وجه تسمیه کوچه باغ های شهر ، از باغ چالک تا کوچه اندرونی ناصرالدین شاه (ویلا سازی)

به گزارش تیم علمی، پشت هر یک از اسامی کوچه باغ های محله های غرب تهران قصه و روایت جذابی پنهان شده است. هنوز هم کوچه باغ های کن، باغ فیض و حصارک که محله های تاریخی غرب تهران محسوب می شوند، اسامی متفاوت و جالبی دارند.

وجه تسمیه کوچه باغ های شهر ، از باغ چالک تا کوچه اندرونی ناصرالدین شاه (ویلا سازی)

جهت دریافت خدمات ویلا سازی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

خبرنگاران - سمیراباباجانپور: در غرب تهران کوچه ها هر کدام بر اساس هویت و کارکردی که داشتند نام گذاری می شدند حتی کوه ها و دره های حاشیه روستا نیز نام مشخصه و ویژگی خود را داشت. باغ چالک، کوه باغ میر، کوه آسیابک، کوچه اندرونی، تپه کوهک، باغ درویشک، کوه گرم دره، دره پستونک، کوه پیر داود، کوچه ظلم آباد، کوه هزار دره و کوه دره شور، از جمله این نام هاست.

قصه های خواندنی تهران را اینجا دنبال کنید

علیرضا بزرگی از معتمدین محله کن می گوید: مثلاً کوچه باغ چالک مسیری با باغ های بزرگ و سرسبز بود. در مسیر این کوچه چون پستی وبلندی های زیادی بود به باغ چالک معروف شد. در زبان کنی سنجد به پستونک معروف بود. در دره ای در نزدیکی باغ های کن، سنجد بسیار کاشته می شد. برای همین این دره به دره پستونک معروفیت یافت. کوچه ای داشتیم به نام کوچه ظلم آباد موقعیت جغرافیایی کوچه به گونه ای بود که نور خورشید به آن نمی تابید. در نتیجه با غروب خورشید نسبت به کوچه ها و معابر دیگر زودتر تاریک می شد. به این علت اهالی نام ظلم آباد را برای کوچه انتخاب نموده بودند.

او با بیان اینکه معروف ترین کوچه کن کوچه اندرونی بود، می گوید: این کوچه که در مرز محله سرآسیاب و میانده قرار داشت به نوعی اندرونی ناصرالدین شاه محسوب می شد و این پادشاه قجری برای ییلاق گاهی به اینجا سر می زد. در اواسط کوچه حمام قدیمی بود. نقل نموده اند وقتی حمام این کوچه را برای ناصرالدین شاه گرم می کردند و استحمام شاه تمام می شد، مردم برای استفاده از آب گرم و زلالی که برای پادشاه آماده شده بود، جلو حمام صف می کشیدند.

بزرگی می گوید: سال 1399 کارگروه فرهنگی و اجتماعی شورایاری محله کن با همکاری گروه فرهنگی کن قدیم طرح نصب تابلوهای اسامی قدیمی کوچه و معابر محله را اجرایی کردند. این طرح با هدف ثبت خاطرات کوچه باغ ها که تنها در نقل قول های پیرمردها و مادربزرگ ها جامانده بود، اجرا شد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 9 بهمن 1401 بروزرسانی: 9 بهمن 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2256

به "وجه تسمیه کوچه باغ های شهر ، از باغ چالک تا کوچه اندرونی ناصرالدین شاه (ویلا سازی)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وجه تسمیه کوچه باغ های شهر ، از باغ چالک تا کوچه اندرونی ناصرالدین شاه (ویلا سازی)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید