تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول، با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید

به گزارش تیم علمی، یکی از خانه های تاریخی دزفول با نام خانه سوزنگر معماری منحصر به فردی دارد.

تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول، با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید

اگر علاقمند به سفر با بهترین تور کانادا هستید با ما همراه شوید

به گزارش خبرنگار ، خانه های تاریخی همیشه معرف دوره های مختلف تاریخ بوده اند، زیرا از طرفی همچون هر بنا و خانه دیگر داستان خودشان را دارند و از طرف دیگر نمادی از معماری منحصر به فرد هر کدام از دوره های تاریخی کشور را با خود به زمان حال منتقل نموده اند. بنابراین می توان گفت خانه های تاریخی یادگاری به یاد ماندنی از گذشتگان هستند که همچون هر یادگاری دیگری احتیاج به نگهداری مناسب دارند.

ما در این گزارش قصد داریم شما را با یکی از خانه های تاریخی کشور که با نام خانه سوزنگر شناخته می گردد، آشنا کنیم. این خانه تاریخی از بنا های زیبای آجری بافت قدیم دزفول است و در محله قدیمی میاندره واقع شده است.

خانه سوزنگر در دوره قاجار ساخته شده و در تاریخ 25 اسفند 1378به ثبت ملی رسیده است. این خانه در دو طبقه ساخته شده که طبقه اول شامل ایوان، اتاق های گوشوار و تراس زیبایی با سقف تیر پوش چوبی است. طبقه دوم بنا ویژه میهمانان بوده و با آجرکاری های متنوع تزئین شده است.

افرادی که از خانه سوزنگر بازدید می نمایند. پس از عبور از سر در به هشتی خانه وارد می شوند. آن ها با دیدن این خانه با بخشی از زیبایی های معماری زمان قاجار آشنا می شوند البته بهتر است بدانیم در زمان بازدید از خانه های تاریخی باید قوانین بازدید از این بنا های تاریخی را رعایت کنیم تا بتوانیم همانگونه که گذشتگان وظیفه خود را در انتقال تاریخ به ما خوب انجام داده اند نقشی شایسته در این راستا ایفا کنیم.

لازم به ذکر است شهر دزفول بنا های تاریخی متعددی مانند مسجد جامع دزفول، کاروانسرای افضل و قندی، آسیاب های آبی، تپه های باستانی چغامیش، تپه باستانی سنجر، پل رومی، حمام شاه رکن الدین، حمام کرناسیون، حمام میان دره، حمام وزیر، اتاق آقامیر، خانه تیزنو و خانه قلمبر را دارد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 30 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 671

به "تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول، با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید" امتیاز دهید

1 کاربر به "تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول، با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید" امتیاز داده است | امتیاز: 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری منحصر به فرد از بنای آجری دزفول، با خانه سوزنگر به زمان قاجار سفر کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید