نان های کشورهای مختلف را بشناسیم

به گزارش تیم علمی، نان، فراتر از یک خوراکی ساده، رکن اصلی سفره غذایی مردم سراسر جهان است. از نان‌های نرم و صاف خاورمیانه تا نان‌های تخت و ترد آمریکای لاتین، هر منطقه با تکیه بر سنت‌ها و مواد اولیه در دسترس، نان مخصوص به خود را خلق کرده است. پس کمربندها را سفت کنید که با هم به یک سفر هیجان‌انگیز و خوشمزه در دنیای نان‌های مختلف می‌رویم!

نان های کشورهای مختلف را بشناسیم

منبع مقاله: با نان های کشورهای مختلف دنیا آشنا شوید

اروپا: سرزمین نان‌های حجیم و خوش عطر

اروپا مهد نان‌های حجیم و خوشمزه است. در آلمان، با پرتزل (Pretzel) ترد و نمکی روبرو می‌شویم، نانی با ظاهری گره‌مانند که با جوش شیرین طعم داده می‌شود. فرانسه با باگت (Baguette) کشیده و تردش شناخته می‌شود که در کنار انواع پنیر و گوشت، ترکیبی به یاد ماندنی می‌سازد. ایتالیا نیز با فوکّاچیا (Focaccia) روغنی و خوش عطر، نان‌های متنوعی دارد که می‌توانند به تنهایی یا همراه با غذا میل شوند. در بریتانیا، نان‌های حجیم و شیرین مثل اسコーン (Scone) طرفداران زیادی دارند که معمولا با کره و مربا در وعده عصرانه سرو می‌شوند.

نان چاودار (Rye Bread) نیز در بسیاری از کشورهای اروپای شرقی مثل لهستان و روسیه طرفداران پر و پا قرصی دارد. این نان تیره رنگ و کمی ترش مزه، سرشار از فیبر است و با انواع غذاهای گوشتی و سوپ‌ها به خوبی جفت می‌شود.

اروپا مهد نان‌های باکیفیت و خوشمزه‌ای است که با آرد گندم تهیه می‌شوند.

 • باگت فرانسوی: نان فرانسوی با آن پوسته ترد و مغز نرم، نیاز به تعریف ندارد. باگت در کنار پنیر و کره، یک صبحانه‌ی کلاسیک فرانسوی است و در تهیه انواع ساندویچ نیز کاربرد فراوانی دارد. باگت فرانسوی، یک نان بلند و ترد که نیاز به تعریف ندارد. این نان نماد کشور فرانسه است و در کنار انواع پنیر و ساندویچ‌ها، جایگاه ویژه‌ای در سفره فرانسوی‌ها دارد.

 • نان چاودار آلمان: آلمان با نان‌های چاودار تیره و سنگین شناخته می‌شود که طعم و عطر خاص خود را دارند. این نان‌ها به دلیل دارا بودن فیبر بالا، انتخابی مغذی برای علاقه‌مندان به سلامت هستند. در آلمان، عاشق نان‌های حجیم و چاودار هستند. نان پرتزل با شکل ظاهری گره‌مانند و طعم کمی شور، یکی از نان‌های محبوب آلمانی است. همچنین، نان‌های سیاه با طعم مالت و چاودار، طرفداران زیادی در این کشور دارند.

 • نان فوکاتچیا ایتالیا: در ایتالیا، نان فوکاتچیا با ظاهری شبیه به پیتزا، اما بدون مواد رویه، طرفداران زیادی دارد. این نان خوشمزه با روغن زیتون و گیاهان معطر طعم‌دار می‌شود و همراه با غذا یا به تنهایی میل می‌شود. ایتالیا، مهد پیتزا، قطعا نان‌های فوق‌العاده‌ای هم دارد. فوکّاچیا، نانی تخت و روغنی با طعم سیر و رزماری، از نان‌های محبوب ایتالیایی است. همچنین، چاباتا، نانی با پوسته‌ی ترد و مغز نرم، برای انواع ساندویچ‌ها و پیش‌غذاها استفاده می‌شود.

 • نان پرتزل آلمان: این نان با شکل ظاهری گره‌مانند و پوسته نمکی ترد، یکی از نمادهای کشور آلمان است. پرتزل به تنهایی یا همراه با سس خردل، میان وعده‌ای دلچسب به شمار می‌رود.

 • بریتانیا: نان سبوس‌دار، یار همیشگی صبحانه انگلیسی است. این نان با طعم کمی شیرین، معمولا با کره و مربا یا پنیر میل می‌شود. همچنین، اسکنز، نان‌های کوچک و گرد با طعم کره‌ای، از نان‌های محبوب بریتانیایی‌ها به شمار می‌روند.

خاورمیانه: نان‌های گرم و نرم، همراه همیشگی غذا

در خاورمیانه، نان‌های صاف و نرم حرف اول را می‌زنند. نان‌های تافتون و بربری در ایران با خمیر ورآمده و پخت در تنور سنگی، عطر و طعمی بی‌نظیر دارند. نان پیتا (Pita Bread) در کشورهای عربی مثل لبنان و سوریه پرکاربرد است. این نان گرد و توخالی به راحتی شکسته می‌شود و برای سرو انواع کباب و حمص به کار می‌رود. در ترکیه، نان لواش (Lavash) نازک و ترد، همراه با کباب و دوروم سرو می‌شود. نان سنگک ایرانی نیز با کنجد پاشیده شده و طرح‌های زیبای روی آن، از نان‌های محبوب و شناخته شده در منطقه است.

در خاورمیانه، نان به عنوان پایه اصلی غذا محسوب می‌شود و در کنار انواع خورشت‌ها و غذاهای گرم سرو می‌شود.

 • نان لواش: این نان نازک و ترد ایرانی، بافتی ترد و انعطاف‌پذیر دارد و برای پیچیدن دور غذا یا لقمه گرفتن ایده‌آل است. نان لواش به راحتی در کنار غذا گرم می‌شود و عطر مطبوعی دارد.
 • نان بربری: این نان ایرانی با رویه‌ی کنجدی، بافتی متراکم و کمی ترد دارد. نان بربری به دلیل طعم خاص کنجد، بسیار محبوب است و به عنوان نانی مجلسی شناخته می‌شود.
 • نان پیتا: این نان مدیترانه‌ای با یک جیب در وسط، برای پر کردن با انواع مواد غذایی مناسب است. نان پیتا را می‌توان با فلافل، حمص و سبزیجات مختلف پر کرد و به عنوان ساندویچی خوشمزه نوش جان کرد.
 • نان صمون: این نان عربی، حجیم و گرد است و با آرد گندم تهیه می‌شود. نان صمون به دلیل داشتن بافتی نرم و متخلخل، به خوبی رطوبت غذا را به خود جذب می‌کند و تجربه‌ی دلپذیری از خوردن غذا را فراهم می‌سازد.
 • ایران: نان در ایران، برکت سفره است. نان سنگک، با عطر و طعم بی‌نظیرش، نان محبوب ایرانیان است. همچنین، نان بربری، با ته‌دیگ برشته و خوشمزه، طرفداران زیادی دارد. نان لواش، نانی نازک و سبک، برای پیچیدن دور غذاها و تهیه‌ی لقمه استفاده می‌شود.
 • ترکیه: نان ترکی یا «pide» با خمیر نازک و مواد میانی مختلف، یکی از نان‌های پرطرفدار در ترکیه است. همچنین، «سیمیت»، نان حلقه‌ای با کنجد، عطر و طعم بی‌نظیری دارد و هم به عنوان صبحانه و هم به عنوان میان‌وعده سرو می‌شود.
 • لبنان: نان پیتا، نانی گرد و توخالی که به راحتی می‌توان آن را با انواع غذاها پر کرد، از نان‌های اصلی لبنانی است. همچنین، «صمون»، نانی حجیم و ترد با طعم کمی شیرین، در کنار غذاهای لبنانی به چشم می‌خورد.

آسیا: تنوعی بی‌نظیر از طعم‌ها و بافت‌ها

قاره پهناور آسیا، میزبان انواع مختلفی از نان است که با توجه به فرهنگ و مواد اولیه‌ی هر منطقه، تهیه می‌شوند.

 • نان روتی هند: این نان ترد و مسطح هندی، از آرد گندم تهیه می‌شود و به عنوان نان اصلی در بسیاری از وعده‌های غذایی هند مورد استفاده قرار می‌گیرد. نان روتی به راحتی قابل حمل است و اغلب همراه با انواع کاری‌ها سرو می‌شود. ادویه، جزئی جدانشدنی از آشپزی هندی است و نان‌های هندی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. نان روتی (Roti)، نانی ترد و گرد است که روی تابه داغ پخته می‌شود. ادویه‌هایی مثل زیره و رازیانه می‌توانند طعم و عطری خاص به آن ببخشند.
 • نان پَراته (Paratha) نوعی نان ترد و چندلایه است که با کره یا روغن حیوانی طبخ می‌شود.
 • برای تهیه‌ی نان نان (Naan)، خمیر آن را به دیواره داخلی تنور داغ می‌چسبانند و بعد از پخت، روی آن را با کره چرب می‌کنند. این نان با طعم دودی ملایم، همراه با انواع غذاهای هندی سرو می‌شود. این نان مسطح هندی، در تنورهای سنتی پخته می‌شود و بافتی نرم و کمی سوخته دارد. نان نان به دلیل داشتن حفره‌‌‌هایی روی سطح، به خوبی کره و روغن را جذب می‌کند و بسیار خوشمزه است.
 • چین: در چین، برنج غذای اصلی است، اما نان هم جایگاه ویژه‌ای دارد. بائوژی، نان بخارپز چینی، با خمیر لطیف و انواع مغزها، بسیار محبوب است. همچنین، مان‌تو، نان‌های بخارپز کوچک، در کنار غذاهای اصلی سرو می‌شوند.
 • ژاپن: ژاپنی‌ها، استاد هنر ظریف و لطیف هستند. این ظرافت را در نان‌هایشان هم می‌بینیم. نان شیرینی ژاپنی با نام «مِل‌بَن» بافتی نرم و لطیف دارد و برای صبحانه یا عصرانه سرو می‌شود. همچنین، «اُون‌گیری»، نان برنجی ژاپنی، با طعم خفیف برنج، در کنار غذاهای مختلف استفاده می‌شود.
 • نان بائو چین: این نان چینی، با بخارپز شدن خمیر به دست می‌آید و بافتی بسیار نرم و لطیف دارد. نان بائو به صورت ساده یا پر شده با مواد مختلف مانند گوشت، سبزیجات و مواد شیرین، سرو می‌شود.

آمریکای لاتین: ذرت، فرمانروای دنیای نان

ذرت، ماده اولیه اصلی بسیاری از نان‌های آمریکای لاتین است. تورتیلا (Tortilla)، نان ترد و نازکی است که از آرد ذرت تهیه می‌شود و پایه‌ی اصلی غذاهای مکزیکی مثل تاکو و بوریتو به شمار می‌رود. آرپا (Arepa)، نان گرد و ضخیمی است که از آرد ذرت سفید یا زرد تهیه می‌شود و در ونزوئلا و کلمبیا طرفداران زیادی دارد. امپانادا (Empanada) نیز نوعی نان خمیری است که داخل آن را با گوشت، سبزیجات یا پنیر پر می‌کنند و بعد از سرخ کردن یا پخت در فر، میل می‌شود. در برزیل، pão de queijo (پائو دِ کِژو) نانی کوچک و پنیر است که با آرد نشاسته ذرت (آرد تاپیوکا) تهیه می‌شود.

انتشار: 4 خرداد 1403 بروزرسانی: 4 خرداد 1403 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1914

به "نان های کشورهای مختلف را بشناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نان های کشورهای مختلف را بشناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید