گران ترین و ارزان ترین قیمت های زمین و آپارتمان در تهران

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران : قیمت فروش یک متر مربع زمین مسکونی در شهر تهران در بهار سال جاری، در قیاس با بهار سال قبل 50.4 درصد رشد نموده است. اما ارزان ترین و گران ترین خانه ها چقدر قیمت خوردند و در کدام مناطق تهران وجود داشتند؟

گران ترین و ارزان ترین قیمت های زمین و آپارتمان در تهران

جهت دریافت خدمات درب ضد سرقت ترک اصل با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش تیم علمی، مرکز آمار ایران تحولات قیمتی اجاره و فروش مسکن در شهر تهران در فصل اول سال را منتشر نموده است.

قیمت فروش زمین

متوسط قیمت فروش هر مترمربع زمین یا زمین ساختمان مسکونی کلنگی در شهر تهران، معادل 25 میلیون و 510 هزار تومان در فصل گذشته بوده است. این عدد در قیاس با زمستان گذشته، 22.6 درصد رشد نموده است. اما تعداد معاملات در قیاس با آخرین فصل سال 98، معادل 20.9 درصد کاهش یافته است.

در همین زمینه

اجاره بها در تهران دو و نیم برابر شد+نمودار

میانگین مساحت زمین های معامله شده 186 متر مربع اعلام شده است. بر این اساس، به طور میانگین اگر فردی شخص خرید زمین مسکونی در پایتخت را می داشت، باید معادل 4 میلیارد و 740 میلیون تومان هزینه می کرد.

در مناطق 22گانه، گران ترین زمین ها در منطقه 3 وجود دارد. میانگین قیمت زمین در این منطقه نزدیک به 55 میلیون تومان با مساحت 278 متری بوده است؛ یعنی در این منطقه خریداران به طور متوسط 15 میلیارد و 290 میلیون تومان برای تهیه یک قطعه هزینه نموده اند. البته گران ترین زمین در منطقه 3 نبوده است، بلکه سنگین ترین معامله در منطقه یک، صورت گرفته است. باارزش ترین زمین تهران در بهار سال جاری متری 92 میلیون تومان بوده است، یعنی 3.6 برابر متوسط شهر.

از آن طرف، ارزان ترین زمین ها در منطقه 20 یافت می گردد. میانگین قیمت زمین مسکونی در این منطقه معادل 6 میلیون و 880 هزار تومان گزارش شده و میانگین مساحت هم 121 متر بوده است. در نتیجه خرید یک قطعه زمین در ارزان ترین منطقه تهران، به طور متوسط 833 میلیون تومان هزینه داشته است؛ یعنی یک هفدهم منطقه 3. به زبان دیگر، خریدار یک قطعه زمین در منطقه 3 می توانست با همان پول، 17 قطعه زمین در منطقه 20 خریداری کند.

بیشترین معاملات صورت گرفته در بین مناطق 22گانه، در منطقه 2 ثبت شده است. تقریبا از هر 10 معامله زمین صورت گرفته، یک معامله در منطقه 2 بوده است. در حالیکه منطقه 19 کمترین سهم را داشته است؛ 1.2 درصد از کل معاملات.

شرایط فروش آپارتمان

متوسط قیمت فروش هر متر آپارتمان در بهار سال جاری معادل 18 میلیون و 820 هزار تومان بوده است؛ عددی که در قیاس با بهار پارسال، 43.8 درصد رشد نموده است. بیشترین رشد قیمتی در مناطق 19 و 20 شهرداری تهران گزارش شده است. در این دو منطقه، نرخ رشد قیمت بیش از 50 درصد بوده است. در حالیکه کمترین رشد قیمت در مناطق 10، 13 و 22 گزارش شده است.

متوسط متراژ واحدهای معامله شده 89 متر مربع بوده؛ یعنی به طور متوسط خریداران برای خرید یک واحد مسکونی در پایتخت یک میلیارد و 675 میلیون تومان هزینه نموده اند.

گران ترین محل برای سکونت در پایتخت، منطقه یک است. میانگین قیمت واحد مسکونی در این منطقه، در بهار سال جاری به 39 میلیون و 250 هزار تومان رسیده است. متوسط مساحت واحدهای معامله شده 148 مترمربع گزارش شده است. در نتیجه به طور میانگین خریداران در منطقه یک، 5 میلیارد و 810 میلیون تومان برای تهیه یک واحد مسکونی، پرداخت نموده اند؛ این عدد فاصله معناداری با ارزان ترین منطقه تهران داشته است. در منطقه 18 در فصل گذشته، متوسط قیمت واحد مسکونی 8 میلیون و 640 هزار تومان بوده است، میانگین متراژ واحدهای معامله شده نیز 69 مترمربع ثبت شده است. در نتیجه، متقاضیان این منطقه با حدود 596 میلیون تومان یک واحد مسکونی خریده اند، البته ارزان ترین خانه در تهران، در منطقه 15 معامله شده که متری 2 میلیون و 700 هزار تومان بوده است. این عدد 3 درصد ارزش گران ترین خانه پایتخت بوده است؛ با ارزش ترین ملک مسکونی پایتخت در فصل بهار در منطقه 3 و معادل متری 90 میلیون تومان قیمت خورد. صاحب این خانه، می توانست بیش از 10 واحد مسکونی با همون پول در منطقه 18 بخرد.

بالا و پایین اجاره در پایتخت

متوسط مبلغ اجاره ماهانه واحد مسکونی در پایتخت، معادل متری 55 هزار و 730 تومان گزارش شده است. در این عدد، 3 درصد ودیعه پرداختی هم لحاظ شده است. میانگین مساحت واحدهای اجاره شده، 83 مترمربع بوده است. در نتیجه مستاجران، برای اجاره یک واحد مسکونی در تهران به طور میانگین ماهی 4 میلیون و 625 هزار تومان می پردازند.

بیشترین مبلغ متوسط اجاره در منطقه یک تهران گزارش شده است. اجاره یک مترمربع زیربنای مسکونی در این منطقه، نزدیک 98 هزار تومان بوده است. در حالیکه این عدد برای ارزان ترین منطقه، یعنی منطقه 19 معادل 26 هزار تومان است. در واقع اجاره واحد در منطقه یک، 4 برابر اجاره در منطقه 19 خرج برمی دارد.

در فصل گذشته، گران ترین واحد مسکونی برای اجاره، متری 300 هزار تومان و در منطقه 3 بوده، در حالیکه ارزان ترین آن متری 3700 تومان و در منطقه 18 گزارش شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 24 مرداد 1399 بروزرسانی: 24 مرداد 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1118

به "گران ترین و ارزان ترین قیمت های زمین و آپارتمان در تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران ترین و ارزان ترین قیمت های زمین و آپارتمان در تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید