مانور بی سابقه مرکز فرماندهی و مراقبت هوایی آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر

به گزارش تیم علمی، 13 سال است که آمریکا تنها از یک ساختمان واقع در پایگاه هوایی العدید در کشور کوچک قطر برای فرماندهی جنگنده ها، بمب افکن ها و دیگر ادوات نیروی هوایی خود در محدوده شمال شرق آفریقا تا خاورمیانه و جنوب آسیا استفاده نموده است. اما روز شنبه صدها تن از پرسنل این پایگاه ساختمان را تخلیه نموده و مسئولیت کنترل نیروهای هوایی در منطقه را به تیم هایی در یک پایگاه نیروی هوایی آمریکا، 7000 مایل دورتر در کارولینای جنوبی واگذار کردند.

مانور بی سابقه مرکز فرماندهی و مراقبت هوایی آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر

با تور قطر از مروارید خلیج فارس دیدن کنید.

به گزارش خبرنگاران، به نوشته روزنامه واشنگتن پست، هر چند که این اقدام و تخلیه این ساختمان به نام مرکز عملیاتهای مشترک هوا و فضا واقع در پایگاه هوایی العدید قطر موقتی بود و بعد از 24 ساعت مجددا مسئولیتهای کنترلی به عوامل مستقر در این مرکز بازگردانده شد اما این مانور حاکی از تمرینی قابل توجه برای یک تغییر تاکتیکی با توجه با افزایش تنشهای آمریکا با ایران است.

این مانور به شکلی از پیش اعلام نشده برگزار گردید و خبرنگار روزنامه واشنگتن پست آمریکا برای نظارت بر آن به این محل دعوت شده بود. چنین عملیاتی از زمانی که این مرکز در زمان جنگ سال 1991 خلیج فارس تشکیل شد تا کنون بی سابقه بوده است.

فرماندهان نیروی هوایی آمریکا می گویند عملیات منتقل کردن کارکردها و مسئولیتها به یک پایگاه متفاوت مدتها به عنوان یک طرح بلندپروازانه مطرح بوده که اکنون تکنولوژی های جدید آن را ممکن ساخته اند. با این حال چنین عملیاتی درست در زمان افزایش تنشهای آمریکا با ایران و آن هم در محلی در فاصله تنها چند صد مایل با خاک ایران رخ می دهد.

ژنرال بی. چنس سالتزمن، یک مقام ارشد نظامی آمریکا می گوید: کارکردهایی که این مرکز عملیاتهای مشترک هوا و فضا برای نیروی هوایی ما فراهم می نماید به قدری حیاتی و ضروری هستند که ما نمی توانیم حتی کوچکترین احتمال برای نقص در آنها را تحمل کنیم.

مقامهای نیروی هوایی آمریکا می گویند، اتفاقات اخیر در رابطه با ایران باعث افزایش فوریت در اجرای این پروژه شده است.

سرهنگ فردریک کولمن، فرمانده مرکز 609 عملیاتهای هوا و فضای نیروی هوایی آمریکا می گوید: ایران چندین بار و به وسیله منابع مختلف نیتش برای حمله به نیروهای آمریکایی را نشان داده است.

تحلیلگران می گویند، در صورت بروز هر گونه جنگ احتمالی در آینده با ایران، به احتمال زیاد مرکز عملیاتهای مشترک هوا و فضا در پایگاه العدید هدف حمله قرار خواهد گرفت و تضمین کمی نیز در قبال دفاع از آن وجود دارد.

داگلاس باری، یک کارشناس متخصص هوا و فضا در انستیتوی بین المللی مطالعات راهبردی در شهر لندن گفت: احتیاج به قوه تخیل بالایی نیست که ببینیم و فکر کنیم که وقتی زمان درگیری تمام عیار فرا رسد، این مرکز اولویتهای نخست دشمنان ما برای حمله به آن است.

سیستم های دفاعی این پایگاه شامل سامانه پاتریوت و دیگر سامانه های دفاع هوایی و موشکی به گونه ای طراحی شده اند تا با هواپیماها و موشکهای بالستیکی که با سرعت و در ارتفاع بالا به سمت آن بیایند مقابله نمایند، نه موشکهای کروز پرواز نماینده در ارتفاع پایین و پهپادهایی نظیر پهپادهایی که گمان برده می گردد در حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان استفاده شدند.

سالتزمن اظهار کرد: احتمالا بهتر است آنجا را مثل یک سیستم ایمنی بدن انسان در نظر بگیریم که وقتی که جرمها به آن وارد می شوند موضوع سر این خواهد بود که با چه سرعت و با چه انعطاف پذیری بتوان با آنها مقابله کرد.

آمریکا با تحرک پذیر ساختن عملیاتهای کنترل و فرماندهی می تواند خود را سریعتر از یک حمله بازیابی کند و این که با رسیدن به این انعطاف پذیری، ساختمان میزبان این عملیاتهای کنترل و فرماندهی تبدیل به هدفی با آسیب پذیری کمتر شده و به نیروها اجازه استقرار دوباره سیستمهای دفاع هوایی در زیرساختهای حیاتی دیگر را می دهد.

این عملیات در راستای یک سری تدابیر صورت گرفته که به موجب آنها آمریکا می خواهد چابک بودن نیروی هوایی خود را به منطقه نشان دهد.

این تدابیر شامل استقرار جنگنده هایی مثل اف-35 از پایگاه میزبان در امارات متحده عربی به پایگاه های دیگر در عربستان و قطر می شوند؛ تحرکاتی که احتیاجمند هماهنگی های لجستیکی قابل توجهی با توجه به لزوم نقل و انتقال کارکنان پشتیبانی نظیر تیمهای نگهداری هستند.

بایرون پومپا، مدیر عملیاتها در فرماندهی مرکزی نیروی هوایی آمریکا در پایگاه العدید می گوید، نقل و انتقال تاسیسات و تجهیزات می تواند جبران نماینده عدم برخورداری از یک حضور نظامی بزرگ در منطقه باشد.

وی اضافه کرد: در زمانهایی مثل امروز ما نمی توانیم انبوهی پایگاه عملیاتی ثابت در سراسر منطقه حوزه مسئولیتمان داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 27 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 449

به "مانور بی سابقه مرکز فرماندهی و مراقبت هوایی آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مانور بی سابقه مرکز فرماندهی و مراقبت هوایی آمریکا در پایگاه هوایی العدید قطر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید