اهدای نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او

به گزارش تیم علمی، مراسم بزرگداشت بهروز رضوی، پیشکسوت رادیو، صبح یکشنبه (11 خردادماه) با حضور حمید شاه آبادی، معاون صدا و اهالی رادیو در سالن اجتماعات معاونت صدا برگزار گردید.

اهدای نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی معاونت صدا، آیین عظیمداشت و اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی با حضور حمید شاه آبادی معاون صدا، سیدمحمد طباطبایی دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان و مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت، محمد جعفر محمدزاده مدیر رادیو ایران، علیرضا حبیبی مدیر رادیو فرهنگ و تنی چند از پیشکسوتان عرصه صدا و مدیران رادیو در طبقه پنجم ساختمان شهدای رادیو برگزار گردید.

در ابتدای این مراسم نماهنگی در جهت معرفی بهروز رضوی برای حاضران نمایش داده شد.

صندلی امروز رادیو مدیون حضور فرهیختگانی چون بهروز رضوی است

معاون صدا در این مراسم گفت: توفیقی است برای رادیو که یکی از فرزندان سرافزار خود را تجلیل می نماید. اگر به 80 سال حضور رادیو در کشورمان نگاه کنیم، معدود افرادی در این تراز و مرتبه هستند و رادیو باید به وجود شخصیتی مانند ایشان ببالد که در درون خود پرورش داده است. چنین افرادی منشا خیر و برکت هستند.

شاه آبادی اضافه کرد: امروز این توفیق را دارم که در کنار چهره های ارزشمندی باشم که عمر، خرد و دانش خودشان را صرف فرهنگ این کشور نموده اند و رادیو با آنها رادیو شده است.

معاون صدا اظهار کرد: اگر رادیو در شکل گیری سبک زندگی و میزان فرهیختگی مردم موثر بوده و وسیله ای برای آموزش، سرگرمی و افزایش مهارت در کشور است به واسطه حضور و دانش هنرمندان و چهره های فرهیخته ای مانند استاد بهروز رضوی است.

حمید شاه آبادی اضافه کرد: گفتنی های زیادی در خصوص ایشان وجود دارد. واقعیت این است که ما و جامعه ما بهروز رضوی را به صدای او می شناسیم. اما صدا ظرفی است که از او می بینیم و مجموعه دانش، فرهیختگی و تسلط در حوزه شعر و ادبیات کهن، مظروف ظرفی به اسم صدا است.

وی در ادامه گفت: از ایشان که همچنان برای رادیو وقت می گذارند سپاسگزارم. امیدوارم سالیان سال سایه استادانی نظیر بهروز رضوی برای ما و شاگردانشان مستدام باشد و از وجود ایشان بهره مند شویم.

بهروز رضوی رادیو را هیچ وقت فراموش نکرد

پس از آن صادق رحمانیان مدیرپیشین رادیو فرهنگ و از اعضای فعلی شورای موسیقی معاونت صدا به عنوان یکی از دوستان این هنرمند گفت: در زمان قدیم دو شاعر بودند که هم دوره جاهلیت عربستان و هم دوره اسلام را گذرانده بودند. بهروز رضوی هم به خاطر پیشینه گویندگی اش هم پیش از انقلاب و هم پس از انقلاب را درک نموده است و دلیل این حضور، هنر ایشان است. ایشان چه در دوره پیش از انقلاب و چه اکنون در رادیو و تلویزیون حضور داشت ولی هیچ وقت رادیو را فراموش نکرد، تاکید اصلی او و عشق و علاقه اش همواره رادیو است. فرمانروای سرزمین بهروز رضوی، عشق به رادیو است.

بهروز رضوی شخصیت چندساحتی دارد

علیرضا حبیبی، سرپرست رادیو فرهنگ گفت: خوشحالم در جلسه مراسم تقدیر بهروز رضوی هستم و مقام به حقی به ایشان اعطا می گردد چرا که به حق، استاد رضوی هستند. ازجناب شاه آبادی برای همکاری و پیگیری که با موسسه خانه هنرمندان پیشکسوت داشتند سپاسگزارم. شاید کمتر کسی بداند که بهروز رضوی از سادات است. او پیرو مکتب اهل بیت و دارای شخصیتی چند ساحتی است .وی شاعر، بازیگر، روزنامه نگار و ترانه سرا است و هنرنمایی اش در رادیو قله این ابعاد شخصیتی او است وعشق به رادیو همواره برای ایشان نمود بیرونی از جانب مستمعین رادیو داشته است.

بهروز رضوی آتش به جان من زد!

در ادامه این مراسم مریم نشیبا از پیشکسوتان رادیو، گفت: با اینکه خروج از منزل برایم راحت نبود اما به خاطر بهروز رضوی به اینجا آمده ام.

وی با بیان جمله زیبای امیدوارم نقاش بال پروانه ها پیوسته همراهتان باشد به ذکر خاطراتی از همکاری با رضوی پرداخت و گفت :گرچه برنامه کتاب شب را با هم داشتیم اما اولین باری که من برای خواندن خبر به استودیو رفته بودم بهروز رضوی از تهیه نماینده فرصتی چند ثانیه ای گرفت و آنچنان مرا به مردم معرفی کرد که تا آخر عمر فراموش نخواهم کرد.

وی ادامه داد: ایشان از من پرسیدند شما اینجا چه می کنید؟ من گفتم، گوینده هستم و قرار است اخبار ساعت 4 را بگویم. بلافاصله از پخش وقتی خواستند و در حالی که تمام وجودم می لرزید، ایشان آتش به جان من زدند و گفتند دقایقی دیگر خبر را با صدای خانم نشیبا خواهیم شنید.

این گوینده پیشکسوت اضافه کرد: به نظرم بهروز رضوی بسیار با معرفت و مطلع است، با این حال گاهی می گوید نمی دانم تا خودش را با شما هم سطح کند. خوشحالم این مراسم برای ایشان برگزار گردید.

نشیبا در ادامه گفت:وقتی به من می گویید مادرعظیم رادیو، به خودم این اجازه را می دهم که از شما خواهشی داشته باشم، گاهی زود دیر می گردد. یادی کنیم از صدیقه کیانفر عزیز که سه روز پیش فوت کردند. باید جوانان را که حقشان است بنوازیم. به هم یاد دهیم و از هم یاد بگیریم. ممکن است بعضی از صحبت های من پیرزن هم برای شما جالب باشد. با دوستان جوان به از این باشید و آنها را بپذیرید.

بهروز رضوی تکرار نمی گردد

رشید کاکاوند شاعر، داستان نویس، ترانه سرا، پژوهشگر ادبیات فارسی و مجری رادیو و تلویزیون سخنران بعدی بود که در خصوص بهروز رضوی گفت: افتخاری بالاتر از این نیست که درباره کسی سخن بگویم که عمری در خصوص فرهنگ صدایش صحبت نموده ام. او خودش یک آدم درجه یک هنری است و ما باید افتخار کنیم که هرچند دیر اما بالاخره به این نتیجه رسیدیم.

وی ادامه داد: هنوز هم وقتی صحبت از صدایی می گردد که توقع و فرهنگ مخاطب را پرورش می دهد و حرف ها و اندیشه های عظیم را ارائه می نماید، صدای بهروز رضوی را به خاطر می آورم. برای این مراسم با علاقه آمدم و مشتاقانه می خواستم درباره آن صحبت کنم. این صدا را باید بالای دست بگیریم و به جوان ترها نشان دهیم که چگونه می تواند یک صدا دارای فرهنگ و دانش باشد.

وی ادامه داد: حتی وقتی با رضوی سلام علیک می کنم ذوق می کنم و فرهنگ به من منتقل می گردد. جوان تر که بودم جشنواره رادیو پر و پیمان تر برگزار می شد. یک سال برای جشنواره رادیو در مشهد بودیم و شب نشینی تمام شده بود و من و آقای رضوی بیدار بودیم. به ایشان گفتم متنی برای ما بخوان و از سر شیطنت گزیده قصاید خاقانی را که در کیفم بود به او دادم. اهالی ادبیات می دانند متن خاقانی بسیار دشوارو کابوس دانشجویان ادبیات است اما بهروز رضوی چنان خاقانی خواند که من نه تا آن موقع شنیده بودم و نه بعد از آن خواهم شنید.

کاکاوند بیان نمود: به عنوان مهمان رادیو که با صاحبخانه صمیمی شده باید بگویم مخاطب از ما می خواهد پشت صدا پر باشد و صاحب صدا دنیای باشد که ما به افتخار آن سکوت کنیم و او را بشنویم. مصداق آن آقای رضوی است که وارد هر فضایی در هنر نمی گردد. بعضی فکر می نمایند می تواند صدای رضوی را تقلید نمایند، نمی دانند رضوی تکرار نمی گردد وگرنه 60 سال تمرین و ممارست می خواهد. ساعت ها باید درباره او صحبت کنم. اما دست شخص و شخصیت او را می بوسم و قول می دهم که دنیا ما که دنیا پر سر وصدایی است بعضی صداها را نمی تواند فراموش کند.

وی در خاتمه اظهار داشت: جوان ترها گمان ننمایند که اگر شبیه رضوی صدا نمایند می توانند مانند او باشند چرا که همچون او بودن شصت سال مطالعه و علم می خواهد.

بهروز رضوی به نشان درجه یک هنری اعتبار داد

مرتضی اسفندقه از شاعران و همراهان رادیویی نیز گفت: بهروز رضوی آنقدر هنرمند بوده که به او بهروز گفته اند و نه استاد و همچون هنرمندان عظیمی مانند سهراب سپهری، فروغ و ... با نامش مشهور شده است؛ هر چه شعر خوب برای صدا گفته شده برای همین صدای سروده شده است. صدا کن مرا... صدای تو خوب است...

وی در ادامه بیان نمود: امروز با بهروز مبارک شده است و من به نشان درجه یک هنری تبریک می گویم که بهروز قبولش کرد و به این نشان اعتبار داد. این یک بیت را از صمیم قلب به او تقدیم می کنم:

آفاق از چراغ صدای تو روشن است

خاموشی اش مباد که فریاد روشن میهنی

بهروز رضوی هنرمندی ذووجهتین و فرهنگ مند است

همچنین محمد طباطبایی حسینی، در این مراسم گفت: خدا را شاکرم که در دوره ای که به عنوان دبیر شورای ارزشیابی هنرمندان کشور فعالیت می کنم افتخار امضای چنین نشانی نصیبم شد. اما شاید لازم به ذکر باشد که بهروز رضوی هرگز درخواست دریافت این نشان را نداد. آقای رضوی بسیار دیر این گواهی نامه را دریافت می نمایند.خوشحالم شورای ارزشیابی هنرمندان توانست این دوره این افتخار را داشته باشد این نشان را امضا کند.

وی اضافه کرد: ما معمولا در شورا، برای اعطای درجه یک هنری بسیار جدی بحث می کنیم ولی اسم ایشان که مطرح شد اعضا گفتند اصلا بحث و سوال ندارد.

طباطبایی ادامه داد: به قول استاد زنده یاد ایرج افشار، بهروز رضوی هنرمندی ذووجهتین و فرهنگ مند است. وقتی شعری را می خواند جان شعر را بیان می نماید. حتما کتاب های صوتی بسیاری را شنیده اید و می دانید که کتابی که رضوی خوانده باشد از چه کیفیت فزونی برخوردار است. حتما علاقمندانش کتاب هایی از ادبیات دفاع مقدس را که در یک برنامه رادیویی می خواند را به یاد دارند. کتاب های صوتی دیگری را فقط می شنوید ولی کتاب هایی که ایشان می خوانند به جان ما می نشیند.

وی توضیح داد: بهروز رضوی از معدود عظیموارانی است که کتاب برای ایشان ارزشمند است و خود شاهدم که اگر قرار باشد که نریشنی را برای معرفی یک کتاب بخوانند در خصوص قیمت اصلا صحبت نمی نمایند حتی اگر سفارش دهنده یک ارگان دولتی پولدار باشد. یک عمر کار هنری کرد و یک عمر با کارش آموزش داد.

وی درخصوص ویژگی های استاد رضوی گفت: از ویژگی های شاخص دیگر بهروز رضوی این است که هرگز در اتفاقات زودگذر سیاسی اعلام موضع ننموده و یا موضعش را در هنرش دخیل ننموده است. در عین حال هیچگاه استانداردهای حرفه ای و اخلاقی را فراموش ننموده اند.

مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت اضافه کرد: ایشان رفتار عقلانی و منطقی در کارهایشان داشتند و همکاران رادیو این را درک می نمایند و استانداردهای اخلاقی را ترک نکردند. امیدواریم در نسل های بعدی بهروز رضوی داشته باشیم و 50 سال بعد در جمعی از بهروز رضوی بعدی تقدیر گردد، امیدوارم دستمان خالی نباشد و بهروز رضوی ها پرورش داده شوند.

در خاتمه طباطبایی گفت: جای اهدای نشان درجه یک هنری بهروز رضوی در رادیو است که همچون خانه اوست. از حمید شاه آبادی سپاسگزارم که چنین اجازه ای دادند. در دوره ای که دکتر شاه آبادی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد بودند هم منشا خیر بودند، ایشان اینجا هم منشا خیر هستند و این برنامه هم مصداق آن است.

وی اضافه کرد: از امروز که این نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی اعطا می گردد ایشان به صورت افتخاری و به صورت رسمی عضو موسسه هنرمندان پیشکسوت خواهند شد و این برای ما افتخاری است.

بهروز رضوی نیز در این مراسم گفت: هیچ گاه سعی نکردم از امکاناتم بهره برداری شخصی کنم و هیچگاه برای خودم سنگی به سینه نزدم. دقت هایی که در این حرفه به کار بردم گویا مؤثر واقع شده است.

وی اضافه کرد: همواره سعی کردم متنی که باید بخوانم درست و با احساس بخوانم. خیلی خوشحالم که مدیران توجه می نمایند و افراد دیده می شوند.

این پیشکسوت رادیویی گفت: من از آذر سال 1347 تا کنون به مدت 52 سال است که در سازمان صدا و سیما مشغول به کار هستم و هیچ وقفه ای هم در کارم نیافتاده است، چون من عاشق رادیو هستم.

وی ادامه داد: رادیو با من عجین است و علاقه ام به رادیو دست خودم نیست رادیو گرم ترین و صمیمی ترین رسانه است.

رضوی گفت: من خودم را مدیون رادیو می دانم و هنوز هم برای کسب دانش و ارائه اثر بهتر کوشش می کنم، رادیو شغل نیست مشغله است، اما شرایط این روزها باعث شده به عنوان شغل به آن نگاه گردد.

وی در ادامه توضیح داد: علاقه من به رادیو سابقه دیرینه ای دارد ،رادیو گرم ترین و صمیمی ترین رسانه است. گوش خود را رها می کنی ، می شنوی و مزاحمت نیست.

رضوی در ادامه به پویایی در رادیو اشاره نمود و گفت: زنده یاد نادر نادرپور می گفت شما پیامبران کلامید اگر اشتباه بگویید، خیانت نموده اید. سعی کنید وسواس داشته باشید. به کارتان به صورت شغل نگاه نکنید و هر روز به دنبال یادگیری باشید.

پس از آن نشان درجه یک هنری از سوی موسسه هنرمندان پیشکسوت و لوح تقدیر از سوی معاون صدای رسانه ملی به بهروز رضوی اهدا شد که معادل دکتری است و هر کدام از مدیران رادیویی هدیه ای به رسم یادبود به بهروز رضوی تقدیم کردند.

در این مراسم عذرا وکیلی، گوینده، مریم نشیبا، حسین قلعه قوند، مدیر گروه رادیو تهران، مرتضی اسفندقه پیشکسوت رادیو، رشید کاکاوند، شاعر، نویسنده و گوینده، صادق رحمانیان، مدیر اسبق رادیو فرهنگ و سید محمد طباطبایی حسینی مدیر خانه هنرمندان پیشکسوت و جمعی از خانه هنرمندان پیشکسوت حضور داشتند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1092

به "اهدای نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اهدای نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید