رفع نیازهای استان تهران با اکوسیستم نوآوری

به گزارش تیم علمی، به گزارش خبرنگاران، اکبر قنبرپور امروز در اولین نشست مجمع فناوری و نوآوری استان تهران که با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در محل کارخانه نوآوری آزادی برگزار شد، گفت: تنها 50 تا 60 درصد اقتصاد دانش بنیان در استان تهران وجود دارد، زیرا همکاری در بین فعالان زیست بوم فناوری در تهران را به طور کامل نمی بینیم.

رفع نیازهای استان تهران با اکوسیستم نوآوری

رئیس مرکز فن بازار ملی ایران مطرح کرد: همکاری در شهرهای کوچک وکلانشهرها وجود دارد، زیرا آنها در مقیاس کوچک فعالیت می کنند.

وی با تاکید بر اینکه این همکاری در استان تهران در اکوسیستم نوآوری دیده نمی شود، بیان نمود: کارگروههای سایر استان ها در هفته پژوهش بسیار فعال هستند، اما در این هفته استان تهران از فعالیت های خود غافل است، در حالیکه تهران در زمینه فناوری ظرفیت ها و فعالیت های مربوط به خود را دارد.

معاون توسعه نوآوری پارک پردیس گفت: بر اساس آخرین آمار، 60 درصد صنایع کشور در استان تهران مستقر هستند اما متاسفانه از ظرفیت استان استفاده نشده است.

وی ادامه داد: بنا داریم در جلسات مجمع فناوری و نوآوری استان تهران اهداف اکوسیستم نوآوری و فناوری را به صورت شبکه ساختاری در بیاوریم و این جایگاه را به استان تهران منتقل کنیم.

قنبرپور با تاکید بر اینکه بهترین اکوسیستم نوآوری در تهران مستقر است، بیان نمود: بنا داریم نیاز و مسائل استان تهران را از طریق همین اکوسیستم مرتفع سازیم.

دکتر علیرضا فریدوند رییس هیأت مدیره انجمن صنفی صندوق های خطرپذیر نیز در اولین مجمع فناوری و نوآوری استان تهران گفت: تامین مالی یکی از موضوعات مهم حوزه فناوری است و انجمن صنفی نهادی است که برای هم افزایی صندوق های سرمایه گذاری تشکیل شده است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صندوق های خطرپذیر افزود: در حال حاضر 75 صندوق و نهاد سرمایه گذاری عضو این انجمن صنفی هستند.

فریدوند با اشاره به اهداف این انجمن صنفی گفت: ترغیب به سرمایه گذاری، شکل گیری ادبیات سرمایه گذاری و هم افزایی در حوزه تامین مالی اهداف انجمن صنفی صندوق های خطر پذیر هستند.

وی گفت: تا به امروز 24 صندوق پژوهش و فناوری و تعدادی شتابدهنده و شرکت های VC خدماتی مانند صدور ضمانت نامه، مشارکت در سرمایه گذاری، پرداخت انواع تسهیلات و خدمات تجاری سازی را به اکوسیستم نوآور کشور ارائه می دهند.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صندوق های خطر پذیر با اشاره به عملکرد این انجمن برای ارائه خدمات گفت: در سال 1398 کل خدمات ارائه شده به شرکت های فناور و دانش بنیان بالغ بر 2200 میلیارد تومان می شود که در قالب 5 هزار خدمت بوده است.

فریدوند بیان نمود: کل خدمات مالی اعضای این انجمن از سال 1391 تا 1398 را بالغ بر 5 هزار و 200 میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: حجم سرمایه گذاری خطرپذیر این مجموعه 310 میلیارد تومان و حجم تسهیلات پرداخت شده از سوی اعضای این انجمن 910 میلیارد تومان است.

رئیس هیات مدیره انجمن صنفی صندوق های خطرپذیر با بیان اینکه محدود بودن منابع تخصیص داده شده به صندوق ها، محدودیت قوانین حمایتی، عدم تسری مزایای بانکی به صندوق ها و عدم دسترسی به داده ها چالش های این انجمن هستند، گفت: در صدد هستیم که چالشهای این حوزه را در انجمن مورد بررسی قرار دهیم و در راستای حل آن برآییم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1266

به "رفع نیازهای استان تهران با اکوسیستم نوآوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رفع نیازهای استان تهران با اکوسیستم نوآوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید