خداحافظی خسروی وفا از جانبازان و معلولان

به گزارش تیم علمی، فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک در سال 96 با فراز و نشیب های زیادی روبرو بود که قطع بودجه کمیته ملی پارالمپیک به دلیل تایید نشدن اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک از سوی دیوان محاسبات و خداحافظی محمود خسروی وفا بعد از بیش از 3 دهه مدیریت، از مهم ترین اتقاقات ورزش جانبازان و معلولان در سال 96 بود.

خداحافظی خسروی وفا از جانبازان و معلولان

به گزارش خبرنگاران، پس از تصویب قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک در سال گذشته به نظر می رسید که با تصویب 23میلیارد بودجه از سوی دولت، این کمیته بر تمام دغدغه ها و مشکلاتی که پیش از این داشت، انتها خواهد داد اما قطع ناگهانی بودجه کمیته ملی پارالمپیک از آبان ماه سال 96 توسط دیوان محاسبات به بهانه تایید نشدن اساسنامه از سوی دولت و تعطیلی اردوهای پارالمپیکی ها از مهم ترین اتفاقی بود که همچنان گریبانگیر ورزش جانبازان و معلولان است. خداحافظی محمود خسروی وفا از فدراسیون جانبازان و معلولان پس از 3 دهه خدمت در این فدراسیون و استقرار کامل در کمیته ملی پارالمپیک، نایب قهرمانی کاروان ورزشی ایران در بازیهای پاراآسیایی جوانان، کسب عنوان برترین کماندار پارالمپیکی سال 2017 توسط زهرا نعمتی از مهم ترین اتفاقاتی بود که در سال 96 برای ورزش جانبازان و معلولان رقم خورد.

بی پولی اردوهای پارالمپیکی را تعطیل کرد

پس از تصویب قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک و اختصاص 23 میلیارد از سوی دولت به کمیته ملی پارالمپیک مقرر شد این بودجه هر ماه از ابتدای سال 96 ماه به حساب کمیته ملی پارالمپیک واریز گردد، اما از آبان ماه تایید نشدن اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک از سوی دولت، موجب قطع بودجه کمیته توسط دیوان محاسبات و تعطیلی بیشتر اردوهای ورزشکاران پارالمپیکی شد. هرچند این مشکل همچنان تداوم دارد و کمیته ملی پارالمپیک با وجود پیگیریهای فراوانی که داشت، هنوز نتوانسته به نتایج مثبتی دست پیدا کند و همچنان چشم انتظار واریز بودجه از سوی دولت تا انتها سال است.

انتها زندگی مشترک پارالمپیک و المپیک

در قانون انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک که 28 مهر سال گذشته توسط رییس جمهور ابلاغ شد، تفکیک اموال و املاک دو کمیته از یکدیگر مورد تاکید نهاده شده بود که پس از عقد تفاهم نامه ای که بین مسئولان دو کمیته المپیک و پارالمپیک و محمدرضا داورزنی معاونت ورزش حرفه ای و قهرمانی وزارت ورزش و جوانان انجام شد، قرار بر این بود تا کلیه اموال، تجهیزات و مالکیت نیم طبقه از طبقه اول ساختمان المپیک و پارالمپیک، بخش موزه، همراه با بخش هایی از طبقه همکف پارکینگ این ساختمان، یک سالن اختصاصی همراه با تعدادی از اتاق های هتل به عنوان خوابگاه و محل اقامت ورزشکاران و بخشی از اتاق های اداری آموزشگاه به منظور استقرار پرسنل کمیته و آموزشگاه پارالمپیک تا 15 آبان در اختیار کمیته ملی پارالمپیک گذاشته گردد که در سال 96 تمام موارد قید شده در تفاهم نامه عملیاتی شد و دیگر کمیته ملی المپیک بدهی به کمیته ملی پارالمپیک ندارد.

تجلیل از مدال آوران 8 دوره پارالمپیک در مشهد مقدس

کمیته ملی پارالمپیک ازمدال آوران 8 دوره بازی های پارالمپیک از 1988 سئول تا 2016 ریو در سالن همایش های آستان قدس رضوی تجلیل به عمل آورد.

در این مراسم از زحمات 145 ورزشکار مدال آورا پارالمپیکی که طی هشت دوره بازیهای پارالمپیک تابستانی 1988 سئول، 1992 بارسلون و مادرید، 1996 آتلانتا، 2000 سیدنی، 2004 آتن، 2008 پکن، 2012 لندن و 2016 ریو در رشته های مختلف پیروز به کسب مدال طلا، نقره و برنز شده بودند در مشهد مقدس تجلیل به عمل آمد.

تکرار نایب قهرمانی کاروان ایران در بازیهای پاراآسیایی جوانان

کاروان خلیج فارس ایران با 114 ورزشکار در بازیهای پاراآسیایی جوانان پیروز شد با 39 مدال طلا، 44 مدال نقره، 35 مدال برنز و مجموع 118 مدال در مکان دوم این مسابقات قرار بگیرد و صندلی خود در دو دوره قبلی را تکرار کند.

در این بازیها ژاپن با 43 مدال طلا، 29 مدال نقره، 26 مدال برنز و مجموع 98 مدال قهرمان مسابقات شد و چین با 27 مدال طلا، 9 مدال نقره و 5 مدال برنز و مجموع 41 مدال در مکان سوم نهاده شد.

در دومین دوره این بازی ها که سال 2013 در مالزی برگزار گردید، کاروان ورزش کشورمان با 27 مدال طلا،12 مدال نقره و 20 مدال برنز و مجموع 59 مدال پس از ژاپن نهاده شده بود.

انتها ریاست دائمی خسروی وفا/ حضور صمیمی در فدراسیون جانبازان و معلولان

پس از انتها دوره چهارساله حضور محمود خسروی وفا به عنوان رییس کمیته ملی پارالمپیک و همچنین رییس فدراسیون ورزش های جانبازان و معلولین روز 16 بهمن ماه سال 96، 9 کاندیدا برای ریاست فدراسیون جانبازان و معلولان با یکدیکر به رقابت پرداختند که در نهایت حمیدعلی صمیمی با 24 رای از 43 رای مجمع به مدت 4 سال رییس فدراسیون جانبازان و معلولان شد.

محمود خسروی وفا که پیش از این ریاست فدراسیون جانبازان و معلولان و کمیته ملی پارالمپیک را برعهده داشت، به دلیل انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک و بحث دو شغله بودن ترجیح داد تا پس از سه دهه خدمت در جانبازان و معلولان از ریاست این فدراسیون کنار برود و خود را برای ریاست کمیته ملی پارالمپیک آماده کند. هرچند وی بعد از انتها دوره مدیریتش در این دو نهاد، با رای مجمع تا زمان تصویب نهایی اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک و برگزاری انتخابات در ریاست کمیته ماندگار شد.

قطع بودجه کمیته ملی پارالمپیک به دلیل عدم تایید اساسنامه

هرچند اساسنامه جدید کمیته ملی پارالمپیک در حال تنظیم است و آخرین مراحل خود را در کمیسیون اجتماعی هیات دولت طی می نماید، اما با وجود این که مدت یکسال از زمان ارسال اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک به هیات دولت سپری می گردد، هنوز خبری مبنی بر تایید یا رد اساسنامه در هیات دولت نیست. اینکه چرا آنالیز و تصویب اساسنامه کمیته ملی پارالمپیک در مرحله آخر این قدر طولانی شده، معین نیست. اما آنچه اهمیت دارد این است که طبق قانون انتزاع، باید حدبیشتر طی سه ماه، اساسنامه جدید پارالمپیک تهیه و به تصویب هیات وزیران می رسید. اما چون اساسنامه جدید کمیته ملی پارالمپیک مصوب نشده است، دیوان محاسبات نیز اعلام نموده تا زمان تایید اساسنامه از پرداخت مابقی بودجه معذور هستیم. البته کمیته ملی پارالمپیک در روزهای انتهای سال بودجه اش را دریافت کرد تا این مشکل موقتا برطرف شده باشد.

کسب عنوان برترین کماندار پارالمپیکی دنیا توسط زهرا نعمتی

زهرا نعمتی پس از نظر سنجی فدراسیون دنیای تیروکمان و با رای مردم به عنوان بهترین کماندار پارالمپیکی سال 2017 دنیا شناخته شد.

وی نخستین و تنها زن در تاریخ ورزش ایران است که پیروز به کسب مدال طلا در سطح بازی های دنیای المپیک و پارالمپیک شده است.

کمیته بین المللی پارالمپیک در روز دنیای زن اقدام به معرفی 5 نامزد برای دریافت جایزه روز دنیای زن کرد که کماندار معلول پرافتخار کشورمان نیز نامزد دریافت جایزه روز دنیای زن شد.

ورزش جانبازان و معلولان در سال 96 در یک نگاه:

-مهمترین اتفاق سال : خداحافظی محمود خسروی وفا پس از 3 دهه خدمت در فدراسیون

-غیر منتظره ترین اتفاق سال: قطع بودجه کمیته ملی پارالمپیک به دلیل تصویب نشدن اساسنامه در هیات دولت

-رکوردها و تاریخ سازی ها: کسب عنوان برترین کماندار پارالمپیکی دنیا در سال 2017 توسط زهرا نعمتی

-مهمترین رویداد پیش رو: لیگ دنیای والیبال نشسته مردان/ بازیهای پاراآسیایی جاکارتا اندونزی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 839

به "خداحافظی خسروی وفا از جانبازان و معلولان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خداحافظی خسروی وفا از جانبازان و معلولان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید