افزایش تورم نقطه ای استان تهران در مهر 99 ، اعلام بیشترین افزایش قیمت خوراکی ها و غیر خوراکی ها

به گزارش تیم علمی، رییس سازمان مدیریت استان تهران از افزایش تورم نقطه به نقطه استان تهران در مهرماه امسال اطلاع داد و گفت: نرخ تورم نقطه ای تهران در مهر ماه سال 1399 به عدد 41.2 درصد رسید که نسبت به زمان مشابه سال گذشته با افزایش همراه بوده است.

افزایش تورم نقطه ای استان تهران در مهر 99 ، اعلام بیشترین افزایش قیمت خوراکی ها و غیر خوراکی ها

به گزارش خبرنگاران، مسعود شفیعی در مصاحبه با ایسنا در تشریح افزایش تورم نقطه ای استان تهران در مهرماه امسال، گفت: نرخ تورم نقطه ای مهر ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 3.8 واحد درصد افزایش یافته است به این ترتیب نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 6.8 واحد درصدی به 36.3 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 2.8 واحد درصدی به 42.6 درصد رسیده است.

وی اضافه نمود: منظور از نرخ تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است، به عبارت دیگر خانوارهای استان تهران به طور میانگین 41.2 درصد بیشتر از مهر 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه کرده­ اند این درحالی است که نرخ تورم نقطه ای کل کشور در مهر ماه 1399 عدد 41.4 اعلام شده است.

وی ادامه داد: نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 41.3 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 3.8 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 38.8 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 4.0 واحد درصد افزایش داشته است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به اینکه منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است، اضافه نمود: نرخ تورم ماهانه مهر 1399 در استان تهران به 6.1 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.8 واحد درصد افزایش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 4.3 درصد و 6.6 درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 6.1 درصد است که نسبت به ماه قبل، 2.8 واحد درصد افزایش داشته است. همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 5.5 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.4 واحد درصد کاهش داشته است.

شفیعی با تاکید بر افزایش نرخ تورم سالانه خانوار های استان تهران گفت: نرخ تورم سالانه مهر ماه 1399 برای خانوار های استان تهران به 30.0 درصد رسیده که نسبت به ماه قبل، 1.0 واحد درصد افزایش نشان می دهد. منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است، این در حالی است که نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری 30.1 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 1.1 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 29.7 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 0.7 واحد درصد افزایش را نشان می دهد.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران درباره تغییرات قیمت ها در ماه جاری نیز گفت: در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه روغن وچربی ها، (کره پاستوریزه، حیوانی و روغن جامد) ، گروه ماهی و صدف داران (ماهی قزل آلا و کنسرو ماهی تن)، گروه چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها (انواع نوشابه و آبمیوه) و گروه شیر، پنیر و تخم مرغ (خامه، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) است. همچنین در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه حمل و نقل (قیمت انواع اتومبیل سواری)، گروه بهداشت و درمان، گروه تفریح و فرهنگ (لپ تاپ، تجهیزات رایانه، دوربین عکاسی و دوچرخه بچه گانه) و گروه هتل و رستوران بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 آذر 1399 بروزرسانی: 14 آذر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1348

به "افزایش تورم نقطه ای استان تهران در مهر 99 ، اعلام بیشترین افزایش قیمت خوراکی ها و غیر خوراکی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش تورم نقطه ای استان تهران در مهر 99 ، اعلام بیشترین افزایش قیمت خوراکی ها و غیر خوراکی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید