عکسی از ناصرالدین شاه در آتلیه عکاسان لندن

به گزارش تیم علمی، ناصرالدین شاه قاجار یکی از پیشگامان تاریخ عکاسی ایران و از اولین چهره هایی است در تاریخ ایران که تصویرش بر صفحه داگرئوتیپ ثبت شده است.

عکسی از ناصرالدین شاه در آتلیه عکاسان لندن

به گزارش خبرآنلاین، نقل است شیفتگی ناصرالدین شاه قاجار به عکاسی زمانی شروع شد که ژول ریشار نخستین معلم زبان فرانسه مدرسه دارالفنون با دوربین اهدایی ملکه ویکتوریا عکسی از وی بر روی صفحه داگرئوتیپ انداخت و شاه جوان را سخت مجذوب این صنعت تازه کرد. شیفتگی شاه به این اختراع تازه باعث شد دستور دهد چند معلم عکاسی از فرنگ به ایران بیایند و در مدرسه دارالفنون علاقمندان به عکاسی را آموزش دهند. همین عکاسان اولیه ایرانی بعد ها در عکاسخانه سلطنتی به کار مشغول شدند.

ناصرالدین شاه بعد ها در سفرهایش به فرنگ نیز ضمن اینکه با اشتیاق در مقابل دوربین عکاسان خارجی قرار می گرفت چند دوربین عکاسی دیگر نیز همراه با خود به ایران آورد تا خود نیز در اوقات فراغت به عکاسی مشغول باشد. اکنون در موزه مختلف اروپا شمار زیادی عکس از ناصرالدین شاه وجود دارد که عکاسان خارجی از او برداشته اند و به وی اهدا نموده اند.

عکس های برجا مانده نشان می دهد این موضوع آنقدر برای شاه مهم بوده که برای گرفتن عکس شخصا به آتلیه عکاسان می رفته است. عکس هایی که در زیر از چند عکاس انگلیسی مشاهده می کنید از همین دست است. و. دی دونِی، آرتور جیمز، سرجیو لویتسکی، هربرت رز و والری معروف ترین عکاسان انگلیسی بودند که شاه در جریان سفر به اروپا به آتلیه آن ها رفته و عکس گرفته است.

عکس از هربرت رز

عکس از سرجیو لویتسکی

عکس از هربرت رز

عکس از والری

عکس از والری

عکس از آرتور جیمز (ملهیوش)

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1402 بروزرسانی: 22 تیر 1402 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2323

به "عکسی از ناصرالدین شاه در آتلیه عکاسان لندن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکسی از ناصرالدین شاه در آتلیه عکاسان لندن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید