سرانجام اختلال در بروزرسانی اطلاعات سهامداران چه شد؟

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران، فریبا اخوان با اشاره به تاخیر ایجاد شده در روز معاملاتی روز گذشته، شنبه، 27 شهریور 1400، در ارتباط با اطلاع رسانی معاملات روز چهارشنبه، 24 شهریور، گفت: تاخیر در ارسال اطلاعات به کارگزاری ها در روز شنبه که از طریق سامانه csd data صورت می گیرد مربوط به کانال های ارتباطی این سامانه بوده است.

سرانجام اختلال در بروزرسانی اطلاعات سهامداران چه شد؟

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی ادامه داد: روز شنبه، پس از ارسال سه میلیون رکورد اطلاعاتی از دوازده میلیون رکورد، به علت بروز خطا در یکی از رابط ها، ارسال اطلاعات به کارگزاری ها متوقف شد. درنتیجه، تعدادی از کارگزاری ها نتوانستند با استفاده از این سیستم، اطلاعات مشتریان را نمایش دهند و لازم بود برای حل این مورد، از روش های جایگزین برای نمایش دارایی استفاده می کردند.

انجام اقدامات لازم برای رفع کردن اختلال

وی با اشاره به اقدامات لازم به منظور رفع کردن اختلال خاطرنشان کرد: همکاران فنی شرکت سپرده گذاری مرکزی، بلافاصله برای عیب یابی وارد عمل شدند. پس از بررسی علت بروز خطا و رفع آن و اطمینان از صحت عملکرد سیستم ها، ارسال اطلاعات از سر گرفته شد و این فرایند سبب تاخیر در ارسال اطلاعات به برخی کارگزاری ها شد. البته اطلاعات ارسالی صرفا برای مشاهده دارایی ها از سوی مشتریان کارگزاری ها بود که این اطلاعات در صورت لزوم از طریق بک آفیس های کارگزاری ها قابل جایگزینی و ارائه بوده است.

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی ادامه داد: بررسی های اجرا شده از روز گذشته تا به امروز در این خصوص نشان می دهد که سیستم، سامانه ها و فرایند ها هیچگونه مسئله ای نداشته و به غیر از کانال ارتباطی مذکور که با تاخیر در اطلاع رسانی به کارگزاران روبرو شده بود، همه فعالیت ها و خدمات به طور مستمر در حال ارایه به ذی نفعان است.

آسیبی به اطلاعات سهامداران نرسیده است

وی تاکید کرد: سامانه های اصلی و حیاتی شرکت در حال فعالیت هستند و هیچ گونه اختلالی در ارائه خدمات و فعالیت ها و همچنین سیستم های اصلی فعال در شرکت سپرده گذاری مرکزی به وجود نیامده است.

اخوان ادامه داد: بنابراین، همه مشتریان به ویژه افرادی که در روز شنبه معاملاتی را انجام داده بودند می توانستند بدون هیچگونه مسئله ای معاملات خود را انجام دهند و به غیر از تاخیر در مشاهده دارایی اختلال دیگری نبوده است.

معاون عملیات شرکت سپرده گذاری مرکزی شرح داد: مشکل در ارسال اطلاعات به کارگزاری ها، به تدریج تا ساعت 18 روز گذشته رفع شد و سهامداران پس از آن قادر به مشاهده نتایج معاملات روز چهارشنبه خود شدند.

وی با تاکید بر اینکه در معاملات سهامداران، معامله مجدد آن ها و همین طور معاملات روز های قبل هیچگونه مسئله ای وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه تلاش می کند در ارائه خدمات نو و اطلاع رسانی به مشتریان و کارگزاری ها پیشگام باشد و در این زمینه تلاش می شود به همه چالش های فنی، ارتباطی و فرایندی غلبه شود تا خدمت رسانی در استاندارد های قابل قبول و در سریع ترین زمان ممکن انجام شود.

منبع: پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1857

به "سرانجام اختلال در بروزرسانی اطلاعات سهامداران چه شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام اختلال در بروزرسانی اطلاعات سهامداران چه شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید