بیکارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟

به گزارش تیم علمی، با توجه به رشد رشته های دانشگاهی و تاحدی غریبه بودن آنها با بازارکار، مسئولان و مدیران وزارت خانه ها برای کاهش بیکاری دانشجویان و فارغ التحصیلان به تکاپو افتاده اند.

بیکارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات اقامت تحصیلی کانادا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی کانادا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی کانادا، بهترین مسیر را به سوی مدارو، کالج ها و دانشگاه های کانادا انتخاب کنید.

حتما در اطراف خود جوانانی را دیده اید که روز و شب در تکاپوی پیدا کردن شغلی مناسب هستند و دورتا دور اتاقشان پر شده از روزنامه های کاریابی که علامت گذاری شده اند، اما این همه تکاپو و کوشش در بیشتر اوقات نتیجه نمی دهد و جوانان بخصوص قشر تحصیل نموده و فارغ التحصیل در گیرو دار یافت شغل روزگار می گذرانند.

این عدم یافتن شغل مناسب و حتی پرداختن به شغلهای به دور از هرگونه ارتباط با رشته تحصیلی و گاه کاذب جامعه امروز را با مشکل موجه نموده به گونه ای که مسئولان مختلف به فکر راه حل و پیگیری شدید هستند.

متاسفانه بسیاری از رشته های دانشگاهی صرفا نظری بوده و گویی با مهارت و کارآفرینی بیگانه اند درواقع یکی از مسائل جامعه هم همین رشته هایی است که تنها برای افزایش اطلاعات علمی و آموزشی ارائه می شوند و بعد از دریافت مدرک به کار فارغ التحصیلان نمی آید.

برای کاهش بیکاری باید دست به دست هم داد

با توجه به این مسئله چندی است وزارت علوم در کوشش برای بازنگری رشته های دانشگاهی و ماموریت گرا کردن دانشگاهها به سمت دانشگاههای کارآفرین و نسل سوم است تا جایی که محمدفرهادی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در این خصوص اعلام کرد: یکی از اهداف وزارتخانه توسعه بیش از پیش آموزش های مهارتی بوده و قصد ما این است که آموزش را در مقاطع مختلف تحصیلی در مقاطع دکترا و ارشد به سمت تحقیقاتی بودن پیش ببریم.

وی با اشاره به اهداف وزارت علوم در کاهش بیکاری و ایجاد اشتغال گفت: بحث آموزش در اشتغال حدود 30 درصد بوده و برای کاهش بیکاری و ایجاد کارآفرینی باید سازمان های ذیربط و انجمن های علمی در این زمینه یاری بزرگی داشته باشند.

رشته هایی که بازنگری و دور ریخته می شوند

هرچند آموزش عالی متولی و مسئول ایجاد شغل نیست ولی سیاست های آن در بازار شغل بی تأثیر نبوده است.

فرهادی با بیان اینکه این وزارت خانه در پی سیاست و نقش خود درحال بازنگری های ضروری است، عنوان نمود: در راستای کاهش بیکاری و توجه به آینده کاری دانشجویان و فارغ التحصیلان از سال گذشته بازنگری رشته های تحصیلی را شروع و حدود 300 رشته تحصیلی را بازنگری کردیم و امیدواریم رشته ها بر اساس احتیاج جامعه و منطقه ارزیابی و بازنگری های موثری صورت گیرد.

به گفته وزیر علوم، برنامه ریزی برای کارعملی، کارورزی و کارآموزی از جمله مواردی است که در بازنگری رشته ها مورد توجه ویژه قرار گرفته و به ساماندهی و ارتقای کیفیت آموزش عالی و تحقق هدف ماموریت گرایی دانشگاهها و موسسات منجر می گردد.

وی ادامه داد: ساماندهی و توسعه واحدهای دانشگاهی برای ایجاد رشته های مناسب با احتیاج بازار و مناطق مختلف کشور از دیگر اقدامات وزارت علوم بوده و همچنین اگر افراد صاحب طرح های نو آورانه، خودشان شرکت های دانش بنیان تاسیس نمایند از تخصیص های ویژه ای و امکانات ویژه ای برخوردار می شوند.

به راحتی می توانید مدیر و آقای خود باشد

به گفته وزیر علوم تاسیس رشته های دانش بنیان ویژه استادان دانشگاه و فارغ التحصیلان با هدف نوآوری و فناوری محصولات و سوق دادن تولیدات استعدادهای استارآپی به سمت محصول انجام شده است.

درواقع درنظر دریافت طرح های تشویقی برای ظهور خلاقیت ها و ایجاد انگیزه دربین دانشجویان راهی است که آموزش عالی کشور برای سوق دادن جوانان به سمت کارآفرینی پیش گرفته است.

هرچند تمام جوانان کشور به دنبال پشت میز نشینی و انجام کارهای ساده با مزایای بالا هستند اما همگان به خوبی واقفند گه چنین چیزی بدون پشتوانه مالی یا سابقه و تجربه ای مفید میسر نیست.

بنابراین شاید این ایجاد انگیزه وزارت علوم راهی باشد تا هرفرد مدیر خود گردد و برای خود آقایی کند نه اینکه زیر دست دیگران آن هم بدون شور و نشاط به کار بپردازد.

فکری کنید، جوانان همچنان اندر خم یک کوچه اند

اما به نظر اقدامات وزارت خانه هایی همچون علوم کمی آهسته و پیوسته پیش می رود و جوانان همچنان اندر خم کوچه یافتن شغل هستند چرا که بیکاری روی تمام مسائل فرهنگی، مالی و اجتماعی افراد تاثیر گذاشته و حتی ازآمار ازدواج را کاهش داده است آن هم در زمانی که توصیه به تشکیل خانواده فراوان مطرح می گردد.

اما وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در اقدامی موثر آماری را درباره اوضاع بیکاری در رشته های مختلف تحصیلی ارائه نموده تا یاریی به وزارتخانه های علوم و بهداشت در بازنگری رشته ها نموده باشد این آمار به خوبی نشان می دهد که وجود و ارائه درس در بعضی رشته ها اصولا کارساز نیست و با بالاترین میزان بیکاری روبه رو هستند.

بعنوان مثال رشته بهداشت با 7.9 درصد، کمترین میزان بیکاری و رشته محیط زیست با 49.1 درصد بیشترین میزان بیکاری را در کشور دارد.

رشد فارغ التحصیلان روزنامه به دست

بر اساس این آمار رشته های علوم رفتاری و اجتماعی با نرخ بیکاری 19.7 درصد، بازرگانی و امور اداری با 19.5 درصد، حقوق 21.8 درصد، علوم زیستی 22 درصد، علوم طبیعی 22.4 درصد، رایانه 39.9 درصد، صنعت و فرآوری 32 درصد، معماری و ساختمان 25.9 درصد، کشاورزی، جنگلداری و شیلات با 22 درصد و محیط زیست با 49.1 درصد؛ بالاترین میزان بیکاری فارغ التحصیلان در این رشته ها اعلام شده است.

همچنین در رشته های تربیت معلم با 8 درصد، روزنامه نگاری 8.8 درصد، بهداشت 7.9 درصد، خدمات امنیتی 8.4 درصد و خدمات حمل و نقل با 10.8 درصد، کمترین میزان بیکاری فارغ التحصیلان را دارد.

در ادامه این آمار آمده است که از مجموع 6 میلیون و 86 هزار مرد فارغ التحصیل دانشگاهی، 3 میلیون و 262 هزار نفر شاغل و تنها 487 هزار نفر در جست و جوی شغل هستند. مابقی به تعداد 2 میلیون و 336 هزار نفر کاملاً غیرفعال هستند. در بین زنان نیز از مجموع 5 میلیون و 305 هزار زن فارغ التحصیل دانشگاهی، یک میلیون و 282 هزار نفر شاغل بوده و 546 هزار نفر در جست و جوی شغل هستند. در حال حاضر نرخ عمومی بیکاری زنان و مردان فارغ التحصیل دانشگاهی کشور 18.5 درصد است.

بر این اساس، نرخ بیکاری مردان 13درصد و این نرخ در خصوص زنان درس خوانده 65.5 درصد است. نکته اینکه تعداد زنان تحصیلنموده در جست و جوی شغل در حال حاضر از تعداد مردان تحصیلنموده در جست و جوی شغل بیشتر است.

تمام حواستان را به آینده جوانان جمع کنید

از آنجاکه توجه به نیروی انسانی و فراهم ساختن زیرساخت های مناسب برای آنها به منظور پیشرفت و تعالی جامعه و کشور باید اولویت قرار گیرد بنابراین شاید بهتر باشد که مسائل مهمی مثل ایجاد زمینه های شغلی یا گگرددن راههایی برای تضمین آینده کاری جوانان تحصیل نموده بتواند در این راستا نقش موثری را ایفا نماید.

البته هرگز منکر فعالیتهای وزارتخانه ها، سازمانها و نهادهای مختلف در راستای جلوگیری از بیکاری در جامعه نیستیم اما معتقدیم این فرایند کمی کند پیش می رود و باید تمام تمرکز خود را روی این مسئله گذاریم تا بتوانیم بیش از پیش تدابیر و چاره اندیشی های خود را به مرحله ثمردهی برسانیم.

منبع: خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 12 آبان 1399 بروزرسانی: 12 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1279

به "بیکارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیکارترین رشته های دانشگاهی کدامند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید