خبرنگاران معرفی مدیر تئاتر شهر با دعوت پرویز پرستویی برای دیدن نمایش علمدار

به گزارش تیم علمی، تهران - خبرنگاران - حوزه فرهنگ و هنر از جمله تئاتر طی هفته جاری مانند دیگر شاخه ها با اتفاقات متعدد روبرو بود که از مهمترین اخبار آن می توان به دعوت پرویز پرستویی تهیه کننده نمایش موسیقی علمدار از ردم برای دیدن این اثر و حمایت از اهداف کمک طلبانه آن و برگزاری مراسم تودیع و معارفه مدیر پیشین و سرپرست جدید مجموعه تئاترشهر اشاره نمود.

خبرنگاران معرفی مدیر تئاتر شهر با دعوت پرویز پرستویی برای دیدن نمایش علمدار

هر چند یکی، دو ماه اخیر با افزایش آمار شیوع کرونا در کشور و افزوده شدن به استان ها و شهرستان های در معرض خطر این ویروس، التهاب فعالان فرهنگ و هنر به دلیل صدور دستور تعطیلی مجدد فعالیت های این حوزه کمی بالا گرفت؛ دولتمردان ضمن رد این شایعه بر لزوم بیشتر رعایت شیوه نامه های بهداشتی و اجرایی بر تلاش و تعامل جامعه هنری و مردم برای باز نگه داشتن فعالیت های این حوزه تاکید داشتند.

در کنار این امر حوزه هنرهای نمایشی نیز خالی از اتفاق نبود و از مهمترین آنها می توان به دعوت پرویز پرستویی تهیه نماینده نمایش موسیقی علمدار از ردم برای دیدن این اثر، حمایت از اهداف یاری طلبانه آن و برگزاری مراسم تودیع و معارفه مدیر پیشین و سرپرست جدید مجموعه تئاترشهر، انتشار فراخوان 2 بخش از سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر، معرفی داریوش ارجمند به عنوان نخستین روایتگر نمایش موسیقی علمدار، رونمایی از کتاب ماندگاران صحنه 2؛ پرویز پورحسینی، تمدید اجرای نمایش اودیسه 2020، شروع اجرای نمایش ننه شهرزاد در سرزمین عجائب در تالار هنر، انتشار شماره 77 فصلنامه تئاتر و رویدادهای دیگر اشاره نمود.

اگر پیگیری بی وقفه اخبار ویروس کرونا کمتر زمانی برای رصد اخبار تئاتر برای شما باقی گذاشته در گزارش پیش رو مهمترین اخبار این حوزه را در بازه زمانی 20 تا 23 شهریورماه 1399 مرور کنید.

انتشار فراخوان 2 بخش از سی و نهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر

فراخوان بخش های مسابقه نمایشنامه نویسی و مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر سی ونهمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر منتشر شد.

ستاد برگزاری جشنواره تئاتر فجر جلسات متعددی را به منظور تدوین فراخوان این دوره از جشنواره با توجه به شرایط کنونی ایران و جهان به جهت شیوع ویروس کرونا و تبعات گوناگون آن برگزار نموده است. در این میان صیانت از سلامت هنرمندان گرامی، مخاطبان ارجمند و همکاران محترم مجموعه های اجرایی در اولویت برنامه ریزی های این دبیرخانه بوده است.

در این مرحله فراخوان 2 بخش از جشنواره که امکان برگزاری آن در شرایط فعلی و با رعایت شیوه نامه های بهداشتی اعلامی مقدور است اعلام می شود. از این رو، برای آگاهی گروه های محترم نمایشی و هنرمندان فراخوان بخش های مسابقه نمایشنامه نویسی اینجا و مسابقه و نمایشگاه عکس و پوستر تئاتر منتشر شد.

فراخوان دیگر بخش ها نیز پس از آنالیز نهایی اعلام می شود.

قادر آشنا: سختی ها نباید موجب توقف خدمت رسانی شود

آیین تکریم سعید اسدی مدیر سابق تئاترشهر و معارفه ابراهیم گله دارزاده سرپرست جدید این مجموعه 24 شهریور ماه با حضور قادرآشنا مدیر کل هنرهای نمایشی و تعدادی از مدیران بخش های مختلف اداره کل هنرهای نمایشی در تالار مشاهیر مجموعه تئاترشهر برگزار گردید.

مدیر کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم تودیع و معارفه سعید اسدی و ابراهیم گله دارزاده به عنوان مدیر پیشین و سرپرست جدید مجموعه تئاترشهر گفت: امروز به دلیل شیوع کرونا و مسائل مالی در شرایط سختی هستیم ولی چون به عقل و آگاهی انسان باور دارم، بن بست وجود ندارد. سختی نباید موجب توقف کارها شود و در این شرایط می توان کارهای عظیم انجام داد.

وی ادامه داد: بحران کرونا در تمام جهان وجود دارد. پس باید بکوشیم با درایت و همت شرایط را مدیریت نموده و کارها را به نتیجه برسانیم. شرایطی که مجموعه تئاترشهر نیز از این قاعده مستثنا نیست و این همت را در ابراهیم گله دارزاده سراغ دارم.

داریوش ارجمند نخستین روایتگر علمدار شد

داریوش ارجمند بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون در نخستین اجرای موسیقی نمایش علمدار به تهیه نمایندگی پرویز پرستویی و کارگردانی حسین پارسایی نقش آفرینی می نماید.

همچنین پرویز پرستویی درباره موسیقی- نمایش عاشورایی علمدار عنوان نمود که شاد می شوم که مردم برای دیدن این اجرا به تالار وحدت بیایند و یا در منازل به صورت برخط آن را مشاهده نمایند.

پرویز پرستویی که در موسیقی- نمایش عاشورایی علمدار به عنوان تهیه نماینده افتخاری حضور دارد در حاشیه تمرین ارکستر سمفونیک تهران که با حضور داریوش ارجمند به عنوان نخستین راوی علمدار برگزار گردید، درباره این پروژه گفت: به اتفاق تمام عوامل گروه و همراهان مان در این اجرا بنا داریم تا در حرکتی خیرخواهانه و با جمع آوری یاری های مردمی برای مناطق محروم کشور از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب کشور دست مستمندان و نیازمندان را در حد توانمان بگیریم.

من به عنوان عضوی از این گروه شاد می شوم که مردم با همراهی در این حرکت خیرخواهانه که ارزش معنوی خاصی در راستای محرومیت زدایی دارد با رعایت پروتکل های بهداشتی برای دیدن این اجرا به تالار وحدت بیایند و یا در منازل به صورت آنلاین آن را مشاهده نمایند.

موسیقی، نمایش عاشورایی علمدار ساخته پوریا خادم به رهبری بردیا کیارس در سوگ و رثای سردار مهر و ماه حضرت عباس(ع) با اهداف خیرخواهانه و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی به همت بنیاد فرهنگی هنری رودکی برای دهه سوم محرم در تالار وحدت اجرا می شود.

این رویداد با مشارکت موسسه خیریه خادمین علی ابن ابیطالب (ع) با مدیرعاملی پهلوان کشتی ایران رسول خادم است و عواید حاصل از آن به وسیله این مجموعه صرف امور خیریه در مناطق محروم کشور می شود.

علمدار نوشته محمدرضا کوهستانی و طراحی حرکت علی براتی با مشارکت افتخاری هنرمندان عرصه موسیقی و نمایش از 28 شهریور ساعت 21 در تالار وحدت به صحنه می رود. اجرای این اثر با تعداد محدودی از تماشاگران با رعایت شیوه نامه های بهداشتی و همچنین به صورت آنلاین خواهد بود.

رونمایی از کتاب ماندگاران صحنه 2؛ پرویز پورحسینی

مراسم رونمایی از کتاب ماندگاران صحنه 2؛ پرویز پورحسینی به تلاش منصور خلج، 22 شهریورماه با حضور قادر آشنا مدیرکل هنرهای نمایشی، پرویز پورحسینی، منصور خلج و مهرداد رایانی مخصوص مدیر دفتر پژوهش و انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی در دفتر مدیرکل هنرهای نمایشی برگزار گردید.

پرویز پورحسینی نیز در صحبت کوتاهی ضمن مروری بر خاطرات حضورش روی صحنه، در ارتباط با کتاب ماندگاران صحنه 2 گفت: این اثر باید با همکاری کسی چون منصور خلج که به موضوعات مطرح شده در کتاب واقف است ساخته و پرداخته می شد. اگر قصد انتشار اثری را دارید که می خواهید ماندگار شود باید از کسانی یاری بگیرید که به موضوع اشراف دارند.

ماندگاران صحنه 2؛ پرویز پورحسینی دومین جلد از کتاب ماندگاران صحنه پس از انتشار زندگی نامه بهروز غریب پور بود که توسط انتشارات نمایش اداره کل هنرهای نمایشی و به تلاش منصور خلج منتشر شد.

تمدید اجرای نمایش اودیسه 2020

نمایش اودیسه 2020 به کارگردانی آرش دادگر که قرار بود روز آدینه بیست و یکم شهریور ماه به اجرای خود در تالار چهارسو خاتمه دهد، تا روز آدینه بیست و هشتم شهریور ماه به اجرای خود ادامه می دهد.

نمایش اودیسه 2020 به نویسندگی امین طباطبایی و کارگردانی آرش دادگر از روز دوشنبه 27 مرداد در تالار چهارسو اجرای خود را شروع نموده است. این نمایش ساعت 19:30 با مدت زمان 80 دقیقه و قیمت بلیت 40 هزار تومان به صحنه می رود.

اودیسه 2020 که آرش دادگر، امین طباطبایی و ندا حبیبی در آن به عنوان بازیگر حضور دارند، یک روایت نمایشی متفاوت درباره جنگ تروا و سازنده اسب چوبی است که اولیس شخصیت نمایش پس از 10 سال آوارگی به خانه باز می شود.

اجرای نمایش ننه شهرزاد در سرزمین عجائب در تالار هنر

نمایش ننه شهرزاد در سرزمین عجائب به نویسندگی و کارگردانی هومن حسین نژاد کلایی 21 شهریور با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در تالار هنر افتتاح شد.

در خلاصه داستان نمایش آمده است: جهان با مهربانی و عشق زیباست. در قلب هر افسانه ای حقیقتی نهفته است. چند روح شجاع متحد شدند تا جهانی خودشان را نجات بدهند. ما می توانیم در زندگی خودمان قهرمان باشیم، هر کدام از ما اگر فقط جرات تلاش کردن داشته باشیم. ایمان ما به یکدیگر هرگز محو نمی شود، حالا همه به هم ملحق شدیم، تا قوی تر باشیم. ما در سیاره ای که در آن صلح است می توانیم زندگی کنیم. باید دست در دست هم برای جهانی بدون جنگ و صلح تلاش کنیم.

ساناز سماواتی، امیر زریوند، نیما فاضلی، برسا کلائی و هومن حسین نژاد در این نمایش به ایفای نقش می پردازند.

نمایش ننه شهرزاد در سرزمین عجائب هر روز به جز شنبه ها و ایام سوگواری ساعت 19 به صحنه می رود. قیمت بلیت نمایش های تالار هنر 20 هزار تومان است که در روزهای یکشنبه نیم بهاست.

رویای یک نویسنده به دیوار چهارم رسید

رویای یک نویسنده عنوان نمایشی است که از 19 شهریور اجرایش در مجموعه تئاتر دیوار چهارم شروع شده و تا 31 شهریور ساعت 19:15 میزبان علاقه مندان است

در خلاصه نمایش آمده است: داستان از این قرار است که مردمان شهر ویسکوز تلاش می کردند تا قدرت را در شهر به دست بگیرند و هرکس دنبال راه حلی بود تا این که مرد غریبه ای وارد شهر شد و .. . .

شهره اشتری، مژگان اخلاقی، مهسا بان، سیمین بهفر، علی بهمنش، میثم ترکمند، شایان حاج اسماعیلی، امید درویش زاده، مبین رستگار، علی ساکی، احمد شاهوار، معصومه عالمی، روح الله عقدایی، صدیقه مرادی، امیر عبادی و محمد طاها تقی زاده، فاطمه نائینی و علیرضا حنیفی بازیران این اثر نمایشی راتشکیل می دهند.

شماره 77 فصلنامه تئاتر روی پیش خوان

هفتادوهفتمین شماره فصلنامه علمی- پژوهشی تئاتر با سردبیری سیدمصطفی مختاباد زیر نظر دفتر پژوهش و انتشارات نمایش منتشر شد.

کنش های دراماتیک از منظر جیمز تامس در قصه حضرت موسی (ع)، دگردیسی مضحکه ایرانی در مواجهه با مدرنیسم، تأثیر فضا و طراحی صحنه بر میزانسن در آثار رابرت ویلسون، اثرسنجی واقعیت مجازی بر عملکرد صحنه پردازی تئاتر با تکیه بر آثار آستین وانگ، راهکارهای عملی طراحی نور برای اجرای تئاتر وحشت نقش محتوا و کالبد در طراحی فضاهای نمایش آیینی با بهره گیری از مشارکت بهره برداران مقاله های به چاپ رسیده در این شماره فصلنامه تئاتر هستند.

شماره 77 فصلنامه تئاتر ویژه تابستان 1398 با بهای 12 هزار تومان برای علاقه مندان حوزه تئاتر منتشر و توزیع شده است.

منبع: ایرنا
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1268

به "خبرنگاران معرفی مدیر تئاتر شهر با دعوت پرویز پرستویی برای دیدن نمایش علمدار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران معرفی مدیر تئاتر شهر با دعوت پرویز پرستویی برای دیدن نمایش علمدار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید