احیاء ، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در معماری معاصر است

به گزارش تیم علمی، خبرگزاری خبرنگاران- یک معمار و مدرس دانشگاه گفت: احیاء ، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در معماری معاصر است.

احیاء ، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در معماری معاصر است

به گزارش خبرنگاران، دکتر هانی منصور نژاد، معمار و مدرس دانشگاه، احساس احتیاج به حفظ اصالت را، برخواسته از سرشت آدمی دانست و گفت: نقطه آغاز بازسازی و احیای بناهای تاریخی، احساس احتیاج به حفاظت از اصالتِ هنر، فرهنگ و تمدن در هر جامعه ای است. مهم تر از آن، احساس احتیاج برای بازسازی و احیای فکر و روح یک جامعه است که اگه نباشد، نفس های آن جامعه به شماره می افتد و دیگر چیزی به عنوان میراث برای آیندگان نخواهد ماند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: به نظر میرسد یکی از اولویت های ما در طول زندگی، بازسازی و احیای مداوم خودمان باشد، که احیای بافت های تاریخی و خانه های ارزشمند گذشتگان، می تواند یکی از تمرین های شیرین احیای خود باشد که بزرگترین حاصل آن رشد و تعالی ست.

وی توضیح داد: در حین احیای خانه بلند، ما هم احیا شدیم و قد کشیدیم. بخش های مختلف تیم که هرکدام قسمتی از کار را به عهده داشته اند. از استحکام بخشی تا بازسازی، از باززنده سازی تا طراحی، و از هتلداری تا میهمان نوازی بوتیک هتل خانه بلند.

این معمار ادامه داد: ما در خانه بلند از بدو ورود تا آخرین لحظه اقامت، جای مسافران زندگی کردیم تا احتیاجهای آنان را لمس کنیم و برای آن پاسخی بیابیم.

وی توضیح داد: ما اصلا دوست نداریم در یک نقطه از سطح کیفی توقف کنیم، چرا که خاصیت زنده بودن حرکت است. اگر نگاه کنید در تمام معرفی های خانه بلند شعار مثل هیچ کجا به چشم می خورد، چرا که نظیر این مجموعه وجود ندارد، مجموعه ای که برای جز جز اتفاقات آن از ته دل فکر شد و خط کشیده شد، و چون از ته دل بود، با همه وجود فهم می گردد.

دکتر منصورنژاد در رابطه با سرمایه گذاری و یاری در حوزه بازسازی و احیا افزود:سرمایه گذاری در حوزه بازسازی و احیای بناهای تاریخی، قدمی در راستای احیای خود و محافظت از میراث گذشتگان برای آیندگان است، که انتفاع اقتصادی کمترین آورده آن خواهد بود.

وی افزود : این آمادگی برای همراهی با همه دلسوزان تاریخ و تمدن ایران با گروهی متخصص و با دانش وجود دارد و دست هر کسی که علاقمند احیای بناهای ارزشمند تاریخی است را به گرمی، محبت و عشق می فشاریم و با همه وجود در هرکجای ایران در کنارش خواهیم بود.

این مدرس دانشگاه در سرانجام ضمن تاکید بر لزوم آگاهی بخشی عمومی از ارزش بافت های تاریخی که به اشتباه بافت فرسوده اطلاق می گردد گفت: نام گذاری عنوان بافت فرسوده به بناهای واجد ارزش تاریخی حاصل فکر فرسوده افرادیست که در پی تخریب و ایجاد دوقطبی بین مفهوم توسعه و میراث با نام رمز بافت فرسوده هستند، حال آنکه به نظر می رسد حاصل توسعه، حیات و پویایی است نه تخریب و تحریف.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 13 خرداد 1401 بروزرسانی: 13 خرداد 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2109

به "احیاء ، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در معماری معاصر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احیاء ، یکی از کلیدی ترین مفاهیم در معماری معاصر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید