بازیگر اصلی بنگاه های مالی باید بخش خصوصی باشد

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران/خراسان رضوی رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز اقتصاد کشور اقتصاد مردمی نیست، گفت: سهم بخش خصوصی از اقتصاد کشور کمتر از 20 درصد بوده و بیش از80 درصد اقتصاد کشور وابسته به دولت و خصولتی است. اصولا بازیگر اصلی بنگاه های مالی کشور باید بخش خصوصی بوده و دولت تنها باید ناظر و بسترساز باشد.

بازیگر اصلی بنگاه های مالی باید بخش خصوصی باشد

محسن شرکاء در گفت وگو با خبرنگاران درخصوص مسائل و موانع حوزه کسب وکار اظهار کرد: اصولا سرمایه گذاری در جایی انجام می گردد که امنیت در آنجا وجود داشته باشد. بنده همیشه عنوان نموده ام سرمایه گذاری همانند پرنده ای است که در پی محل امن است.

فراوری، تنها راستا شکوفایی اقتصاد کشور

وی اضافه کرد: هنوز بسیاری از فعالان مالی معتقداند تنها راستای که می تواند کشور را به شکوفایی مالی برساند، فراوری است.

رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی درباره اینکه چرا کشورمان هنوز در جایگاه واقعی خود از لحاظ مالی قرار ندارد، بیان نمود: ما همیشه برخلاف سایر کشورهای جهان حرکت نموده ایم. یعنی اینکه در بحران های مالی دولت های دیگر مالیات را به صفر نزدیک نموده، اما در کشور ما دولت مالیات را افزایش داده است. اگر در کشور فروش نفت افزایش یابد از عایدیها چیزی به بخش فراوری نمی رسد، اما اگر فروش نفت کاهش یابد از بخش فراوری استفاده می گردد.

شرکاء با مقایسه کشورمان با سایر کشورهای منطقه توضیح داد: فراوری نمایندگان در کدام یک از کشورهای منطقه با چنین نرخی تسهیلات دریافت می نمایند؟. امروز بانک ها نباید به علت بدهی تسهیلات کارخانه ای را تعطیل و فراوری را متوقف نمایند.

اصلاح نظام بانکی و نظام مالیاتی کشور را روی ریل توسعه منطقی قرار خواهد داد

وی درباره ارزیابی نقش نظام بانکی در فراوری بیان کرد: چند اتفاق باید به صورت ریشه ای در ایران رخ دهد تا روی ریل توسعه منطقی قرار گیریم. مورد اول اصلاح نظام بانکی از نظام نزول خواری به نظام تسهیلگری، مورد دوم اصلاح نظام مالیاتی از ممیز محوری به نظام جامع مالیاتی است. ما اعتقاد داریم هزینه های دولت از محل مالیات تامین شده؛ مالیات باید پرداخت گردد، اما این مالیات باید بر اساس اصول و عدالت مالیاتی باشد.

نظام آموزشی باید حرفه آموزی را اصول خود بداند

رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی اعلام نمود: سوم اصلاح نظام آموزشی است. نظام آموزشی باید حرفه آموزی را اصول خود بداند. چرا امروز همه در این کشور در پی دکتر و مهندس بودن، هستند. امروز در کشور بیش از همه به تکنسین ماهر احتیاج داریم.

فرهنگ تعاون در کشور ما جایی ندارد

شرکاء با اشاره به ضعف فرهنگ کار و تعاون در کشور اضافه کرد: فرهنگ کار در کشور ما تعریف ندارد. وقتی شغل های کاذب و سفته بازی عایدی دارد، افراد تن به کار نمی دهند. فرهنگ تعاون در کشور ما جایی ندارد. تمامی این موارد موانع فراوری است.

وی با اشاره به اینکه طی سال های گذشته اتفاق خاصی در کشوررخ نداده است، گفت: مسائل فراورینمایندگان از 25 سال گذشته تا امروز همچنان ادامه دارد.

بعضی از قوانین در کشور به روز و کارآمد نیست/ بسیاری از قوانین در مقابل یکدیگر قرار دارند

رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی درباره تفاوت کشورمان با سایر کشورها در بخش فراوری اظهار کرد: در کشورهای دیگر نهادها و نظام ها در کنار فراورینمایندگان هستند. باید دانست که فراوری نمایندگان زالو صفت نیستند، بعد از انقلاب بعضی به سرمایه داران و فراورینمایندگان زالو صفت می گفتند. فراورینمایندگان احتیاج دارند تا به آن ها اجازه فعالیت داده گردد. بیش از12 هزار قانون در کشور وجود دارد. بعضی از این قوانین به روز و کارآمد نیست و بسیاری از قوانین در مقابل یکدیگر قرار دارند.

شرکاء درباره تفاوت نظام مالیاتی کشورمان با سایر کشورهای جهان توضیح داد: کشورهای دیگر نفت ندارند و از فراوری بهره می برند، اما ما به نفت فروشی عادت نموده ایم. ما اعتقاد داریم هر کس بیشتر عایدی دارد بیشتر باید مالیات بدهد. جهان با مالیات توانسته قشر میانه خوب داشته باشد. اما در کشور ما میلیاردها فرار مالیاتی وجود دارد.

در جهان مالیات پای صندوق دریافت می گردد

وی درباره اجرای قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده بیان نمود: در جهان مالیات پای صندوق دریافت می گردد. سازکار صندوق مکانیزه در مملکت ما وجود ندارد و دریافت مالیات بر ارزش اضافه کرده ناقص اجرا شده است؛ چند درصد کشور ما مجهز به این صندوق شده است؟.

رئیس کمیسیون مسئولیت های اجتماعی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه متاسفانه هنوز اقتصاد کشور اقتصاد مردمی نیست، گفت: سهم بخش خصوصی از اقتصاد کشور کمتر از 20 درصد بوده و بیش از80 درصد اقتصاد کشور وابسته به دولت و خصولتی است. اصولا بازیگران اصلی بنگاه های مالی کشور باید بخش خصوصی بوده و دولت تنها باید ناظر و بسترساز باشد. ما در کشور روح حاکم بر اصل 44 قانون اساسی را تغییر داده ایم. درکشور بسیاری از قوانین اجرا نمی شوند. تجمیع قوانین و تورم قوانین نیز مشکل زیادی برای بنگاه ها و فراوری نماینده ها ایجاد نموده است.

شرکاء درباره نقش دانشگاه ها در پرورش نیروی متخصص اظهار کرد: دانشگاه ها در گذشته به جای تربیت کارآفرین کارجو تربیت نموده اند. این رویکرد در حال حاضر در حال تغییر است و دانشگاه ها در حال پوست اندازی هستند. اگرچه درباره نزدیکی دانشگاه ها به بخش صنعت هنوز فاصله زیادی وجود دارد، اما طی چند سال اخیر در این راستا قرار گرفته ایم. دانشگاه باید با صنعت در تعامل کامل باشد. دانشگاه باید جایگاه (پاتوق) بخش صنعت و صنعت باید جایگاه دانشجویان باشد. کارکردن باید در کشور ما به ارزش تبدیل گردد. کسی که تحصیل نموده است کار خود را بهتر مدیریت می نماید. درست کار کردن در هر شغلی باید همیشه مد نظر باشد. تمام این مسائل باید یک جا در نظرگرفته گردد.

وی درباره نقش حاکمیت در رونق فراوری اظهار کرد: نقشه ها و برنامه های اجرا شده در کشور یک بعدی بوده است. در صورتی که نقش عمده در نوشتار برنامه ها باید بر عهده جامعه شناسان باشد. این افراد باید در کنار اقتصاددان ها قرار گیرند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1401 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 2078

به "بازیگر اصلی بنگاه های مالی باید بخش خصوصی باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازیگر اصلی بنگاه های مالی باید بخش خصوصی باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید