راهبرد گام به گام ایران چه پیامی به اروپا می دهد؟

به گزارش تیم علمی، یک کارشناس مسائل هسته ای معتقد است که اجرای گام به گام، این پیغام را به طرف اروپایی می دهد که ایران توانایی بازگشت به شرایط قبل از برجام را دارد.

راهبرد گام به گام ایران چه پیامی به اروپا می دهد؟

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش تیم علمی، حسن بهشتی پور درباره راهبرد اجرای گام سوم تعهدات برجامی ایران گفت: راهبرد گام به گام روشی ست که ایران هم متعهد به برجام باقی خواهد ماند و هم می تواند فضای بازی برای فعالیت های هسته ای خود ایجاد کند. این هشدار را هم به طرف اروپایی می دهد که ایران هر زمانی که اراده کند توانایی بازگشت به دوران قبل از برجام را دارد و باعث می گردد اروپایی ها بیشتر به تکاپو بیافتند. همانطور که بعد از گام اول و دوم طرف فرانسوی طرح های جدید و ابتکار های بیشتری نشان داد البته درست است که تا الان هم اقدام تعیین و نتیجه بخشی از سمت فرانسوی ها صورت نگرفته است ولی حداقل آن ها را وادار به مطرح کردن راه حل ها و فعالیت های دیپلماتیک نموده است.

این کارشناس مسائل بین الملل درباره مذاکرات ایران و اروپا بیان نمود: اروپایی ها در این شانزده ماه به خوبی نشان دادند که کار زیادی از دستشان ساخته نیست، سد بزرگ هژمونی قدرت مالی دولت آمریکا است و تا زمانی که آمریکایی ها این تحلیل غلط را باور داشته باشند که تحریم و فشار مالی موجب در هم شکستن ایران می گردد آن ها راضی به یک توافق برد برد نخواهند شد. در این زمان ایران باید به فکر افزایش توان مالی از داخل از طریق انجام اصلاحات بانکی و مالیاتی باشد. طرح هایی هم که اروپایی ها می دهند ابتدا باید آمریکا را راضی کند چرا که آن ها هستند که باید طرح را اجرا نمایند. مثلا همین وعده پانزده میلیاردی فرانسوی ها آمریکا را راضی نکرد و چه بپذیریم چه نپذیریم سختی باز شدن این گره مقابله با قدرت مالی آمریکاست و همین هژمونی قدرت مالی شرکت ها اروپایی را وادار نموده است که با ایران قطع ارتباط نمایند. هر چقدر هم که دولت و دیپلماسی اروپایی به به دنبال ارتباط با ایران باشند. لذا تا زمانی که آمریکایی ها در این تحلیل غلط اشان تجدید نظر ننمایند مصاحبه با طرف اروپایی نتیجه مطلوب ما را در بر نخواهد داشت اما نکته مثبت او این است که نمی گذارد آن ها با آمریکا هم سو شوند اما نمی توانند آمریکا را برای ارتباط دریافت با ایران متقاعد نمایند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ایران گام های بعدی را خواهد برداشت گفت: بله و اگر ایران تا نود درصد هم غنی سازی کند بدون اینکه توان مالی اش را از داخل افزایش ندهد، راه به جایی نخواهد برد ما باید تمرکز مان را به جای قدرت هسته ای، انرژی خود را بر اقتصاد و دیپلماسی بگذاریم. اجازه ندهیم که آمریکا با سایر کشور ها اتحادی علیه ما شکل دهد .این راهبرد گام به گام هم بخاطر همین است که کشور های دیگر به سمت آمریکا نروند و اینکه سیاست ما تعهد در برابر تعهد است یک گام در برابر یک گام .

مشروح این گفت و گو را ایـنـجا بخوانید.

310311

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 11 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 418

به "راهبرد گام به گام ایران چه پیامی به اروپا می دهد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهبرد گام به گام ایران چه پیامی به اروپا می دهد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید