روش جدید و جالب محققان برای خنک کردن زمین!

به گزارش تیم علمی، پژوهشگران دانشگاه ججیانگ چین، در یک ارزیابی جدید دریافتند که بهترین راهکار برای برطرف مشکل گرما، روشی موسوم به نازک کردن ابرها است.

روش جدید و جالب محققان برای خنک کردن زمین!

به گزارش گروه وبگردی تیم علمی؛ پژوهشگران چینی قصد دارند با کاهش ضخامت ابرها، گرمای جهانی را کاهش دهند.

بیشتر بخوانید : مزارع بادی، گرمای زمین را افزایش می دهند

کره زمین در حال گرم شدن است و این گرما روز به روز بیشتر می گردد. به همین دلیل، دانشمندان در پی ابداع راهبردهایی هستند تا این سیاره را به طور مصنوعی خنک نمایند. در هر حال، بسیاری از این راهبردها نیز پیامدهای مخصوص به خود را دارند که از آن میان می توان به تغییر در الگوهای بارش و در نتیجه خشکسالی اشاره نمود.

آنها باور دارند که با کاهش ابرهای پرمانند سیروس که در ارتفاع بالا قرار دارند، می توان با گرمای جهانی مقابله کرد. در این روش، نوعی گرد روی ابرها اسپری می گردد و کریستال های یخ دور دانه های گرد، شکل می گیرند و نهایتا به خاطر وزن خود پایین می افتند.

به گفته پژوهشگران، ممکن است کاهش ضخامت ابرهای سیروس، با اصلاح اثر تابش طولانی مدت بتواند گرمای جهانی را کاهش دهد. این ابرها به دلیل داشتن وزن کم می توانند در ارتفاعات بالا قرار گیرند و بدون داشتن اثرات شدید بر بارش، به کاهش دما یاری نمایند.

این گروه پژوهشی، سه ایده تزریق اسپری به استراتوسفر، بازگرداندن نور خورشید به فضا و نازک کردن ابرها را نیز مورد آنالیز قرار داد.

پژوهشگران دریافتند که همه این سه راهبرد می توانند الگوی جهانی بارش را تغییر دهند و هرگز نیز به حالت معمولی بازنمی گردند اما پیامدهای جانبی نازک کردن ابرها، بسیار کمتر است.

این پژوهش نشان داد که نازک کردن ابرهای سیروس برای رسیدن به سطح خاصی از سرما، نسبت به دو روش دیگر، کاهش بارش کمتری را به دنبال دارد.

هنوز تردید بسیاری در مورد کارآیی این طرح وجود دارد اما در مقایسه با روش های دیگر این شیوه امیدوارنماینده تر به نظر می رسد.

یافته های این پژوهش، در مجله Journal of Geophysical Research به چاپ رسیده است.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 6 فروردین 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 98

به "روش جدید و جالب محققان برای خنک کردن زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جدید و جالب محققان برای خنک کردن زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید