جاذبه های دیدنی اسلامشهر؛ شهری تاریخی در مجاورت تهران، عکس

به گزارش تیم علمی، اسلامشهر از شهرهای پرجمعیت استان تهران است که از شرق و جنوب به ری از غرب به رباط کریم و از شمال غرب به شهریار محدود می گردد.

جاذبه های دیدنی اسلامشهر؛ شهری تاریخی در مجاورت تهران، عکس

قدمت این منطقه را حدود پنج هزار سال پیش از میلاد می دانند و اهمیت این شهر در دوران های مختلف تاریخی با کشف آثار تاریخی اثبات شده است.

در این منطقه تپه های تاریخی پراکنده بسیاری وجود دارد که قدمت بعضی از آن ها به هفت هزار سال می رسد که گواهی بر پیشینه تاریخی و فرهنگی این منطقه است.

اسلامشهر بعلاوه با توجه به موقعیت جغرافیایی و طبیعی خود، نزدیکی به شهر تهران، زمین های مستعد کشاورزی و وجود رودخانه های پرآب از گذشته مورد توجه بوده است. برای مثال در دوران قاجار از این شهر به اسم محل اردوی شاه استفاده می شد.

این شهر بناهای مذهبی و آثار باستانی متعددی دارد؛ با ما همراه باشید تا با دیدنی های اسلامشهر بیشتر آشنا شوید.

گنبد فلزی و بنای کاهگلی از امامزاده های اسلامشهر

تپه مافین آباد

تپه مافین آباد یکی از تپه های باستانی اسلامشهر است که در حاشیه روستایی با همین نام واقع شده است. بر اساس کاوش های باستان شناسی قدمت این تپه به هزاره چهارم و پنجم پیش از میلاد می رسد؛ با این حال آثاری از دوران اسلامی هم از این تپه کشف شده است. این تپه باستانی که اهمیت بسیاری دارد، در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه چیچکلو

تپه چیچکلو در دو کیلومتری روستایی با همین نام واقع شده است. قدمت این تپه باستانی به دوران اسلامی می رسد و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه واوان

تپه واوان در روستایی با همین نام در بخش مرکزی اسلامشهر واقع شده است که قدمت آن به دوران اشکانیان می رسد. این تپه باستانی به ثبت ملی رسیده است. تپه های ده عباس، سفید گلدسته و نظام آباد هم از دیگر تپه های باستانی این منطقه محسوب می شوند که قدمتی تاریخی اسلامی دارند و در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده اند.

یخچال علی آباد

یخچال تاریخی علی آباد در روستای علی آباد مجموعه ای از تاسیسات تاریخی و فرهنگی این منطقه است که از یک آب انبار و دیواری برای انبار کردن آب در پشت آن تشکیل شده است. آب پس از یخ زدن در پشت آن به درون یخچال منتقل می شد. این بنای تاریخی در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

یخچال جعفرآباد

یخچال جعفرآباد از سه بخش آسیاب، منبع آب و یخچال بنا شده و قدمت آن متعلق به دوران قاجار است.

یخچال ترشنبه

یخچال ترشنبه بنایی تاریخی از دوران صفویه است که در جاده احمدآباد واقع شده است. در گذشته به علت شرایط خاص جغرافیایی در منطقه ها کویری و کمبود آب و گرمای شدید عموما از این یخچال ها استفاده می شد.

گورستان ارامنه

گورستان ارامنه در کمربندی شهر واقع شده است که گواهی بر اختلاط فرهنگی و دینی این منطقه محسوب می شود. این گورستان قدمتی چند ده ساله دارد و یکی از ویژگی های تاریخی و از جاهای دیدنی اسلامشهر به تعداد می رود.

امامزاده ها

امامزاده جعفر ابوطالب (ع)

امامزاده جعفر ابوطالب (ع) در شمال اسلامشهر در میان بوستانی با درختانی تنومند و قدیمی در مجاورت گورستانی احداث شده است که در حال حاضر بنایی ندارد. قدمت بعضی از گورهای این گورستان به بیش از صدسال پیش بازمی شود.

امامزاده غیبی، امامزاده ای بدون ضریح، صندوق و حتی سنگ قبر است

امامزاده غیبی (ع)

امامزاده غیبی (ع) در جنوب غرب اسلامشهر با گنبدی گاه گلی و کوتاه بدون ضریح و صندوق و سنگ قبر واقع شده است.

امامزاده عیسی (ع)

امامزاده عیسی (ع) شامل گنبدخانه، دو شبستان شمالی و جنوبی در دو طرف گنبدخانه، ایوان ورودی در شرق مجموعه و دو اتاق مرتبط به ایوان است. این امامزاده در جنوب غرب اسلامشهر واقع شده است.

امامزاده سید رضا (ع)

امامزاده سید رضا اسلامشهر با گنبد مخروطی

امامزاده سید رضا (ع) در شرق این منطقه با 15 هزار متر مربع مساحت، گنبد خانه ای به شکل شمسه هشت ضلعی دارد. در حال حاضر ضریح فلزی و سبز رنگ آن جایگزین ضریح قبلی چوبی شده است. بر اساس گفته محلی ها در داخل حرم، سنگی شبیه سنگ مرمر وجود داشته که بلند کردن آن به معنای برآورده شدن حاجت بوده است.

امامزاده اسماعیل (ع)

امامزاده اسماعیل (ع) از یک گنبدخانه و دو ایوان شمالی و شرقی تشکیل شده است و در غرب اسلامشهر واقع شده است. این امامزاده گنبدی قیرگونی و ضریحی چوبی دارد.

امامزاده ابراهیم (ع)

امامزاده ابراهیم (ع) در کنار رودخانه کن در اطراف گورستانی محلی در جنوب اسلامشهر واقع شده است. بنا، شبستانی با طاق های جناغی و ستون دار، ایوان ورودی و گنبدخانه ای استوانه ای، گنبدی خشتی و ضریح هشت ضلعی دارد. این امامزاده تاریخی در لیست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

امامزاده محمد (ع)

امامزاده محمد (ع) از دیگر بناهای مذهبی و تاریخی این منطقه است که قدمت آن به دوران قاجار می رسد.

امامزاده عقیل (ع)

امامزاده عقیل (ع) با مساحتی بالغ بر 30 هزار متر مربع در داخل گورستان و گلزار شهدای اسلامشهر واقع شده است. قدمت بنای بقعه به دوره صفویه می رسد و در دوره های قاجار و معاصر هم مورد بازسازی قرار گرفته و قسمت هایی به آن افزوده شده است. این بقعه تاریخی در لیست آثار تاریخی میراث فرهنگی استان تهران به ثبت رسیده است.

منبع: گردشبان
انتشار: 23 تیر 1400 بروزرسانی: 23 تیر 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1757

به "جاذبه های دیدنی اسلامشهر؛ شهری تاریخی در مجاورت تهران، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاذبه های دیدنی اسلامشهر؛ شهری تاریخی در مجاورت تهران، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید