فراوری پوست مایع برای درمان زخم های فشاری

به گزارش تیم علمی، دانشمند ایرانی دانشگاه بریتیش کلمبیا و همکارانش که با یاری تکنولوژی های پیشرفته پیروز به فراوری پوست مایع برای درمان زخم های فشاری شده اند، ضمن تبیین این روش درمانی گفت: آماده انتقال این تکنولوژی به ایران هستم.

فراوری پوست مایع برای درمان زخم های فشاری

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، پروفسور عزیز قهاری، فارغ التحصیل دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکوور کانادا و دارای تخصص سوختگی و زخم های مزمن و بیولوژی پوست است؛ وی حدود 30 سال در زمینه سوختگی تخصص دارد و اخیرا برای درمان بیماری زخم های فشاری، تکنولوژی جدیدی در دست دارد که با استفاده از آن این نوع از زخم ها را درمان می نماید؛ زخم های فشاری بیشتر در میان افراد قطع نخاع و کسانی که در بستر هستند، شایع است .

پروفسور عزیز قهاری در گفت وگو با ایسنا، درباره مهم ترین زخم های مزمن که مردم جهان به آن مبتلا می شوند و همچنین علت آن، اظهار کرد: بیشترین زخم هایی که مردم جهان به آنها مبتلا هستند و هزینه بسیاری دارد، زخم های مزمن بیماری قندی است؛ به این دلیل که زمینه این زخم ها بهبود نمی یابند و در بسیاری از مواقع درمان هایی که زخم را تسریع می نماید، جواب نمی دهد؛ چرا که این داروها خیلی پایدار نیستند .

زخمی شایع در جهان

وی ادامه داد: هرچه نوع دوم بیماری قندی زیاد می شود، به همان نسبت هم زخم های قندی افزایش می یابد و متأسفانه هزینه بسیاری دارد؛ چرا که 15 درصد افرادی که زخم قندی دارند، ممکن است پای آنها قطع شود که قطع این عضو بسیار مشکل زاست .

وی با بیان اینکه در حال حاضر مردم همه کشورها با مشکل شیوع زخم های قندی روبرو هستند، گفت: مردم بیشتر کشورهای جهان رو به چاقی می فرایند، عروق و عصب این افراد به خوبی کار نمی نماید؛ لذا بیماری و زخم های قندی را بسیار شاهد هستیم و متأسفانه خود این بیماران متوجه این مساله نیستند و به خاطر غذاهای نامناسب بیماری آنان تشدید می شود .

پروفسور قهاری، نوع دوم بیماری قند را در کشورهای غربی و عربی شایع تر دانست و توضیح داد: در کشورهای عربی بیماری قندی نوع دوم بسیار شایع است و به همان نسبت هم زخم های قندی به خصوص در قسمت کف پا بسیار هستند .

زخم های فشاری چه نوع زخم هایی هستند؟

وی اضافه کرد: پس از زخم های مزمن ناشی از بیماری قند، زخم های فشاری بسیار شایع هستند. زخم های فشاری در میان افراد قطع نخاع و همچنین کسانی که مدت زیادی در بستر هستند، شیوع دارد و علت اصلی آن به دلیل شرایط زندگی و بیماری و گرفتاری های مغزی است که در حال حاضر بسیار شایع شده و به تدریج در حال افزایش است .

وی با اشاره به اینکه درمان زخم های فشاری بسیار مشکل است، گفت: بسیاری از زخم های فشاری، تونل مانند هستند و زیرا این زخم ها، زخم هایی هستند که نمی توان آنها را مسدود کرد یا پوستی که سلول نداشته باشد را در این قسمت قرار داد .

این متخصص و پژوهشگر اظهار کرد: زخم های فشاری از جمله زخم های مهم و هزینه بردار است؛ به عنوان مثال درمان یکی از زخم ها حدود 100 تا 150 هزار دلار هزینه دارد و ممکن است دوره درمان کامل 5 تا 6 سال به طول انجامد .

وی تاکید نمود: بعضی از زخم های فشاری درجه یک یا دو هستند و اگر به موقع به آنها رسیدگی شود به درجه سوم و چهارم نمی رسد و درمان راحت تر و هزینه آن کمتر خواهد بود .

وی در ادامه درباره تکنولوژی و راه درمان زخم های فشاری که مبدع آن است، گفت: ما متوجه شدیم بعضی افراد مبتلا به زخم های فشاری برای درمان جراحی می نمایند و معمولا قسمتی از پوست یا عضله خود را در قسمت زخم، قرار می دهند، ولی متأسفانه بهبود نمی یابند و زخم دیگری به نام زخم جراحی ایجاد می شود که عمق آنها بسیار زیاد است و حتی تونل دارد .

تکنولوژی جدید برای درمان زخم های فشاری

وی ادامه داد: ما راهی برای درمان زخم های فشاری یافتیم و با توجه به اینکه نمی توان پوست بیولوژیکی در تونل زخم ها تزریق کرد، تصمیم گرفتیم پوست مایع بسازیم که با تکنولوژی های پیشرفته پیروز به ساخت پوست مایع شدیم؛ به نوعی که در درجه حرارت پایین به صورت مایع است، ولی به محض اینکه در زخم تزریق می کنیم، زخم از پایان آرام آرام بسته می شود و این بیمار وقتی بعد از یک هفته مراجعه می نماید، این مایع جذب شده که دوباره این زخم را با مایع پر می کنیم. 6 تا 7 بار که مراجعه کند و مایع را هر بار تزریق کنیم، سلول های پوستی این زخم را پر می نمایند و زخم بسته می شود .

بیماران قطع نخاعی به زندگی باز می گردند

پروفسور قهاری در پاسخ به اینکه تا به امروز این تکنولوژی زخم های فشاری بیماران را درمان نموده است؟ گفت: از این تکنولوژی برای درمان زخم های فشاری تعدادی از بیماران، مخصوصاً کسانی که قطع نخاع هستند، استفاده کردیم؛ درصد بالایی از این افراد در طول عمرشان یک تا دو مرتبه مبتلا به این زخم های فشاری می شوند که برای بیمار بسیار دردسر ساز است؛ چرا که این بیمار نمی تواند در جامعه حضور فعال داشته باشد و به شغلی بپردازد و مجبور است به پرستاران و پزشکان وابسته باشد تا به طور مرتب پانسمان این بیمار تعویض شود؛ این مراقبت ها هزینه های بسیاری را به بیمار تحمیل می نماید که این هزینه بالغ بر 100 هزار دلار در سال است .

وی اضافه کرد: با تکنولوژی ای که ما ابداع کردیم، بیماری زخم های فشاری کنترل می شود و شرایط بیمار وخیم تر نمی شود؛ لذا حدود 120 هزار دلار در هزینه درمان ها صرفه جویی می شود. مضاف بر اینکه بیمار به زندگی و خانواده بر می شود و می تواند کارآیی داشته باشد .

وی گفت: تا سال 2035 یعنی 15 سال دیگر امتیاز این تکنولوژی در اختیار ماست و می توانیم آن را فراوری کنیم و به کشورهای دیگر نیز انتقال دهیم. دانشگاه بریتیش کلمبیا 50 درصد و مخترعین نیز 50 درصد امتیاز را در اختیار دارند .

حاضرم این تکنولوژی را به ایران منتقل کنم

وی در خصوص اینکه آیا برنامه ای برای انتقال این تکنولوژی به ایران دارد، اظهار کرد: من به دنبال این هستم که مرکزی را پیدا کنم که این کار را انجام دهد. برای انتقال این تکنولوژی به ایران احتیاج به افراد متخصص است. به لحاظ اخلاقی حتماً باید از دانشگاه، مرکز مربوطه و حتی وزارت بهداشت اجازه بگیریم و در صورت تأیید این اقدام را انجام دهیم. می توان مواد لازم برای درمان زخم های فشاری را به صورت پودر به ایران آورد و با آب مقطر به مایع تبدیل کرد و به زخم تزریق کرد .

وی پیشگیری برای مبتلا نشدن به زخم های مزمن را ضروری دانست و توضیح داد: در کشورهای مختلف مانند اروپا و کانادا، پرستاران دو تا سه روز یک بار، بدن افرادی که سن بالایی دارند و به خصوص کسانی که به بیماری قندی مبتلا هستند را چک می نمایند و اگر زخم کوچکی بود، بلافاصله در جهت درمان آن اقدام می نمایند، ولی اگر برای درمان این زخم ها اقدام ننمایند به زخم بزرگ تر تبدیل و زخم سخت تر می شود .

لزوم توجه ویژه به سالمندان و مراقبت از آنها

وی گفت: من متوجه شدم که در ایران خانه سالمندان زیاد است که یکی از کارهای آن باید چک کردن بیماران به صورت مرتب باشد؛ افرادی که بیماری قندی دارند یا کسانی که زمینه و سابقه بیماری قندی و زخم در خانواده دارند، شناسایی شوند و در گروه به خصوصی تحت مراقبت قرار گیرند. صدا و سیما باید در این زمینه ها بسیار فعال باشد و با افرادی که چنین مسائلی دارند، گفت وگویی داشته باشند. ما هر وقت برنامه ای داریم، بیمارانی که قطع نخاع هستند، از مسائل خود می گویند. بیماران قندی که عضوی از بدن خود را از دست دادند نیز در طی جلسه ای مسائل زندگی خود را بیان می نمایند؛ نتیجه این گفت وگوها و جلسات این است که همگی دریابیم اگر این افراد درمان شوند، چقدر برای جامعه و خانواده مفید خواهند بود .

ورزش کنید، غذاهای مناسب بخورید، کارکرد بدن خود را کنترل کنید

پروفسور قهاری توضیح داد: به سایر افراد توصیه می کنم که ورزش نمایند و غذاهای نامناسب نخورند و کسانی که در خانواده های خود زمینه بیماری قندی دارند، بسیار از خود مراقبت نمایند و مدام کارکرد بدن خود را کنترل نمایند. از سوی دیگر زیرساخت ها باید برای کسانی که قطع نخاع هستند، مناسب شود؛ جاده ها ایمن شوند، رانندگی ها با احتیاط بیشتری باشد، دولت در یاری رسانی به این دسته از بیماران فعال تر باشد، مردم همراه و همیار این بیماران باشند. توجه داشته باشیم که وقتی یک فردی در خانواده به چنین بیماری ای مبتلا می شود، همه خانواده درگیر این شخص خواهند شد و تنها راه، پیشگیری و آموزش دادن است .

منبع:ایسنا

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 810

به "فراوری پوست مایع برای درمان زخم های فشاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فراوری پوست مایع برای درمان زخم های فشاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید