سرما بخورید تا کرونا نگیرید!

به گزارش تیم علمی، دانشمندان آلمانی معتقد هستند که ابتلای یک فرد به بیماری سرماخوردگی می تواند سطحی از ایمنی را برای وی در مقابل بیماری کووید-19 ایجاد کند.

سرما بخورید تا کرونا نگیرید!

به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، محققان در سراسر جهان در حال کوشش برای یافتن چیزی هستند که بتواند به مبارزه با کروناویروس جدید یاری کند و جوامع جهان را از قرنطینه و ترس ابتلا به کووید-19 نجات دهد.

محققان می گویند سلول های T به اندازه پادتن ها مهم هستند. در یک مطالعه جدید، محققان بر این باورند که سلول های تی (T) ممکن است کلید محافظت در برابر ویروس باشند و قرار دریافت در معرض ویروس و بیماری سرماخوردگی می تواند سطحی از ایمنی را برای مقابله با کروناویروس در بدن فراهم کند.

براساس گزارشی از تلگراف، دانشمندان دانشگاه توبینگن (Tubingen) در آلمان می گویند که سلول های T مانند پادتن ها یا همان آنتی بادی ها نقشی اساسی در فراهم کردن ایمنی در برابر کووید-19 دارند.

سلول های T نوعی گلبول سفید هستند که با سیستم ایمنی بدن ما برای مقابله با مهاجمان خارجی از جمله ویروس هایی مانند SARS-CoV-2 کار می نمایند.

محققان برای به دست آوردن نتایج مورد احتیاج خود، نمونه خون افرادی را که از کووید-19 بهبود یافته اند و همچنین افرادی که هنوز آلوده نشده اند، جمع آوری کردند و آن ها را با یکدیگر مقایسه کردند.

نتیجه حاکی از آن بود که 81 درصد از 185 نفری که به کروناویروس آلوده نشده بودند، دارای واکنش سلول T به ویروس بودند.

محققان دریافتند که این واکنش با قرار دریافت این افراد در معرض سرماخوردگی در گذشته مرتبط است، به این معنا که افرادی که در معرض ویروس سرماخوردگی قرار گرفته اند، می توانند از میزان ایمنی خاصی در برابر بیماری بسیار مسری کووید-19 برخوردار باشند.

این مطالعه در بخش وبسایت تحقیقات علمی پیش از چاپ Research Square منتشر شده است و هنوز مورد داوری همتا قرار نگرفته است. داوری همتا، بازنگری با دقت یا داوری دقیق به فرایند بازنگری همه جانبه مقاله های علمی توسط متخصصان همان رشته گفته می گردد.

این نخستین بار نیست که ابتلا به سرماخوردگی رایج به ایجاد نوعی از محافظت در برابر کروناویروس مرتبط می گردد. به عنوان مثال جان بل استاد برجسته پزشکی در دانشگاه آکسفورد به این مسئله اشاره نموده است. به گفته وی، افراد جوان در مقایسه با بزرگسالان بیشتر در معرض سرماخوردگی قرار دارند، به همین دلیل است که کووید-19 با شدت کمتری آن ها را درگیر می نماید.

علاوه بر این، مجله Science در همین رابطه دو مطالعه منتشر نموده که در خصوص سلول های T و نقش آن ها در یاری به بدن در مبارزه با کرناویروس تمرکز دارد. براساس این مطالعات، کسانی که مبتلا به کووید-19 هستند، دارای سلول های T هستند که به طور خاص ویروس SARS-CoV-2 را هدف قرار می دهند و می تواند به آن ها در بهبودی یاری کند.

از طرفی مشاهده محققان نشان می دهد که افرادی که هنوز به کروناویروس آلوده نشده اند نیز دارای همین نوع خط دفاعی سلولی هستند و این احتمالا به این دلیل است که آن ها قبلاً در معرض سرماخوردگی قرار داشته اند.

بعضی از سرماخوردگی های متداول در اثر انواع مختلفی از خانواده کروناویروس ها ایجاد می گردد که بسیار کمتر از SARS-CoV-2 خطرناک هستند.

گفتنی است که هنوز هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد و با مراقبت باید منتظر ماند تا پس از گذشت حدود یک هفته تا 10 روز بدن بر آن پیروز گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 شهریور 1399 بروزرسانی: 8 شهریور 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1147

به "سرما بخورید تا کرونا نگیرید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرما بخورید تا کرونا نگیرید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید