تفاوت HTML و HTML5 و امکانات جدید این زبان

به گزارش تیم علمی، خبرنگاران | سرویس تکنولوژی - HTML یا Hyper Text Markup Language زبان اصلی برنامه نویسی وب (World Wide Web) است که صفحات وب را در اینترنت قابل مشاهده می کند. اچ تی ام ال پایه و اساس نحوه کار همه چیز در وب و زبان اصلی برنامه نویسی برای توسعه و طراحی وب است. به زبان ساده تر می توان گفت HTML باعث می شود صفحات وب جالب و مطالب آن به راحتی قابل خواندن باشد. HTML جزء اصلی توسعه وب سایت است و در کنار سایر زبان های اسکریپت نویسی، می تواند عملکرد شگفت انگیزی داشته باشد. در طول زمان چند بروزرسانی برای HTML معرفی شده است و حتما در آینده نیز شاهد نسخه های جدیدتری از این زبان برنامه نویسی خواهیم بود. HTML5 در حال حاضر (زمان نگارش این مطلب) آخرین نسخه از HTML است که برای ساخت و ارائه محتوا در شبکه وب جهان گستر استفاده می شود. در ادامه تفاوت HTML و HTML5 را دقیق تر بررسی می کنیم تا مشخص شود پنجمین نسخه این زبان چه فزونی هایی دارد.

تفاوت HTML و HTML5 و امکانات جدید این زبان

در صورتی که مطالعه قسمت خاصی از این مطلب مد نظر شماست، با انتخاب عناوین ارائه شده در فهرست موضوعی زیر، به موضوع دلخواه خود برسید.

  • HTML چیست؟
  • HTML5 چیست؟
  • تفاوت HTML و HTML5 چیست؟

HTML چیست؟

HTML مخفف عبارت Hyper Text Markup Language و زبان اصلی شبکه جهانی وب است. HTML به شما این امکان را می دهد متون را قالب بندی کنید، فایل صوتی، فیلم و تصویر به صفحات خود اضافه کرده و تمام این ها را با فرمت متن ذخیره کنید. به این ترتیب شما می توانید آن ها را در کامپیوتر بخوانید. این زبان مولفه اصلی پشت پرده عملکرد تمام چیز هایی است که در شبکه جهانی وب می بینید، HTML معماری اصلی برای ساختار و محتوای تقریبا تمامی وب سایت ها است. هرآنچه را که در یک مرورگر وب مشاهده می کنید و با آن تعامل دارید با HTML امکان پذیر شده است. این زبان از زمان آغاز به کار اینترنت بوده و یک جزء اصلی فرآیند توسعه وب محسوب می شود. HTML در گذر زمان به طور چشمگیری تکامل یافته و از آن زمان تا به امروز چندین نسخه از آن ایجاد شده است.

HTML5 چیست؟

HTML5 جدیدترین نسخه HTML (در زمان نگارش این مطلب) است که مجموعه ای از ویژگی های جدید را به نسخه اصلی HTML اضافه کرده و شامل مجموعه جدیدی از تگ های نشانه گذاری مانند تگ های جدید audio>> است. این تگ باعث می شود عناصر صوتی و تصویری را مستقیما روی صفحات وب پیوند دهید. HTML5 با همکاری W3C و WHATWG توسعه داده شده است. W3C مخفف عبارت World Wide Web Consortium بوده که به کنسرسیوم جهانی وب اشاره دارد و WHATWG مخفف عبارت the Web Hypertext Application Technology Working Group بوده که یک نهاد استاندارد سازی وب است.

با HTML5 داده ها می توانند به صورت محلی توسط صفحات وب در مرورگر های وب ذخیره شوند، که به نوبه خود نیاز به کوکی های HTTP را از بین می برد. علاوه بر این، SVG یا نگاره سازی برداری مقیاس پذیر اکنون جزئی جدایی ناپذیر از HTML5 است که به برنامه نویسان این امکان را می دهد بدون نیاز به استفاده از افزونه های شخص ثالث مانند Flash، نمودار ها و گرافیک های پویا ایجاد کنند.

تفاوت HTML و HTML5 چیست؟

1. پایه و اساس

HTML همچنان زبان رسمی شبکه جهانی وب است که برای ایجاد اسناد و تعریف ساختار و چیدمان یک صفحه وب به همراه عناصری که به شما امکان تعامل با محتوای وب سایت را می دهد، استفاده می شود. استاندارد HTML توسط کنسرسیوم وب جهانی در سال 1997 میلادی تدوین شده است. عناصر HTML بلوک های اساسی ساخت صفحات وب هستند. جدیدترین و بروز ترین نسخه آن HTML5 است که چند ویژگی اضافه نسبت به نسخه اصلی HTML دارد، این ویژگی ها شامل تعدادی برچسب نشانه گذاری جدید و قابلیت سازگاری با موبایل است.

2. پشتیبانی از صدا و فیلم

HTML5 سطح بعدی HTML است که سه مولفه CSS، HTML و JavaScript را برای ایجاد یک معماری متحرک تر با یکدیگر ترکیب می کند. تفاوت اصلی نسخه های اولیه HTML و HTML5 در این است که حالت دوم پشتیبانی صوتی و تصویری را در سطح بالاتری ارائه می دهد که در مشخصات زبان ادغام شده است. با این ویژگی برنامه نویسان قادر خواهند بود تا عناصر صوتی و تصویری را مستقیما با استفاده از تگ های audio>> و روی صفحه وب قرار دهد. محتوای صوتی و تصویری را می توان با HTML یا JavaScript کنترل و با CSS استایل بندی کرد. با این حال، مشخص نمی کند که مرورگر ها از چه قالب های صوتی و تصویری باید پشتیبانی کنند.

3. گرافیک

HTML5 مجموعه ای از ویژگ های قابل توجه را دارد که همراه با مجموعه API ها برای استفاده بسیار عالی است. این ویژگی ها به شما این امکان را می دهد بدون نیاز به برنامه هایی مانند Flash یا Silverlight، نمودار ها و گرافیک های پویا ایجاد کنید. گرافیک برداری مقیاس پذیر یک بخش جدایی ناپذیر از HTML5 است. به علاوه، دیگر نیازی به نگه داشتن افزونه هایی مانند Flash نخواهد بود. با این حال، گرافیک های برداری در HTML تنها زمانی که در رابطه با سایر فناوری ها مانند VML، Adobe Flash، Microsoft Silverlight یا سایر افزونه های شخص ثالث مشابه به کار رود، قابل استفاده هستند.

4. سازگاری با مرورگر

HTML5 این امکان را فراهم می کند که مرورگر ها به عمل به عنوان یک پلتفرم کاربردی عمل کنند و به این ترتیب عملکرد بهتری داشته باشند. HTML5 با تمامی مرورگر های اصلی وب از جمله گوگل کروم، موزیلا فایرفاکس، سافاری، اینترنت اکسپلورر، اپرا و … سازگاری دارد و این یکی از اصلی ترین دلایلی است که HTML5 در حال حاضر بهترین گزینه محسوب می شود و آن را از نسخه های پیشین متمایز می کند. تمامی مرورگرها، اعم از قدیمی و جدید، به طور اتوماتیک عناصر ناشناخته را به عنوان عناصر درون خطی در HTML5 کنترل می کنند، بنابراین توسعه وب سایت های فوق العاده برای برنامه نویسان بسیار ساده تر است و آن ها این کار را بدون توجه به مرورگری که کاربران استفاده می کنند، انجام خواهند داد.

5. دوست دار موبایل (Mobile Friendly)

یکی از موارد اصلی تفاوت بین HTML و HTML5 سازگاری مطلوب HTML5 با موبایل است. به بیان دیگر پشتیبانی فوق العاده ای برای توسعه تلفن همراه ارائه می دهد که به خوبی با طراحی ریسپانسیو همراه است و توسط تمامی مرورگر های موبایل قابلیت خواندن دارد. HTML5 ساخت نسخه موبایل وب سایت ها را برای توسعه دهندگان وبسایت بسیار ساده تر است. HTML اجازه نمی دهد JavaScript در مرورگر ها اجرا شود، درحالی که HTML5 آنرا در پس زمینه اجرا می کند.

جدول مقایسه HTML HTML5

HTMLHTML5
غلط های ساختاری در کدهای HTML را مدیریت نمی کند.از یک فرایند تصحیح خطاها پشتیبانی می کند.
دوست دار موبایل نیست.دوست دار موبایل است.
از عناصر ویدئویی و صوتی پشتیبانی نمی کند.از عناصر ویدئویی و صوتی به صورت مستقیم پشتیبانی می کند.
با همه مرورگرها سازگاری ندارد.با تمامی مرورگرهای مهم وب سازگار است.
اجازه اجرای جاوا اسکریپت در مرورگر را نمی دهد.اجازه می دهد جاوا اسکریپت در پس زمینه اجرا شود.

جمع بندی

با اینکه HTML در گذشته به خوبی به نیاز های ما پاسخ داده، اما دارای نواقصی است. مشکل HTML عملکرد و پشتیبانی محدود آن برای مرورگر های وب است که در نتیجه به پلاگین های شخص ثالث مانند Flash و Silverlight نیاز دارد تا محتواهایی بیش از متن و تصاویر ساده را نمایش دهند. افزایش روزافزون استفاده از تلفن های همراه با گذشت زمان چالش های بیشتری را برای برنامه نویسان ایجاد کرد. برای غلبه بر این چالش ها و نیاز های امروزی، HTML5 معرفی گشت. در نتیجه HTML اکنون قادر است تا معماری پیشرفته تر، متحرک و انعطاف پذیرتری را ارائه کند. نظر شما در مورد تفاوت HTML و HTML5 چیست؟ کدام یک از این دو زبان را ترجیح می دهید؟ تجربه کار با کدام یک را دارید؟ از قلم نیاندازید نظرات و تجربیات خود را از طریق بخش نظرات و پرسش ها با ما و سایر همراهان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

برگرفته از: differencebetween

منبع: setare.com
انتشار: 26 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 26 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1660

به "تفاوت HTML و HTML5 و امکانات جدید این زبان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تفاوت HTML و HTML5 و امکانات جدید این زبان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید