مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز

به گزارش تیم علمی، یک کارشناس با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیت کوین با مصرف خانگی برق، گفت: مصرف برق استخراج رمزارز در ایران، درمقایسه با تولید برق کشور قابل توجه نبوده و اینکه بخواهیم عدم مدیریت صحیح در صنعت برق را به این صنعت ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز

محمدرضا شرفی با بیان اینکه اگر نسبت به استخراج بیت کوین در سطح جامعه اقبالی اجرا شده، نباید به آن بی توجه باشیم، گفت: اگر نتوانیم نیاز مردم را در داخل تامین کنیم، باید خارج از کشور با خروج ارز نسبت به تامینش اقدام کنیم. بنابراین عملا بحث استخراج رمزارزها همانطور که در سطح جهان و کشورهای مطرح مورد توجه قرار گرفته، در کشور ما هم به همین صورت باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: پیش از این بیشترین میزان استخراج در کشور چین بوده با 67 درصد کل استخراج جهان، اما طبق آخرین آماری که منتشر شده، میزان استخراج در چین به 55 درصد رسیده و این کاهش نشان دهنده رشد استخراج در کشورهای آمریکا و کاناداست و در حال حاضر در این کشورها در زمینه استخراج رمزارز، در سطح وسیع سرمایه گذاری صورت می گیرد و این تصمیم خودمان است اگر بخواهیم از این موضوع عقب بمانیم.

او با بیان اینکه در کشور ما در سال های گذشته مرکز تحقیقات وزارت نیرو برآوردی درباره پیش بینی رشد مصرف برق انجام می دهد، اضافه کرد: طبق دلایلی که این پژوهش ها صورت می گیرد، وزارت نیرو باید نسبت به پیش بینی و تامین افزایش مصرف در سطح کشور اقدام کند. عدم تامین برق مورد نیاز در حال حاضر، مصادف شده با بروز پدیده رمزارزها و یا ظهور صنعت استخراج رمزارز که صنعت جوانی است و هنوز از حمایت های لازم برخوردار نیست و همه تقصیرها را به دوش می کشد.

شرفی ادامه داد: کل مصرف صنعت استخراج در ایران، حدود 400 مگاوات است و حتی اگر بخواهیم استخراج غیرقانونی را هم به این میزان اضافه کنیم، حدود 700 مگاوات می شود. میزان تولید برق کشور ما از نیروگاه ها در حال حاضر بالغ بر 100 هزار مگاوات است. باید دید آیا عدد 700 مگاواتی تا این اندازه می تواند در مصرف برق کشور تاثیرگذار باشد؟ مسوولان باید به این سوال پاسخ دهند. اما اینکه بخواهیم مغرضانه موضوعی را مطرح کرده و عدم مدیریت صحیح در صنعت برق کشور را به یک صنعت جدید و نوظهور ارتباط دهیم، منصفانه نیست.

بالاترین نرخ فروش برق معادل یک پنجم قیمت در صنعت رمزارز است

وی با بیان اینکه قیمت برق در صنعت استخراج رمزارز به ازای هر کیلووات، 8 سنت یعنی معادل 1800 تومان است، گفت: بالاترین عدد فروش برق در کشور ما، حدود 400 تومان به ازای هر کیلووات است و این یعنی بالاترین نرخ فروش برق معادل یک پنجم قیمت در صنعت رمزارز است. کشور ما به هیچ عنوان نمی تواند برق را با قیمت 8 سنت به هیچ کشوری صادر کند و این عدد در کشور ما اصلا سابقه نداشته است. اگر صنعت استخراج همه برق کشور را با بالاترین نرخ بخرد، می توانیم صنعت برق را زیر رو کنیم.

رئیس کارگروه استخراج رمزارز انجمن بلاک چین ایران ادامه داد: صنایع دیگر هم برق مصرف می کنند و حتی به آنها یارانه هم پرداخت می شود، این صنعت نه تنها یارانه ای دریافت نمی کند، بلکه بیشتر از قیمت تمام شده اش هم هزینه پرداخت می کند. پس انصاف نیست این صنعت را هم گران حساب کنیم و هم بلاگردان سوء مدیریت کشور کنیم. باید دید بانک های جهان که اطلاعات را در سرورهایشان ذخیره می کنند، چه مقدار انرژی مصرف می کنند، صنایعی هستند که به مراتب بسیار بالاتر از شبکه بیت کوین برق مصرف می کنند.

شرفی با انتقاد از مقایسه صنعت استخراج بیت کوین با مصرف خانگی، اظهار داشت: ذوب آهن اصفهان خیلی بیشتر از صنعت بیت کوین کشور برق مصرف می کند. استخراج بیت کوین هم صنعت است و باید با سایر صنایع قیاس شود، نه با مصارف غیرمرتبط. وزارت نیرو می تواند کارشناسی کند که قطع برق به چه دلیل بوده و نتایج آن را اعلام کند. در آن صورت معین می شود که این قطعی ها به دلیل سوء مدیریت رخ داده و ارتباطی به سایر صنایع ندارد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1707

به "مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقایسه تولید و مصرف برق استخراج رمزارز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید