اتوبوس خوابی در تهران، شایعه یا واقعیت

به گزارش تیم علمی، چندی پیش خبری مبنی خوابیدن افراد آسیب پذیر در اتوبوس های شهر تهران در حالی منتشر شد که با واکنش های متعدد فعالین حوزه اجتماعی روبرو شد.

اتوبوس خوابی در تهران، شایعه یا واقعیت

به گزارش ایرنا؛ اینکه تعدادی افراد آسیب پذیر از جمله معتادان متجاهر و افراد بی خانمان بدلیل نداشتن مکان مناسب شب را تا صبح در خیابان بسر ببرند شاید برای شهروندان قابل باور باشد و به این افراد کارتن خواب گفته می شود.

اما در چند روز گذشته افراد اتوبوس خواب در حالی در رسانه ها منتشر شد که مدیران شهری تهران معتقدند که این خبر غیر واقعی است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی شهر تهران در این باره می گوید: بهرحال افراد مختلفی وارد ناوگان می شوند که در برخی مواقع گزارشاتی در خصوص حضور افراد معتاد در اتوبوس ها وجود داشته و دارد.

محمود ترفع افزود:، اما اینکه این افراد تا صبح در یک اتوبوس باشند اصلا امکان پذیر نیست و در خطوط شبانه هر اتوبوسی که به پایان ایستگاه می رسد تخلیه کامل می شود.

وی ادامه داد: در ساعات پایانی شب بدلیل خلوتی جهت ها عمدتا اتوبوس ها کمتر از یک ساعت اول تا پایان خط را طی می کنند که در این مدت افراد تا رسیدن به مقصد در اتوبوس در حالت خواب قرار دارند که با توجه به ساعت حضور افراد امری عادی است.

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی تاکید کرد: پرداخت هزینه بابت حضور در اتوبوس را تکذیب می کنم چرا که این امر از طریق مأموران ایستگاهی در آخر خط کنترل می شود.

گرمخانه ها مکانی امن برای افراد است

همچنین معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران نیز در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: اینکه شهرداری تهران مکانی امن و آرام با امکانات کامل زمستانی در اختیار افراد آسیب پذیر قرار دهد و در آن سو این افراد در شرایط سخت در اتوبوس بخوابند امری غیر طبیعی است.

محمد امین توکلی زاده افزود: همه ساله در فصل زمستان مقدار و ظرفیت گرمخانه های شهرداری تهران در حال افزایش است و افراد به ویژه در فصل سرما استقبال مناسبی دارند.

به گفته وی، به لحاظ قانونی شهرداری تهران به اجبار نمی تواند این افراد را به گرمخانه ها هدایت کند، اما بار ها اعلام کردیم که در های تمامی گرمخانه ها در منطقه ها 22 گانه به روی افراد آسیب پذیر باز است.

معاون شهردار تهران با بیان اینکه عمده افراد آسیب دیده در منطقه ها جنوبی مرکز حضور دارند گفت: همزمان با فصل سرما گشت های اجتماعی در این منطقه ها انجام و نسبت به انتقال افراد به گرمخانه ها اقدام می کنند.

همچنین شهردار تهران نیز در این باره به خبرنگاران گفت: شهر تهران حدود چهار هزار معتاد متجاهر دارد که اصلا زیبنده شهر تهران نیست.

علیرضا زاکانی افزود: شهرداری تهران در خط مقدم ساماندهی این افراد قرار گرفته و طی جلساتی که در هیات دولت بر موضوعات محیط زیستی و آسیب های اجتماعی تشکیل شده قرار شد بیش از 20 دستگاه اجرایی به شهرداری در این جهت کمک کنند.

وی با اشاره به افزایش ظرفیت گرمخانه ها در فصل سرما نیز گفت: واقعیت این است که طبق قانون افراد را نمی توانیم به اجبار به گرمخانه ها منتقل کنیم، اما شهرداری با تمام توان مصمم است چهره شهر را در شان مرکز ایران اسلامی تبدیل کند.

در سال های اخیر موضوع بچه ها کار، معتادان متجاهر و کارتن خوابی موضوعات مهم و پرخیر شهر تهران بوده که مدیریت شهری باید بر ساماندهی این افراد اقداماتی انجام دهد.

منبع: فرارو
انتشار: 11 اسفند 1400 بروزرسانی: 11 اسفند 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2031

به "اتوبوس خوابی در تهران، شایعه یا واقعیت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتوبوس خوابی در تهران، شایعه یا واقعیت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید