نحوه اعزام و انتقال بیماران در مراکز تامین اجتماعی

به گزارش تیم علمی، خبرگزاری خبرنگاران- سازمان تامین اجتماعی با صدور بخشنامه ای، نحوه اعزام و انتقال بیماران سرپایی و بستری در مراکز درمانی این سازمان را از یک شهر به شهر دیگر خاطرنشان کرد.

نحوه اعزام و انتقال بیماران در مراکز تامین اجتماعی

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان تامین اجتماعی، در بخشنامه صادر شده از سوی مصطفی سالاری، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی آمده است: اعزام بیماران سرپایی تنها در صورتی به مراکز درمانی شهرستان های دیگر صورت می گیرد که محقق گردد خدمات تشخیصی - درمانی مورد احتیاج یا پزشک متخصص / فوق تخصص مربوطه در مراکز درمانی ملکی و طرف قرارداد شهرستان محل اعزام بیمار وجود ندارد و نوع بیماری به گونه ای است که تاخیر در درمان بیمار، عوارض و خطرات جانی درپی خواهد داشت.

در ادامه این بخشنامه تاکید شده است: همچنین باید خدمات تشخیصی - درمانی مورد احتیاج در تعهد سازمان بوده و بیمار مشمول اعزام باشد، براین اساس، تمامی بیمه شدگان، مستمری بگیران بازنشسته، از کار افتادگان کلی، بازمانده و افراد تبعی آنان، واجد شرایط اعزام و مشمول دریافت هزینه سفر و اقامت بیمار و همراه، درخصوص خدمات تشخیصی و درمانی در تعهد سازمان هستند.

سالاری اضافه کرد: پس از مراجعه بیمار به مرکز درمانی ملکی، چنانچه بیمار احتیاج به خدمات تشخیصی یا درمانی داشته باشد که ارائه آن در مراکز درمانی ملکی در سطح شهرستان امکان پذیر نباشد، بیمار با استفاده از امکان GIS سیستم اعزام، به نزدیکترین مرکز درمانی ملکی در شهرستان دیگر اعزام می گردد.

همچنین به دنبال اعزام بیمار، اطلاعات و اسکن مدارک پزشکی بیمار در سیستم اعزام ثبت و به مرکز درمانی مقصد ارسال می گردد. تاریخ نوبت اخذ شده نیز توسط مرکز درمانی مقصد که در سیستم اعزام ثبت شده، توسط مرکز درمانی اعزام نماینده (مبدا) به بیمار اعلام می گردد.

بر اساس این بخشنامه، وسیله نقلیه به منظور اعزام بیماران سرپایی وسائل نقلیه عمومی خواهد بود، مگر آنکه نوع بیماری به گونه ای باشد که به تشخیص پزشک معالج و تایید پزشک معتمد/ شورای پزشکی، احتیاج به استفاده از وسیله نقلیه سواری دربست، قطار یا هواپیما داشته باشند.

بیماران زیر 18 سال و بالای 65 سال در شرایط عمومی و بیماران با معلولیت های ذهنی و جسمی در شرایط تخصصی، احتیاج به همراه دارند.

در مورد اعزام و انتقال بیماران بستری نیز، بیمارستان های ملکی موظفند برای بیماران بیمه شده سازمان که در آن واحد بستری هستند و یا به واحد اورژانس مراجعه می نمایند و احتیاج به امکانات درمانی دارند که در بیمارستان مذکور موجود نیست، نسبت به اعزام و انتقال آن ها اقدام نمایند.

برهمین اساس بیمه شدگان مشاغل آزاد، مستمری بگیران اعم از بازنشستگان و از کارافتادگان کلی که مشمول پرداخت حق سرانه درمان هستند و بیمه شدگان شاغل در کارگاه های دارای قرارداد واگذاری درمان و تعهدات کوتاه مدت، مشمول این بخشنامه نیستند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 6 دی 1399 بروزرسانی: 6 دی 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1393

به "نحوه اعزام و انتقال بیماران در مراکز تامین اجتماعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه اعزام و انتقال بیماران در مراکز تامین اجتماعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید