سی سخت قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

به گزارش تیم علمی، سی سخت معروف به بهشت جنوب استان، دارای چشم اندازی است که گویی خداوند بهشی خارق العاده مملو از زیبایی های بی بدیل خلق کرده و نوای خوش خروش آبشار ها و چشمه هایش، درختان و سبزه ها و گل های رنگارنگش هر بیننده ای را به وجد می آورد، هر چند زلزله اخیر شرایط زندگی را برای اهالی این بهشت زیبایی ها سخت کرده اما این مردمان همواره سخت کوش همواره رسم میهمان نوازی را در دل هایشان دارند.

سی سخت قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

شهر سی سخت با جاذبه های گردشگری همچون دریاچه کوه، چشمه میشی، منطقه حفاظت شده دنا، غار نول، آبشار کوه گل و قلل پربرف دنا یکی از مهمترین مناطق گردشگری کشور است و زلزله هم نمی تواند این شهر زیبا که طبیعت چشم نوازی دارد را از نگاه گردشگران دور کند.

سی سخت به سبب موقعیت جغرافیایی و قرارگیری در دامنه کوه دنا دارای هوای مطبوع و خوشایند، آب سالم، خوشگوار و فراوان است.

جهت دسترسی

این مکان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده است و هر ساله شمار زیادی از گردشگران ایرانی و غیر ایرانی به آن جا سفر می کنند.

برای مسافرت به این شهر می توان از جاده یاسوج به سی سخت استفاده کرد و یا از جهت اصفهان-سمیرم-سی سخت به این شهر رسید.

سی سخت دارای پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است و سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام برمی شود.

وجه تسمیه سی سخت

وجه تسمیه سی سخت را این طور بیان می کنند، در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه 30 تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در 4 کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومه دان مشهور بوده، می رسند، شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده است.

این شهر با واقع شدن در دامنه کوه دنا از طبیعتی بی نظیر برخوردار بوده و یکی از قطب های گردشگری استان به شمار می آید.

این شهر دارای مناظر طبیعی بکر و چشمه های جوشان است که چشم هر بیننده ای را به خود خیره می کند.

هوای پاک و دل انگیز شهر سی سخت با هنر نقاش طبیعت درآمیخته شده و فضایی رؤیایی را برای مسافران و گردشگران رقم زده است.

دریاچه کوه گل

این آبگیر زیبا و بکر که در گویش محلی برم سبز گفته می شود در دل کوهستان و بر بستر پر آب و علف آن چشم انداز زیبایی دارد که تنها با ره سپردن به این منطقه کوهستانی و قدری کوهپیمایی می توان به آن رسید.

دریاچه کوه گل در یک گودال طبیعی نشسته بر دامان کوهستان پدید آمده و با جای دریافت قله های برفگیر در پس آن و علفزار طبیعی اطراف آن، منظره ای کم نظیر از یک دریاچه کوهستانی در پیش چشم جلوه گر می کند.

بالاتر از دریاچه کوه گل آبگیر کوهستانی دیگری نیز شکل گرفته که تا اندازه ای کوچک تر است.

این 22 آبگیر طبیعی و کوهستانی بخشی از زیبایی های بکر طبیعت کوه گل سی سخت است که به ویژه در تابستان جذابیت های ویژه ای دارند.

دریاچه کوه گل از آب شدن برف قله های بالادست آن و از چشمه های طبیعی آبگیری می شود و سرریز آب آن از سمت باختر به صورت جویباری از دره ای گذر می کند که سر انجام به رودخانه جهت راه می پیوندد.

اطراف دریاچه کوه گل و آبگیرهای آن چشمه سارهای فراوانی را در شکاف دره ها می توان یافت که گویای طبیعت غنی و پربار منطقه دنا است.

بسیاری از کوهنوردانی که به قله های دنا صعود کرده اند بر این باورند که دنا به لحاظ زیبایی هم تراز آلپ و چه بسا زیباتر از آن است تا جایی که در گذشته های نه چندان دور از دنا به عنوان آلپ ایران یاد می شد.

سی سخت مرکز شهرستان دنا در 35 کیلومتری شمال غربی شهر یاسوج و در استان کهگیلویه و بویراحمدقرار دارد.

گرچه این شهر گردشگری در استان کهگیلویه و بویراحمد به دلیل وقوع زلزله در حال بازسازی است اما جاذبه های بکر و طبیعی شهر سی سخت همچنان می تواند میزبان خوبی برای دوست داران طبیعت گردی در کشور باشد.

* گزارش از علی صفرپور

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 فروردین 1400 بروزرسانی: 17 فروردین 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1590

به "سی سخت قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سی سخت قطب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید