به تاراج رفتن بخشی از جنگل های مناطق الموت قزوین

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین گفت: سال جاری بخشی از جنگل های مناطق الموت به تاراج رفت و دستخوش تغییرات شد که از این بابت متأثر هستیم.

به تاراج رفتن بخشی از جنگل های مناطق الموت قزوین

به گزارش خبرنگاران، فاطمه خمسه در مراسم ویژه حفاظت و قانون که به مناسبت هفته منابع طبیعی در سالن اجتماعات سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین برگزار گردید، اظهار کرد: متأسفانه در سال های اخیر، افزایش ریزگردها، کویری و بیابانی شدن، افزایش آلاینده ها باعث شده شاخص ایران نسبت به مسائل زیست محیطی کاهش پیدا کند.

وی با تأکید بر اینکه باید فرهنگ سازی جدی در زمینه صیانت از منابع طبیعی انجام گردد، بیان کرد: استان قزوین 15 هزار و 633 کیلومتر مساحت دارد که بیش از 90 هزار هکتار آن منابع طبیعی است.

وی بابیان اینکه فشارهای زیادی برای تبدیل اراضی کشاورزی و منابع طبیعی در استان وجود دارد، توضیح داد: نظام بهره برداری مناسب از مراتع و جنگل وجود ندارد و بهره برداران هیچ انگیزه ای برای احیای منابع طبیعی ندارد.

خمسه با تأکید بر اینکه باید از جنگل ها و مراتع حفاظت و صیانت کنیم و دست سودجویان را از تعرض به این منابع کوتاه کنیم، افزود: متأسفانه اکثر بهره برداران استان در جنگل ها و مراتع، فقر معیشتی دارند و همچنین دسترسی راحت تری به این منابع دارند و برای امرارمعاش خود به این منابع دستبرد می زنند بنابراین باید اهمیت موضوع و صیانت از منابع طبیعی برای بهره برداران بازگو گردد.

وی تشریح کرد: در بحث سرمایه گذاری در بخش کشاورزی نیز باید توسعه پایدار در این بخش مدنظر قرار گیرد و سرمایه گذاران برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی و منابع طبیعی ترغیب شوند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین با اعلام اینکه به دنبال ایجاد کمربند حفاظتی در بحث منابع طبیعی در استان هستیم، مطرح نمود: همچنین در بحث آبخیزداری و آبخوان داری نیز استان قزوین به عنوان پایلوت کشوری انتخاب شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: بروزرسانی: 3 تیر 1398 شناسه مطلب: 176

به "به تاراج رفتن بخشی از جنگل های مناطق الموت قزوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به تاراج رفتن بخشی از جنگل های مناطق الموت قزوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید