نگهداری راه ها بیش از ساخت اهمیت دارد

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران/فارس استاندار فارس با تاکید براینکه راه ها ثروتی عظیم محسوب می گردد، گفت: مبحث نگهداری راه ها و سازه های ایجاد شده در راه ها، به مراتب از ساخت راه های جدید اهمیتی بیشتری دارد.

نگهداری راه ها بیش از ساخت اهمیت دارد

از وبسایت دولت جمهوری اسلامی ایران دیدن نمایید.

به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی استانداری فارس، سید محمدعلی افشانی سه شنبه 30 آذر در همایش بزرگداشت هفته حمل و نقل، رانندگان و راهداری، اضافه نمود: آب، حمل و نقل و انرژی به عنوان زیربناهای مالی بعد از نیروی انسانی یکی از محورهای اساسی در توسعه پایدار جوامع محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه توسعه در سایر بخش ها متاثر از میزان توسعه یافتگی بخش حمل و نقل است، گفت: اگر شبکه حمل و نقل مناسب وجود داشته باشد، امکان جذب سرمایه گذار هم ایجاد می شود.

استاندار فارس اضافه نمود: سرمایه گذاران به قیمت تمام شده محصول توجه می نمایند و یکی از پارامترهای تاثیرگذار بر قیمت تمام شده حمل و نقل و هزینه های آن است.

او اعتقاد دارد حمل و نقل جاده ای همچنان در مقایسه با حمل و نقل ریلی و هوایی حرف اول را می زند، لذا بالا بودن کیفیت و برخورداری از استاندارد در راه های دسترسی، سرمایه گذاران را راغب به سرمایه گذاری نموده و این فرآیند موجب رونق و توسعه خواهد شد.

استاندار فارس همچنین گفت: اگر گردشگری برای بازدید وارد استانی می شود، وقتی بازمی شود خاطرات خود را بیان می نماید، یکی از مهم ترین مسائل برای او جاده ها و خدمات بین راهی در جاده ها و کیفیت راه ها خواهد بود.

افشانی با اشاره به این که اساساً نجات جان انسان ها فراتر از محاسبات بوده و برای کسانی که یکی از نزدیکانشان را از دست داده باشند، معنی دارتر است، اضافه نمود: اگر سرپرست، نان آور و یا عزیز خانواده ای از دست برود، خسارت روحی و روانی آن برای بازماندگان، قابل اندازه گیری نیست؛ بنابراین نجات جان یک انسان ارزش فوق العاده خواهد داشت، چه برسد به نجات جان عده زیادی از انسان ها یا نجات افراد از معلولیت.

او با بیان این که افراد زیادی علاقه مند به حضور در مراسم های چیدن روبان، افتتاح و حضور در مقابل دوربین هستند؛ اما توجه کمتری به حفظ سرمایه های فراوانی که هزینه های زیادی برای آن ها شده و امروز در اختیار ما قرار گرفته است می شود، گفت: یکی از کارهایی که امروز انجام می شود، اما باید با دقت و سرعت بیشتر صورت گیرد، شناسایی نقاط آسیب پذیر جاده هاست.

استاندار فارس با تاکید بر این که شناسایی و اصلاح نقاط حادثه خیز جاده ها یکی از ضرورت اساسی حوزه راهداری است، اظهار کرد: اگرچه مسائل تامین منابع برای بخش های مختلف کشور و بخش حمل و نقل وجود دارد، اما با اقدامات، تصمیمات و تدبیرهای دولت امیدواریم در آینده مسائل یکی از پس از دیگری برطرف شود و بتوانیم سهم بخش های مختلف را پرداخت کنیم.

افشانی با اشاره به این که علی رغم وجود خشکسالی متوالی باید مراقب باشیم، کمبود بارش و فاصله طولانی بین بارندگی ها ما را از وقوع سیل غافل نکند و دچار خسارت های هنگفت به دارایی هایمان نشویم، ادامه داد: اگر همه آبراه ها، پل ها و ابنیه مختلف هم اکنون مورد بازبینی و آنالیز قرار گرفته و در صورت لزوم لایروبی در آن ها صورت گیرد، از خسارت های فراوانی پیشگیری خواهد شد.

وی اضافه نمود: سال گذشته با برگزاری جلسه مدیریت بحران و تاکید بر بازبینی و آنالیز پل ها و کانال های آب با وجود بارش 100 میلی متر باران در بعضی شهرستان ها در مدت زمان کوتاه، خسارت بسیار اندکی وارد شد؛ اما همان میزان بارش در بعضی استان های دیگر موجب خسارات زیادی شد.

استاندار فارس با تاکید بر این که بیش از 70 درصد از خسارات وارده در سیل ها ناشی از تعلل دست اندرکاران است، ادامه داد: کافی است ارزیابی دقیقی از پل ها و شرایط آن ها صورت گیرد و نسبت به لایروبی آبراه ها و ارزیابی دقیق پل ها اقدام شود تا از بروز خسارت شدید در زمان بازندگی جلوگیری شود.

افشانی با بیان این که عدم وجود علائم جاده ای در بسیاری از مواقع عامل تصادف و واژگونی خودروها می شود، اظهار کرد: اگر علائم با دقت و به درستی نصب شود، خط کشی به موقع صورت گیرد و از مهم تر از همه از ابزارهای نوین مانند نصب دوربین در جاده ها استفاده شود، از بروز تصادفات زیادی جلوگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: وجود دوربین های کنترل در مسیرهای جاده ای حتی اگر در فواصل زیاد نصب شده باشند و تابلوهایی که به رانندگان تذکر می دهد سرعت آن ها با دوربین کنترل می شود، باعث خواهد شد افراد متوجه شوند کنترل صورت می گیرد و این خود یکی از عوامل کاهش تصادفات خواهد بود.

استاندار فارس با اشاره به این که حاکمیت قانون در جامعه باید بیش از شرایط فعلی باشد، توضیح داد: اگر قانون رعایت شود، همه سود خواهند برد.

افشانی ادامه داد: یکی از مفیدترین قوانین که بشر وضع نموده، مقررات هدایت و رانندگی است؛ نوع رانندگی افراد به دیگران هم مربوط است و عدم رعایت ضوابط و مقررات باعث آسیب رساندن به دیگران و مرگ آن ها می شود.

وی خواهان توجه راهداران به ترمیم به موقع آسیب های جاده ها شد و تاکید نمود: اگر به موقع آسیب های کوچک جاده ها را ترمیم کنیم، خسارات وارده به یک درصد و گاهی یک هزارم کاهش خواهد یافت.

استاندار فارس با تاکید بر این که مدیریت جاده ها به صورت عام و خاص و به موقع عمل کردن وظیفه اصلی راهداران است، گفت: از شما که در زمان استراحت مردم و در سرما و گرما در طول جاده ها کوشش می کنید، تشکر می کنم.

در این همایش، از بعضی راهداران و فعالان حوزه حمل و نقل استان فارس قدردانی و تجلیل شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 22 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 868

به "نگهداری راه ها بیش از ساخت اهمیت دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگهداری راه ها بیش از ساخت اهمیت دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید