هگمتانه شهری 3 هزار ساله در دل زمین

به گزارش تیم علمی، تپه هگمتانه همدان با در برگیری شهری زیرزمینی در دل خود، قدمت سه هزار ساله خود را به رخ جهانیان می کشد.

هگمتانه شهری 3 هزار ساله در دل زمین

تپه هگمتانه تپه ای باستانی با قدمتی سه هزار ساله است که به دوران مادها برمی گردد که شهری زیرزمینی را در دل خود جای داده است.

مساحت این تپه حدود 30 هکتار است که در قسمت شمالی و در بافت قدیمی شهر همدانواقع در انتهای خیابان اکباتان قرار گرفته است.

هگمتانه به معنی محل تجمع بوده و در منابع باستانی به صورت هگمتانه، اکباتان، امدانه و همدان ضبط شده که این سایت باستانی در سال 1310 به شماره 28 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این محوطه باستانی با توجه به اشاره های تاریخی و برداشت های اولیه باستان شناسان و پژوهشگران به عنوان هگمتانه باستانی و دربرگیرنده آثار دوران تاریخی خصوصاً دوره ماد، هخامنشی و اشکانی معرفی شده است.

آثار مکشوفه معماری

کاوش ها و مطالعات باستان شناسی از سال 1362 به وسیله تیم های مجرب باستان شناسی شروع و تا خاتمه سال 85، مجموعاً 14 فصل کاوش در آن اجرا شده است.

ماحصل کاوش های علمی اجرا شده پیدایش شهر باستانی و گسترده از نوع شهرهای شطرنجی (دوره اشکانی) است.

ساخت و سازهای این شهر باستانی عبارت است از معابری به فاصله های مساوی و موازی یکدیگر که در حد فاصل آنها واحدهای ساختمانی کاملاً مشابه و قرینه یکدیگر احداث شده است.

این مجموعه کم نظیر علاوه بر تأسیسات آبرسانی دارای حصاری خشتی به قطر حدود 10 متر است که در فواصل تعیین دارای برج هایی بزرگ است.

سازه اصلی شهر باستانی از خشت و خام و در بخش هایی از آجر تشکیل یافته است.

ماحصل کاوش های هیئت باستان شناسی ایران در هگمتانه وجود 20 کارگاه کاوش بسیار بزرگ و گسترده است که حفاظت، نگهداری، تثبیت و تحکیم سالیانه آثار مکشوفه از اهم فعالیت های پایگاه محسوب می گردد و نیازمند اعتبار کلان مستمر سالیانه است.

موزه

موزه هگمتانه در دهه 1320 برای مدرسه ساخته شده است، این موزه با یک طبقه ساختمان قدیمی به مساحت 600 متر مربع شامل سالن اصلی، سراسرا و دو راهرو با عرضه و نمایش اشیاء مختلف فرهنگی و تاریخی مربوط به ادوار پیش از تاریخ و اسلامی در مرکز محوطه باستانی آماده بازدید گردشگران است.

ترمیم، تعمیر و نگهداری بخش های مختلف موزه و بعلاوه ایجاد فضاهای نو در طرفین بخش ورودی موزه به منظور عرصه و نمایش اشیاء فراوان موجود در پایگاه و ایجاد جاذبه های گردشگری نو از جمله اقدامات بسیار ضروری پایگاه محسوب می گردد که این نیازمند اعتبار چشمگیر است.

کلیسای گریگوری استپانوس مقدس

مجموعه هگمتانه شامل دو کلیسای بسیار زیبا و شکیل، مدرسه ارامنه، خانه کشیش، حمام ارامنه و گورستان متعلق به مسیحیان ارمنی همدان است که از سال 1605 میلادی به همدان مهاجرت و به ساخت بناهای فرهنگی اقدام کردند.

کلیسای مذکور پس از تملک به وسیله سازمان میراث فرهنگی، مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته اند و تا به امروز بیش از 90 درصد از کار بازسازی و محوطه سازی این مجموعه به خاتمه رسیده است.

بخشی از این مجموعه با تغییر کاربری به مرکز آموزش علمی ـ کاربردی تبدیل شده است و رشته های مرتبط با سازمان میراث فرهنگی در این مرکز تدریس و آموزش داده می گردد.

مجموعه کلیسای گریگوری به شماره 2237 در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

این مجموعه با قدمت سه هزاره ساله خود هم اکنون یکی از پرجاذبه ترین آثار همدان است که هر ساله بیش از 150 هزار نفر از آن بازدید می نمایند.

تپه باستانی هگمتانه در ایام نوروز نیز پذیرای مسافران داخلی و خارجی است.

منبع: خبرگزاری فارس

منبع: دالاهو
انتشار: 30 آذر 1401 بروزرسانی: 30 آذر 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2233

به "هگمتانه شهری 3 هزار ساله در دل زمین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هگمتانه شهری 3 هزار ساله در دل زمین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید