گران شدن عجیب دسر محبوب تابستان، بستنی هم لاکچری شد

به گزارش تیم علمی، به تناسب افزایش قیمت بستنی صنعتی، بستنی سنتی و بعلاوه فالوده هم با افزایش قیمت همراه بوده و این موضوع سبب شده است دیگر خرید این دسرهای خوش طعم برای خیلی ها به صرفه نباشد.

گران شدن عجیب دسر محبوب تابستان، بستنی هم لاکچری شد

همشهری نوشت: تا چند وقت پیش بستنی از خوراکی های مقرون به صرفه بود و خرید آن برای خیلی از افراد راحت، و حتی جزو فهرست خرید روزانه آنها بود. اما اگر نگاهی به قیمت بستنی در چند سال اخیر بیندازید متوجه تغییرات قیمتی زیاد آن می شوید.

بستنی و فالوده از دسرهای خوشمزه و محبوبی است که هواداران زیادی دارد. هر چه هوا گرمتر می گردد تقاضا هم برای این دسرهای سرد شیرین بیشتر می گردد اما آنچه که کام علاقه مندان به بستنی و فالوده را تلخ می نماید، گرانی است.

گرانی 30 درصدی بستنی

تا چند وقت پیش بستنی از خوراکی های مقرون به صرفه بود و خرید آن برای خیلی از افراد راحت، و حتی جزو فهرست خرید روزانه آنها بود. اما اگر نگاهی به قیمت بستنی در چند سال اخیر بیندازید متوجه تغییرات قیمتی بسیار زیاد آن می شوید. در این باره، فروشنده یکی از سوپرمارکت های مرکز شهر می گوید: قیمت بستنی در طول سال چند بار تغییر می نماید و هر بار گران تر می گردد. برای مثال، قیمت های الان نسبت به همین موقع از سال گذشته تقریبا دوبرابر شده است، برای مثال بستنی دبل چاکلت دومینو 10 هزار تومان بود که الان 20 هزار تومان است.

وی در ادامه می افزاید: حتی بعد از عید 1402 هم نسبت به اسفندماه 1401 بستنی حدود 30 درصد گران شده است، مثلا قیمت بستنی چوبی از 10 هزار تومان به 12 هزار تومان افزایش یافته؛ بعلاوه، بستنی 15 هزار تومانی، 20 هزار تومان و بستنی 25 هزار تومانی 30 هزار تومان شده، یا بستنی های پذیرایی 30 هزار تومانی میهن 50 هزار تومان و بستنی 70 هزار تومانی همین برند 100 هزار تومان شده است.

افزایش عجیب قیمت بستنی سنتی و فالوده

به تناسب افزایش قیمت بستنی صنعتی، بستنی سنتی و بعلاوه فالوده هم با افزایش قیمت همراه بوده و این موضوع سبب شده است دیگر خرید این دسرهای خوش طعم برای خیلی ها به صرفه نباشد.

نکته قابل توجه، مقایسه تغییرات قیمت بستنی سنتی و فالوده در یک دهه اخیر است که بسیار عجیب است.

طبق نرخنامه اتحادیه صنف آبمیوه، بستنی و کافی شاپ تهران در سال 92 (یعنی 10 سال پیش)، قیمت هر کیلو بستنی سنتی مغزدار و خامه ای 12 هزار تومان بوده است (این در حالی است که امروز با 12 هزار تومان فقط می توان یک عدد بستنی چوبی شکلاتی 75 گرمی خرید). بعلاوه، بستنی سنتی خامه دار زعفرانی کیلویی 8 هزار و 500 تومان، بستنی سنتی ممتاز کیلویی 7 هزار و 500 تومان، بستنی میوه ای مغزدار کیلویی 10 هزار تومان و بستنی میوه ای ممتاز کیلویی 8 هزار و 500 تومان بوده است!

اما قیمت این روزهای بستنی سنتی و فالوده طبق نرخنامه اتحادیه صنف آبمیوه، بستنی و کافی شاپ تهران که از 15 اسفند 1401 در حال اجراست، به این صورت است: هر کیلو بستنی سوپر ویژه و مغزدار 170 هزار تومان، هر کیلو بستنی ویژه خامه دار زعفرانی 140 هزار تومان، هر کیلو بستنی سنتی ممتاز 110 هزار تومان و هر کیلو بستنی سنتی ساده 100 هزار تومان است.

بعلاوه، هر کیلو بستنی میوه ای ویژه و مغزدار 170 هزار تومان و هر کیلو بستنی میوه ای اعلاء و ممتاز 140 هزار تومان است که اگر بخواهیم مقایسه کنیم، پول یک کیلو بستنی میوه ای در سال 1402 معادل پول 17 کیلو بستنی میوه ای 10 سال پیش شده است، چون همانطور که اشاره شد یک کیلو بستنی میوه ای مغزدار در سال 1392 فقط 10 هزار تومان بوده است.

فالوده هم که هر کیلوی ممتاز آن در سال 92 فقط 6 هزار تومان بوده امروز به 100 هزار تومان رسیده اسست. بعلاوه، قیمت هر ظرف کوچک فالوده در آبمیوه و بستنی فروشی های مرکز شهر 25 هزار تومان است. اگر هم اهل کافه رفتن باشید و هوس فالوده کنید هر ظرف فالوده در کافه های مرکز تهران حدود 65 هزار تومان است.

جدول قیمت بستنی های تکی و لیتری

با وجود گرانی عجیب بستنی، بعضی از علاقه مندان به آن به ویژه بچه ها را نمی توان از خوردن این دسر مفرح محروم کرد. ما در ادامه، قیمت بعضی از برندهای به نسبت مقرون به صرفه بستنی (هم تکی و هم لیتری) را در فروشگاه های تهران آورده ایم.

گفتنی است که اگر زمانی هوس بستنی قیفی تازه هم کردید، قیمت هر عدد از آن در بستنی فروشی های سطح شهر 15 هزار تومان است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 11 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 11 اردیبهشت 1402 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2292

به "گران شدن عجیب دسر محبوب تابستان، بستنی هم لاکچری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گران شدن عجیب دسر محبوب تابستان، بستنی هم لاکچری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید