وقتی ناخن گوشه می زند

به گزارش تیم علمی، خیلی از اوقات ناخن های پا در پوست اطراف ناخن فرو می فرایند که باعث درد و ناراحتی و عفونت می گردد و بیماران احتیاج به جراحی پیدا می نمایند.مهم ترین علامت فرو رفتن ناخن در گوشت وارد آمدن فشار غیرعادی به آن است و شایع ترین محل این اتفاق ناخن شست پا است.

وقتی ناخن گوشه می زند

وقتی ناخن گوشه می زند

نویسنده:دکتر فرامرز کریمیان*

خیلی از اوقات ناخن های پا در پوست اطراف ناخن فرو می فرایند که باعث درد و ناراحتی و عفونت می شود و بیماران احتیاج به جراحی پیدا می نمایند.

مهم ترین علامت فرو رفتن ناخن در گوشت وارد آمدن فشار غیرعادی به آن است و شایع ترین محل این اتفاق ناخن شست پا است.

دلایل مهم آن عبار ت اند از: پوشیدن کفش نوک باریک به مدت طولانی و راه رفتن با آن، گرفتن گوشه های ناخن از عمق به نحوی که گوشه ناخن درون بستر ناخن دفن شود، وارد آمدن فشار ناگهانی غیرعادی روی ناخن مانند افتادن جسم سنگین روی آن یا پا گذاشتن روی ناخن.

روش پیشگیری این است که گوشه ناخن را از ته بگیریم. همین طور با کفش نوک باریک زیاد راه نرویم و طولانی مدت به پا نایستیم.

مهم ترین عارضه آن درد، التهاب و عفونت ناحیه است.

درمان قطعی این پدیده خارج کردن ناخن از گوشت است و اقداماتی که منجر به پیشگیری از ورود مجدد ناخن به داخل گوشت شود که این کار به طور عمده به روش جراحی قابل انجام است. خیلی از بیماران درباره روش جراحی نگرانی هایی دارند یا از جراحی می ترسند.

در خصوص روش جراحی باید گفت:

گوشه ناخن که در گوشت فرو رفته، خارج شده و در مواردی که بیماری عود شده باشد با توجه به اینکه برای رشد ناخن منحرف شده بستر زایای ناخن در گوشه، یا با استفاده از ابزار خاص برداشته می شود تا در آن گوشه دیگر ناخن رشد نکند.

البته بهتر است جراحی ناخن در اتاق عمل سرپایی یک مرکز بیمارستان با امکانات کامل انجام گیرد چرا که در هر صورت در موارد اتفاقات غیرقابل پیش بینی باید آمادگی لازم وجود داشته باشد. این کار عموما با استفاده از بی حسی موضعی صورت می گیرد. استثنا ممکن است احتیاج به بیهوشی سبک پیدا شود.

جراحی ناخن به طور عمده از طریق جراحان عمومی به انجام می رسد ولی چنانچه پزشکان عمومی هم مهارت و تجهیزات کافی در اختیار داشته باشند قادر به انجام این کار هستند.

بیماران بین 7 تا 10 باید هر روز انگشت خود را پانسمان کنید و پس از آن شرایط به حالت عادی باز می شود.

پی نوشت ها :

*متخصص جراحی عمومی

منبع: http://salamat.comaeمنبع: راسخون
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1852

به "وقتی ناخن گوشه می زند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وقتی ناخن گوشه می زند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید