با انتظارات برآورده نشده خود چه کنیم؟

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران: آیا به خاطر انتظارات و خواسته هایی که به آن ها نرسیده اید احساس ناامیدی می کنید؟ در زندگی قرار نیست دقیقا به هر آنچه می خواهید برسید، آنهم دقیقا همان زمانی که می خواهید. گاهی توقعات شما برآورده نمی شوند، چه توسط خودتان و چه بواسطه دیگران و چه به دلیل شرایط و محیطی که در آن قرار گرفته اید.

با انتظارات برآورده نشده خود چه کنیم؟

از پروفایل اینستاگرام behrouz azand دیدن نمایید.

این واقعیت می تواند ناامید کننده باشد. شما آرزو ها و خواسته هایی دارید و برای رسیدن به آن ها تلاش می کنید، اما نتیجه ای نمی گیرید. وقتی چنین اتفاقی می افتد، چگونه می توانید خود را بازیابی کنید؟ چطور می توانید دوباره روی پاهای تان بایستید و انگیزه بگیرید؟

تسلیم احساس شرمتان نشوید

احساس شرم و گناه شما را به عقب می راند و ناامیدی باعث می شود الگوی شرم و اضطراب، گرفتارتان کند؛ بنابراین چه باید بکنید تا ناامیدی بر شما غلبه نکند؟ ساده است؛ قبول کنید که ناامید هستید!

وقتی سعی می کنید هیجانات منفی خود را انکار و سرکوب کنید، در نهایت به جایی می رسید که احساس ناامیدی و شرم شما را تحلیل می برد و درگیر استرس مداوم می شوید. این احساس شرم و گناه بر شما پیروز می شود و حتی اگر واقعا هم گناه و تقصیری نداشته باشید، این احساس سنگین و آزاردهنده همه جا با شما خواهد بود و رهای تان نخواهد کرد.

اما چگونه می توانید احساس گناه را از خود دور کنید؟ اولین قدم این است که قبول کنید ناامیدید و با کسی که به او اعتماد دارید حرف بزنید و پیش او به احساسات و رفتار ها و موقعیت تان اعتراف کنید، نظر او را بشنوید و به حرف ها و ماجرا های او گوش دهید و حتی می توانید به شرایط و چیز هایی که می گویید و می شنوید بخندید.

ناامیدی می تواند واقعا آزاردهنده باشد و این هیچ اشکالی ندارد. اما اگر تلاش کنید این درد را نادیده بگیرید و حس نکنید، تنها اتفاقی که می افتد این است که در نهایت درد بیشتری را مجبورید تحمل کنید؛ بنابراین به خودتان اجازه دهید درد ناامیدی را لمس کنید. هیجانات منفی را که تجربه شان می کنید پردازش کنید و هر وقت آمادگی اش را داشتید از آن ها عبور کنید.

درمورد اهمیت موقعیت پیش آمده، بزرگنمایی نکنید

مواجهه اول با ناامیدی، به سختی قابل کنترل است. ضمناً شاید در تله بزرگنمایی و اغراق ِ موقعیت پیش آمده بیفتید. حتی شاید احساس کنید دنیا برای شما به آخر رسیده یا عمرتان رو به خاتمه است.

انسان معمولا تمایل دارد در مورد اهمیت حوادث ناخواسته یا منفی بزرگنمایی کند و همین باعث می شود هر گونه تفکر مثبت و جنبه خوبی از موقعیت، نابود شود. بیشتر اتفاق هایی که برای ما می افتند، لزوما معنای عمیق و بزرگی ندارند، اما زمانی معنا پیدا می کنند که ما به آن ها می چسبیم و بیش از حد آن ها را تجزیه و تحلیل می کنیم. وقتی شما به چیزی آنقدر اهمیت می دهید که در واقع آن قدر ها هم مهم نیست، به آن اجازه می دهید قدرتمند شود و بر شما تسلط پیدا کند. یادتان باشد انتظارات برآورده نشده به معنی مُهر تائیدی بر خاتمه دنیا نیستند، بلکه موانع و فراز و نشیب هایی در راستا پیش رو هستند.

کمال گرایی را رها کنید

خیلی از ما نمی توانیم باور کنیم که دست و پای خود را با استاندارد های غیرممکن و غیرمنطقی بسته ایم. بیشتر مواقع حاضر نیستیم انتظارات و توقعات خود را بازبینی کنیم و ببینیم شدنی هستند و با شرایط ما جور در می آیند یا نه. موارد زیر را بررسی کنید:

 • حالتان
 • گذشته تان
 • آینده تان
 • خودتان
 • شغل تان
 • خانواده تان
 • دوستان تان
 • خانه و محل زندگی تان

آیا جنبه های گفته شده از زندگی تان را با استاندارد های خنده دار و نامناسب سخت کرده اید؟ به نظرتان می رسد انگار هیچ چیزی هرگز راضی تان نمی کند؟ آیا به خودتان و اطرافیان تان بیش از حد فشار می آورید؟ همه این رفتار ها می توانند تاثیرات منفی به جا بگذارند، مثلا:

 • شما را درگیر استرسی مداوم می کنند، چون رسیدن به استاندارد های سخت، عملا غیرممکن است. به روابط خانوادگی و حرفه ای تان لطمه می زنند و فرصت های شغلی و ... را از شما دور می کنند.
 • شما را در هراس و اضطرابی مداوم نگه می دارند، چون می بینید هر چه تلاش می کنید نمی توانید به هدف های تان برسید.
 • نسبت به هر آنچه در رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام در مورد زندگی دیگران می بینید وسواس پیدا می کنید.
 • احساس ناتوانی و ضعف می کنید، چون رسیدن و نتیجه گیری در کار نیست.

آیا همه این ها به این معناست که نباید استاندارد های عالی برای خود در نظر بگیرید؟ البته که نه! ارزش خودتان را بدانید، بدانید لایق چه چیزی هستید و به دنبال خواسته های به جای تان بروید. اما از خودتان یا اطرافیان تان توقع نداشته باشید به چیز هایی که شدنی و متناسب با شرایط تان نیستند برسید.

خودخواه نباشید

خودخواهی اغلب دلیل برآورده نشدن انتظارات است و هیچ کجای دنیا، رفتار پسندیده ای محسوب نمی شود. وقتی شما خودخواه هستید و از دیگران بیش از اندازه انتظار دارید، به سلامت روانی خود آسیب می زنید، خودتان را درگیر می کنید و به دیگران نیز لطمه می زنید. در ادامه چند نمونه از خودخواهی و اینکه چگونه انتظارات برآورده نشده می توانند شما را در دام بدترین خودخواهی ها بیندزاند را مثال می زنیم:

 • بخشی از درد و رنج شما ممکن است از جانب دیگران باشد. وقتی چنین حالتی روی می دهد، آیا تصور می کنید تعمدا به شما حمله شده؟ این هیجان و احساس ناشی از موجی از خشم خودخواهانه است؛ وقتی شما از چیزی رنج می برید، عصبانی می شوید و می خواهید این خشم را به گردن کس دیگری بیندازید. اما شاید لازم باشد کمی فکر و بررسی کنید.
 • گاهی ممکن است شما دلیل درد و ناراحتی دیگران باشید. وقتی این اتفاق می افتد، این احتمال وجود دارد که آن را تصادفی یا اشتباهی بدانید. چرا شما باید اشتباهات دیگران را تعمدی و اشتباهات خود را تصادفی تلقی کنید؟ این خودخواهی است. چنین طرز فکری باعث می شود همیشه خود را قربانی بدانید و از دیگران توقع داشته باشید در برابر شما همیشه بدون نقص و اشتباه عمل کنند.
 • وقتی عصبانی هستید ممکن است تصور کنید خشم شما، تنها چیزی است که اهمیت دارد و خود را محق این خشم بدانید. این طرز فکر از اینجا ناشی می شود که خشم معمولا به شما می گوید همیشه شما درست می گویید و حق با شماست؛ بنابراین فکر می کنید انتطارات برآورده نشده شما، بدترین اتفاق ممکن در دنیا هستند.

توقعات شما ممکن است شما را به این باور برسانند که سخت تر از هر کس دیگری کار و تلاش کرده اید. آیا واقعا اینطور است یا صرفا نگاه شما اینگونه است؟ یا شاید هم توقعات شما آنقدر دور از واقعیت اند که ناسالم اند و به همین دلیل هیچکس دیگری هم نمی تواند کمکی در رسیدن به آن ها به شما بکند؟

آنقدر به انتظارات برآورده نشده خود فکر نکنید

رها کردن احساسات و درد ناشی از توقعات برآورده نشده کار راحتی نیست. همانطور که گفتیم شما مجبورید احساسات منفی خود را پردازش کنید و به آن ها اهمیت بدهید تا بتوانید بر آن ها مسلط شوید و این ابزار قدرتمندی در دست شماست که امکان ادامه راستا را برای تان فراهم می کند. اما تمام نکته اینجاست که شما باید حرکت کنید.

ماندن در یک احساس منفی باعث می شود فکر کنید راهی برای رها شدن ندارید و موقعیت ناخوشایندِ پیش آمده را بار ها و بار ها پیش خود مرور می کنید و می بینید و هر بار انتظار دارید چیز متفاوتی رخ بدهد! نشخوار فکری همان تله ای است که رهایی از آن سخت است. درک کنید که هدف شما پردازش افکار و احساسات تان با سرعت هر چه تمام تر است تا بتوانید هر چه زودتر خودتان را از آن ها دور کنید.

دیگران را ببخشید

وقتی دیگران عامل و مقصر برآورده نشدن خواسته های شما هستند، رها کردن گذشته و حفظ رابطه می تواند کار بسیار سختی بشود. اما بخشیدن دیگران هم درست به اندازه بخشیدن خودتان اهمیت دارد تا بتوانید بر ناامیدی تان غلبه کنید. نکاتی برای بخشیدن دیگران:

 • به جای اینکه دیگران را سرزنش کنید، خودتان را جای آن ها بگذارید و درک کنید هر کسی شرایط خاص خودش را دارد. هر چند انگیزه ها و عادت های اشتباه دیگران، هرگز توجیه کننده تقصیرات شان نیست، اما حداقل می توانید با حس همدلی خود، آن ها را ببخشید.
 • یادتان باشد که همه ما انسانیم و اشتباه می کنیم.
 • روی مهربانی و جبران گذشته تمرکز کنید. شاید حق با شما باشد، اما به این معنی نیست که حق دارید بی رحم باشید. مهربان باشید و بدون اینکه از موقعیت خود عقب بکشید سعی کنید با درک و همدلی پیش بروید.
 • به دنبال دلایل بیشتری برای عصبانی بودن و سرزنش کردن نگردید. اگر در حال حاضر مسئله ای با کسی دارید، ممکن است به راحتی در تله پیدا کردن دلایل بیشتری برای نبخشیدن او گرفتار شوید. اما دست نگه دارید! شما فقط دارید خودتان را گرفتارتر و خشمگین تر می کنید.

البته بخشش و گذشت نباید مستقیما نثار کسانی شود که پشیمان نیستند، آسیب شدیدی به شما زده اند و حتی به دنبال جبران بخشی از آن هم نیستند و به شما ثابت شده که تعمدا در حق تان جفا کرده اند. این تصمیم شماست که کسی را که تا این اندازه بدی کرده ببخشید یا نه، اما در بیشتر موارد، انتظارات برآورده نشده، چیز هایی هستند که شما می توانید بر آن ها غلبه کنید و بخشش شما، پیش از هر چیزی خودتان را آرام و آزاد می کند.

خودتان را ببخشید

بخشیدن شامل حال خودتان هم می شود. وقتی شما در برآورده کردن انتظارات خودتان پیروز نمی شوید یا چیزی که انتظار دارید، روی نمی دهد، به راحتی ممکن است انگیزه تان را از دست بدهید. شما باید خودتان را بابت آنچه روی داده است ببخشید:

 • اشتباهات خود را بپذیرید. خیلی راحت پیش خودتان اعتراف کنید که اشتباهی مرتکب شده اید یا معیارهای تان دور از واقعیت بوده اند و یا محدود بودن شرایط خود را باور کنید.
 • عبرت بگیرید. بله حق با شماست. اتفاق های خیلی بدی رخ داده، اما چه درسی می توانید از آن ها بگیرید؟ چه خطا هایی را می توانید دوباره تکرار نکنید؟ روزنه امید و درس آموزنده تجربه تلخ تان را از دست ندهید تا بتوانید برای انتخاب راستا بعدی تان بهترین تصمیم را بگیرید.
 • از خودتان عذرخواهی کنید. برای اینکه خودتان را ببخشید، اول باید از ته دل، متاسف و پشیمان باشید. حتی می توانید یک نامه عذرخواهی برای خودتان بنویسید. فرض کنید می خواهید از یکی از دوستان یا اعضای خانواده تان عذرخواهی کنید. این نامه به شما فرصتی می دهد تا با خودتان مهربان تر باشید و دلجویانه رفتار کنید.
 • صبور باشید. طبیعی است که تا مدتی احساس خوبی نداشته باشید و خودتان را گناهکار بدانید، پس صبور باشید تا این مرحله از بحران نیز بگذرد.

به روال عادی زندگی تان برگردید

حالا وقت آن است که احساس منفی را از ذهن و جسم تان پاک کنید و به روال عادی زندگی برگردید. یک روال مثبت و مفید کمک تان می کند با قدم های حساب شده تری که برمی دارید، سلامت روح و روان تان را بهبود بدهید:

 • هوشمندانه تر به سمت هدف تان قدم بردارید.
 • یک هنر جدید یاد بگیرید.
 • در صورت امکان، به یک شغل جدید و بهتر یا تغییری لازم در حرفه تان فکر کنید.
 • بررسی کنید به چه مهارت هایی واقعا نیاز دارید که باید آن ها را یاد بگیرید.
 • نگرش تان را اصلاح کنید.
 • هدف های جدید برای خود در نظر بگیرید.
 • روتین خود مراقبتی تان را بازبینی و تصحیح کنید.
 • بیشتر مطالعه کنید.
 • برای علاقه مندی های تان بیشتر وقت بگذارید.
 • روابط محبت آمیز تان با آدم های مثبت را تقویت کنید.
 • به تغذیه سالم و خواب خوب و با کیفیت خیلی بیشتر اهمیت بدهید.
 • محیط زندگی تان را تمیز و خلوت تر نگه دارید.
 • برای مدیتیشن و تمرین ذهن آگاهی، روزی پنج دقیقه هم که شده وقت بگذارید.
 • ورزش، ورزش، ورزش!

همین کار ها و تغییرات ظاهرا ساده به شما کمک می کنند ذهن و جسم تان را به سمتی هدایت کنید که با انگیزه ای جدید و با انرژی به سوی کامیابی پیش بروید؛ و کلام آخر اینکه ...

توقعات برآورده نشده، درد دارند! و پذیرش آن ها ساده نیست. اما باید یاد بگیرید با هیجانات و تبعات روحی و روانی آن چگونه برخورد کنید و دوباره به تفکر مثبت برگردید و آگاهانه بیاندیشید. افراد پیروز هرگز اجازه نمی دهند انتظارات برآورده نشده شان، سد راه اهداف شان شود و شما هم نباید این کار را بکنید!

منبع: powerofpositivity

منبع: برترین ها
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 20 دی 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1122

به "با انتظارات برآورده نشده خود چه کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با انتظارات برآورده نشده خود چه کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید