بیش از 94 درصد استان یزد تحت تاثیر خشکسالی است

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران/یزد مدیر کل هواشناسی استان یزد گفت: هرچند این حجم از بارندگی در آبان ماه در استان بی سابقه بوده است اما استان همچنان متاثر از عوارض و پیامدهای ناشی از خشکسالی های متوالی و طولانی مدت واقع شده است.

بیش از 94 درصد استان یزد تحت تاثیر خشکسالی است

رضا برهانی در مورد بارندگی های اخیر گفت: در آبان ماه امسال، شاهد بارش های بسیار خوبی در سطح استان بودیم که این حجم از بارندگی در ماه آبان در استان بی سابقه بوده است.

با بیان این که میانگین بارش استان از ابتدای مهر تا 27 آبان 20 میلیمتر بوده است، اضافه نمود : این در حالی است که میانگین بلندمدت استان در همین بازه زمانی تنها شش میلی متر بوده است.

وی بیشترین بارش ها را مربوط به شهرستان های اشکذر و تفت به ترتیب به اندازه 42 و 40 میلیمتر دانست و اضافه نمود: کمترین اندازه بارش هم در شهرستان بافق به اندازه 11 و پس از آن بهاباد و خاتم به اندازه 12 میلیمتر به ثبت رسید.

مدیر کل هواشناسی استان با بیان این که طی این مدت 21 درصد از بارش یک سال آبی کامل استان تامین شده است، گفت : پیش بینی های فصلی نشان می دهد که بارش استان طی سه ماه آینده (آذر تا بهمن) در حد نرمال خواهد بود.

وی اظهار داشت: از لحاظ دمایی در ماه آذر، دمای استان بین 1 تا 2 درجه گرمتر از نرمال پیش بینی شده است اما در دی ماه میانگین دمای استان 1 تا 2 درجه سردتر از میانه بلندمدت خود خواهد بود. برای ماه بهمن هم به استثنای منطقه ها غربی و جنوبی استان که 0.5 تا 1 درجه گرمتر از نرمال پیش بینی شده، در سایر منطقه ها استان دما در حد نرمال اقلیمی خود خواهد بود.

این مسئول خاطر نشان کرد: باید توجه داشت که استان همچنان متاثر از عوارض و پیامدهای ناشی از خشکسالی های متوالی و طولانی مدت قرار گرفته است به گونه که طی 12 ماه منتهی به انتها مهر 1400 ، بیش از 94 درصد مساحت استان تحت تاثیر خشکسالی قرار داشته که 75 درصد از پهنه استان تحت تاثیر خشکسالی بسیار شدید یا شدید قرار داشته است.

به گزارش خبرنگاران و به نقل از روابط عمومی اداره کل هواشناسی استان یزد، برهانی اضافه نمود: بعلاوه طی 10 سال منتهی به انتها مهر امسال، 83 درصد از وسعت استان متاثر از انواع خشکسالی خفیف تا بسیار شدید بوده است که طی همین مدت نزدیک به 45 درصد استان دارای شرایط خشکسالی شدید تا بسیار شدید بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 دی 1400 بروزرسانی: 13 دی 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1965

به "بیش از 94 درصد استان یزد تحت تاثیر خشکسالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 94 درصد استان یزد تحت تاثیر خشکسالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید