بندر چابهار ایران به بندر دوکم عمان متصل می گردد

به گزارش تیم علمی، با توجه به روابط حسنه سیاسی بین ایران و عمان، هند کوشش دارد تا یک راستا ارتباطی بین بنادر دوکم و چابهار ایجاد نماید و از این طریق ارتباطات بین این دو بندر را افزایش دهد.

بندر چابهار ایران به بندر دوکم عمان متصل می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش تیم علمی به نقل از پایگاه خبری بیزینس استاندارد، در حالی که عمان میخواهد به اقتصاد خود تنوع ببخشد و خود را به عنوان یک قطب صنعتی و لجستیکی در منطقه تبدیل نماید، بندر و منطقه آزاد سوهار این کشور به دنبال جذب سرمایه گذاری از هند است.

به علاوه، با توجه به اینکه هند به صورت مشترک با ایران در حال توسعه بندر چابهار است، عمان نیز به دنبال توسعه یک قطب حمل و نقل دریایی ارتباط دهنده 3 کشور هند، ایران و عمان است تا از این طریق به دروازه ورود به منطقه خلیج فارس و آسیای میانه تبدیل گردد.

هند به صورت مشترک در حال توسعه بندر چابهار ایران در ساحل دریای عمان است و این بخشی از کوشش های هند برای افزایش مبادلات با افغانستان و آسیای میانه است. هند سال جاری موافقتنامه ای سه جانبه با ایران افغانستان برای توسعه این بندر منعقد نموده و متعهد شده تا 500 میلیون دلار در این پروژه سرمایه گذاری نماید.

هند همچنین به دنبال ایفای نقش در بندر استراتژیک دوکم عمان است که در کنار یک منطقه ویژه مالی با هدف ایجاد یک قطب مالی منطقه ای ایجاد شده است. با توجه به روابط حسنه سیاسی بین ایران و عمان، هند کوشش دارد تا یک جهت ارتباطی بین بنادر دوکم و چابهار ایجاد نماید و از این طریق ارتباطات بین این دو بندر را افزایش دهد.

بندر دوکم در جنوب شرقی عمان قرار گرفته و به وسیله اقیانوس هند می توان به آن دسترسی داشت.

نیلیما ویاس، مدیر بندر و منطقه آزاد سوهار گفت، با توجه به علاقمندی هند به توسعه بنادر منطقه، ایده اصلی توسعه ارتباطات بین ایران، هند و عمان به منظور گسترش تجارت دریایی است. در فوریه سال جاری، ایران و عمان به منظور توسعه تجارت، جهت کشتیرانی جداگانه ای را بین بنادر شهید رجایی و سوهار ایجاد کردند.

43

منبع: تسنیم
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 510

به "بندر چابهار ایران به بندر دوکم عمان متصل می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بندر چابهار ایران به بندر دوکم عمان متصل می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید