حضور دارند که اطلاعات کافی راجع به دیپلماسی ورزشی داشته و وظیفه خاصی را برعهده دارند. آنان می دانند که به کارگیری شیوه های دیپلماسی ورزشی تا چه اندازه می تواند در روند مراودات، ارتباطات و اتفاقات پیرامون ورزش کشورشان موثر باشد و وظیفه شان این است که همانند یک دیپلمات اما در عرصه ورزش عمل کرده و با اتخاذ تدابیری از حق و حقوق ورزشکاران خود دفاع کنند.

برای مثال، گاها دیده می شود که در بعضی از مسابقات به ورزشکاران ایرانی ویزا نمی دهند و یا زمانی که وارد کشوری می شوند، رفتار مناسبی با آنان صورت نمی گیرد. حتی در مواردی دیده ایم که حق ورزشکار ما پایمال شده و علیرغم شایستگی بازنده می شود؛ یکی از دلایل اصلی این مساله این است که در جامعه ورزش ایران کسی را نداریم که به دیپلماسی ورزش مسلط باشد. دیپلماتی که به کلیه مراودات ورزشی در دنیا آشنا است و اگر اتفاقی برای یکی از ورزشکاران ما یا تیم های ملی ما رخ داد بتواند آن را حل و فصلش کرده و از حقوق ورزشی کشورمان دفاع کند.

اگر کمی عمیق تر به این ماجرا نگاه کنیم متوجه می شویم که عدم دفاع صحیح از حق و حقوق ورزشکاران و تیم های ما در حال تبدیل شدن به یک مساله پیچیده است؛ دلیل این موضوع این است که بسیاری از روسای فدراسیون های ورزشی کشورمان از اهمیت حضور چنین شخصی در کنار خود آگاه نیستند.

متاسفانه در بین مدیران ورزشی کشورمان، دیپلماسی ورزشی تعریف درست و دقیقی ندارد. باید یادآور شد که دیپلماسی ورزشی یکی از شاخه های دیپلماسی عمومی است و اگر از دیپلماسی عمومی حرف می زنیم، منظورمان همان سیاستی است که وزارت امور خارجه برای مراودات با دیگر کشورهای دنیا به کار می گیرد. بنابراین دیپلماسی ورزشی مجموعه اقداماتی است که باید در مواجهه با دیگر کشورها به کار گیریم تا از حقوق ورزشکاران خود دفاع کنیم.

این موضوع در حالی است که متاسفانه فدراسیون های ورزشی ما هیچگونه تعاملی با وزارت امور خارجه ندارند، بدین معنی که وقتی می خواهند یک تیم ورزشی را به کشوری بفرستند، کسی در کنار تیم حضور ندارد که ضمن آشنایی با قوانین توانایی دفاع از حقوق ورزشکاران قبل، حین و بعد از مسابقات را داشته باشد. حتی از منظر دیگر، بسیاری از سرپرست های تیم های ملی به این پروتکل آشنا نبوده و بر زبان انگلیسی نیز مسلط نیستند. فدراسیون های ورزشی ما کارهای این چنینی خود را به بخش روابط عمومی فدراسیون سپرده اند در حالی که باید یادآور شد روابط عمومی نمی تواند کار دیپلمات بین المللی را انجام بدهد.

بگذارید دو اتفاق مشابه را مقایسه کنیم؛ چندی پیش، در مسابقه بین بلغارستان و انگلستان، تماشاگران بلغارستانی شعارهای نژادپرستانه سر دادند. این فضا به گونه ای جلو رفت که حتی داور مسابقه بازی را چند دقیقه متوقف کرد اما بلافاصله پس از پایان مسابقه فدراسیون انگلیس به یوفا شکایت کرد و روز بعد، رئیس فیفا، آقای اینفانتینو با صدور بیانیه ای از طرفداران انگلیسی عذرخواهی کرد. همین اتفاق به صورت مشابه در دیدار ایران و بحرین نیز رخ داد و زمانی که سرود ملی جمهوری اسلامی ایران نواخته می شد، تماشاگران بحرینی به این سرود ملی کشورمان توهین کردند، حال چه اتفاقی افتاد؟ آیا اینفانتینو آمد و بیانیه ای داد؟

آیا فدراسیون فوتبال ما توانایی داشت که با شکایت از طرف بحرینی این پرونده را پیگیری کند؟ شاید دلیل این موضوع را بتوان در عدم داشتن یک دیپلمات ورزشی دانست. جالب است بدانید که حتی زمانی این اتفاق در استادیوم بحرین رخ داد که رئیس کنفدراسیون آسیا که خود یک بحرینی است در استادیوم حضور داشت. اما تاکنون هیچ پاسخی از سوی فدراسیون فوتبال کشورمان و مجامع بین المللی فوتبال به این اقدام نژادپرستانه صورت نگرفته است. وقتی به سرود کشورمان توهین می شود انگار به 80 میلیون جمعیت ما توهین شده است. چه کسی می خواهد این توهین را جواب بدهد؟

در پایان باید اشاره کرد که اکنون در شرایطی هستیم که شش ماه و نیم دیگر بازی برگشت ایران و بحرین در استادیوم آزادی برگزار می شود و خیلی ها منتظر هستند تا این اقدام آنان را در تهران جبران کنند. اگر فدراسیون فوتبال پیگیری نکرده و به این اقدام توهین آمیز بحرینی ها واکنش نشان ندهد، مطمئن باشید که اتفاقات بدتری در بازی برگشت رخ خواهد داد؛ اتفاقاتی که احتمالا تبعات سنگینی برای خود ما به همراه دارد چرا که رئیس کنفدراسیون آسیا بحرینی است و از نفوذ بیشتری برخوردار هستند.

چیزی که جای خالی آن احساس می شود آن است که باید در تمام فدراسیون ها ورزشی ایران کسی را به عنوان مشاور بین الملل که آشنا به دیپلماسی ورزشی است قرار بدهیم تا بتوانیم از حقوق خود دفاع کنیم. ما باید کرسی های ورزشی در فضای بین المللی داشته باشیم و این کرسی ها با استفاده از کسانی به دست می آید که در ورزش ایران و دنیا صاحب نام هستند؛ مانند علی دایی، هادی ساعی، مهدی مهدوی کیا و ... البته این افراد باید از قبل آموزش هایی را دیده باشند و از نظر انجام امور بین المللی آماده باشند. فدراسیون های ورزشی ما باید تعامل مثبتی با وزارت امور خارجه داشته باشند و همچنین سرپرست های تیم ها باید آموزش های لازم را دیده باشند. بالاخره باید در جایی جلوی این اتفاقات زشت گرفته شود و اگر نتوانیم از حق خود دفاع کنیم، برای ورزش کشورمان بد است.

--

یادداشت مهمان:

امیرعباس صادقی

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 17 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 580

به "اتفاقاتی علیه ایران و نیاز به پر کردن خلاء دیپلماسی ورزشی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتفاقاتی علیه ایران و نیاز به پر کردن خلاء دیپلماسی ورزشی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید