خبرنگاران زراعت چوب در 550 هکتار از اراضی همدان صورت می گیرد

به گزارش تیم علمی، همدان- خبرنگاران- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان زراعت چوب را از جمله طرح های اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: تعهد مصوب زراعت چوب در سالجاری 550 هکتار است که با تحقق آن، سرانه فضای سبز استان افزایش می یابد.

خبرنگاران زراعت چوب در 550 هکتار از اراضی همدان صورت می گیرد

اسفندیار خزائی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران گفت: اجرای این طرح، احتیاجمند فراوری و پرورش نهال های مرغوب و سریع الرشد است بنابراین در امسال فراوری بیش از یک میلیون اصله نهال سریع الرشد صنوبر در نهالستان قدس ملایر در برنامه های این اداره کل قرار گرفته است.

وی درباره چرایی انتخاب گونه صنوبر برای زارعت در همدان اعلام کرد: تمایل مردم و بهره برداران برای کشت این گونه و صنایع برای خرید آن در کنار سازگاری صنوبر با شرایط اقلیمی همدان عامل اصلی زارعت صنوبر در همدان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان یادآوری کرد: در دیگر استان ها از گونه اکالیپتوس و دیگر گونه های چوب ده نیز استفاده می گردد اما این گونه ها نسبت به سرما مقاوم نیستند بنابراین در همدان زارعت صنوبر بیشتر مورد اقبال مردم است.

خزائی ادامه داد: با توجه به اینکه نهال مورد احتیاج برای زارعت صنوبر تامین شده هم اینک در حال شناسایی متقاضیان هستیم و این افراد می توانند برای دریافت نهال صنوبر به منظور زارعت در عرصه مورد نظر اقدام و درخواست نمایند.

وی گفت: نهال صنوبر بر اساس هدف زارع مبنی بر زارعت چوب با قطر کم یا زیاد کشت شده و در صورت احتیاج به چوب با قطر کم در سه یا چهار سالگی نهال نسبت به برداشت آن اقدام نموده و برای نهال با قطر بالا در سنین بالاتر یعنی هشت تا 10 سالگی برداشت صورت می گیرد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری همدان گفت: به دنبال اجرای طرح زراعت چوب در هر هکتار یک هزار و 300 اصله نهال غرس می گردد.

وی اضافه کرد: نهال ها به صورت مشارکتی با مردم و یا در عرصه ملی کاشته می گردد و نقش مهمی در افزایش فراوری چوب و بازدهی مهمی در صنعت مبل و منبت و تغییر معیشت بهره برداران منطقه دارد.

خزائی یکی از مسایل مهم در زراعت چوب را نگهداری و رساندن آن به مرحله برداشت دانست و یادآوری کرد: زراعت چوب نه تنها یاری کار طرح تنفس جنگل است، بلکه به تامین منابع معیشتی مردم و بهبود فضای سبز شهری نیز یاری می نماید.

وی گفت: اجرای طرح ملی زراعت چوب در سطح کشور تنها راه بی احتیاجی کشور از واردات چوب است و استان همدان ظرفیت بالایی برای فراوری نهال های مورد احتیاج کشور به خصوص استان های منطقه غرب دارد.

استان همدان دارای 44 هزار و 737 هکتار جنگل طبیعی، دست کاشت، پارک جنگی و ذخیرگاه جنگلی است.

منبع: ایرنا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1289

به "خبرنگاران زراعت چوب در 550 هکتار از اراضی همدان صورت می گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران زراعت چوب در 550 هکتار از اراضی همدان صورت می گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید