تصاویر متفاوت عکاس آلمانی از مرگ و زندگی دریاچه ارومیه ؛ زندگی در خشکی و شوری ، فاجعه زیست محیطی معاصر را ببینید

ماکسیمیلیان من در یکسال سال گذشته 3 بار به ایران سفر نموده و زندگی 5 میلیون انسان در اطراف دریاچه ارومیه را به تصویر کشیده است.

تصاویر متفاوت عکاس آلمانی از مرگ و زندگی دریاچه ارومیه ؛ زندگی در خشکی و شوری ، فاجعه زیست محیطی معاصر را ببینید

خبرنگاران - دریاچه ارومیه بزرگترین دریاچه داخلی ایران و بیست و پنجمین دریاچه بزرگ دنیا از نظر مساحت است. این دریاچه بزرگ ترین دریاچه آب شور خاورمیانه و ششمین دریاچه بزرگ آب شور دنیا نیز محسوب می گردد.

آب این دریاچه بسیار شور بوده و بیشتر از رودخانه های زرینه رود، سیمینه رود، تلخه رود، گادر، باراندوز، شهرچای، نازلو و زولا تغذیه می گردد.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه 80 آغاز به خشک شدن کرد و امروزه در خطر خشکی کامل قرار گرفته است. آنالیز تصاویر ماهواره ای نشان می دهد که در سال 2015 دریاچه 88 درصد مساحت خود را از دست داده است.

خشکسالی، احداث بزرگراه روی دریاچه، استفاده بی رویه از منابع آب حوزه آبریز دریاچه و همچنین بارش کم برف و باران در سال های اخیر از دلایل این خشکی است. البته تحقیق جدیدی توسط چند تن از محققان در آمریکای شمالی نشان می دهد که خشک سالی تنها باعث کاهش 5 درصدی بارش در حوزه آبریز دریاچه شده است و عوامل انسانی نقش بسیاری پررنگ تری در خشکی این دریاچه داشته است.

یک عکاس آلمانی که طی یکسال سال گذشته 3 بار به ایران سفر نموده است، زندگی اطراف دریاچه در حال احتضار ارومیه را به تصویر کشیده است. ماکسیمیلیان مَن عکاس آلمانی ساکن شهر دورتموند بر اساس گزارش رادیو سراسری آمریکا (NPR) برای نخستین بار در سپتامبر سال 2018 میلادی به ایران سفر کرد. او با سفر به استان آذربایجان غربی زندگی اطراف بزرگ ترین دریاچه آب شور در حال خشک شدن دنیا را به تصویر کشید.

این سفر برای او به قدری لذت بخش بوده که او به فاصله کوتاهی بار دیگر در نوامبر همان سال به ایران سفر می نماید و سفر سوم او نیز دو ماه بعد از سفر دوم در ژانویه امسال میلادی اجرا شده است.

رادیو سراسری آمریکا (NPR) در گزارشی که در این زمینه منتشر نموده درباره دریاچه ارومیه آورده است: این دریاچه در دو دهه گذشته خشک شده است اما علت آن فقط تغییرات آب و هوایی نیست هرچند که مطمئناً در این امر نقش داشته اما دلیل اصلی آن سوء مدیریت آب است و دانشمندان آن را فاجعه زیست محیطی معاصر می خوانند.

این عکاس آلمانی روایتگر تصویری زندگی بیش از 5 میلیون نفر در اطراف دریاچه ارومیه است. دریاچه ای که طی دو دهه گذشته به حالت احتضار درآمده و در سال های گذشته به مدد تلاش هایی در حال احیاست. هر چند که با توجه به فرایند پرشتاب تغییرات اقلیمی در ایران و دنیا، امید زیادی به احیای این دریاچه نیست اما در جریان سیل امسال در ایران شرایط این دریاچه اندکی بهتر شده و روان آب هایی وارد آن شده و سطح آب آن چند سانتی متر بالاتر آمده است.

این عکاس آلمانی در هر 3 سفر خود به دریاچه ارومیه و مناطق و شهرهای وروستاهای اطراف آن سر زده و عکاسی نموده است تا آخرین شرایط دریاچه ارومیه را به تصویر بکشاند.

تصاویر زیر از مجموعه عکس های 3 سفر یک سال گذشته ماکسیمیلیان مَن به اطراف دریاچه ارومیه است.

جمع شدن مردهای روستایی در قهوه خانه پس از کار

فصل برداشت میوه از باغات روستاهای اطراف دریاچه ارومیه

خانواده روستایی در نزدیکی دریاچه ارومیه

یک حمام ترک در ارومیه

فوتبال نوجوانان روستای جبل کندی در اطراف دریاچه ارومیه

ماجرای یک مرد و یک زن | مهناز اسلامی دارای یک NGO یاری رسان به زنان روستایی و بومی برای پیدا کردن شغال مناسب است

مرد جوان روستایی نیز به دلیل نبود شغل از روستایش به شهر ارومیه کوچ نموده و راننده تاکسی است

زنان روستایی در حال کار کردن در مزارع | خشک شدن دریاچه ارومیه و شور شدن زمین های کشاورزی یکی از معضلات جدی کشاورزان است

منبع: چمدان
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 15 دی 1398 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 641

به "تصاویر متفاوت عکاس آلمانی از مرگ و زندگی دریاچه ارومیه ؛ زندگی در خشکی و شوری ، فاجعه زیست محیطی معاصر را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویر متفاوت عکاس آلمانی از مرگ و زندگی دریاچه ارومیه ؛ زندگی در خشکی و شوری ، فاجعه زیست محیطی معاصر را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید