ممنوعیت تیک تاک و وی چت در آمریکا تا 48 ساعت دیگر

به گزارش تیم علمی، ما به مقاومت خود در برابر این فرماند اجرایی ناعادلانه ادامه می دهیم، تصمیمی که بدون ادله و تحقیق کافی گرفته شده و دسترسی مردم آمریکا و بسیاری از کاسبی های کوچک در این کشور به این پلتفرم مهم را محدود خواهد کرد.

ممنوعیت تیک تاک و وی چت در آمریکا تا 48 ساعت دیگر

مهلت دونالد ترامپ برای توافق بر سر چگونگی حفظ و دسترسی به اطلاعات کاربران یا خریداری دو اپلیکشین تیک تاک و وی چت از سوی شرکت های فناوری آمریکایی دو روز دیگر به خاتمه می رسد و در صورتی که این دو شبکه اجتماعی نتوانند با کاخ سفید به توافقی برسند، دانلود آن ها در آمریکا از روی یکشنبه - 20 سپتامبر - متوقف خواهد شد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده که از یکشنبه کاربران آمریکایی اجازه نخواهند یافت که این اپلیکیشن ها را از هیچ کدام از فروشگاه های اینترنتی شرکت هایی، چون اپل یا گوگل دریافت کنند. به روز رسانی تیک تاک و وی چت هم برای آن هایی که هم اکنون این اپلیکیشن ها را دارند متوقف خواهد شد.

دولت آمریکا می گوید علت این تصمیم تهدید های امنیتی است که این دو شبکه اجتماعی برای کاربران آمریکایی ایجاد می کنند و ممکن است اطلاعات کاربران آمریکایی را به دست دولت چین برسانند. اما چین و هر دو شرکت مالک تیک تاک و وی چت این ادعای دولت دونالد ترامپ را رد کرده و آن را متاثر از محبوبیت یافتن فراوان اپلیکیشن های خود دانسته اند.

تیک تاک که یک شبکه اجتماعی ویدیو-محور است به ویژه پس از آغاز همه گیری ویروس جدید کرونا بسیار شهرت یافته است.

بنابر تصمیم کاخ سفید وی چت از روز یکشنبه در آمریکا متوقف خواهد شد، اما تیک تاک تا 12 نوامبر (حدود دو ماه دیگر) که قرار است ممنوعیت آن به طور کامل اعمال شود، همچنان در دسترس خواهد بود هر چند کاربران دیگر قادر به دانلود این اپلیکیشن نخواهند بود.

تیک تاک اعلام کرده از این تصمیم دولت آمریکا مایوس شده و ادله وزارت بازرگانی برای ممنوع کردن این شبکه اجتماعی در آمریکا را قبول ندارد. تیک تاک می گوید همین حالا هم خود را در سطح بی سابقه ای به شفاف سازی عملکرد خود متعهد کرد تا بلکه نگرانی های دولت دونالد ترامپ را برطرف کند.

این شرکت در بیانیه ای گفته: ما به مقاومت خود در برابر این فرماند اجرایی ناعادلانه ادامه می دهیم، تصمیمی که بدون ادله و تحقیق کافی گرفته شده و دسترسی مردم آمریکا و بسیاری از کاسبی های کوچک در این کشور به این پلتفرم مهم را محدود خواهد کرد.

شرکت تن ست، مالک اپلیکیشن وی چت هم محدودیت های دولت آمریکا را مایوس کننده دانسته، اما گفته به مذاکرات خود با آمریکا برای رسیدن به یک راه چاره بلند مدت ادامه خواهد داد. اعمال ممنوعیت علیه این دو اپلیکیشن که وزارت بازرگانی آمریکا مامور به اجرای آن است در نتیجه فرمان اجرایی ترامپ است که ماه گذشته، اوت، آن را با استناد به نگرانی های امنیت ملی امضاء کرد.

در آن فرمان به شرکت های آمریکایی دستور داده شده بود که در صورت برطرف نشدن نگرانی های امنیتی کاخ سفید، روابط تجاری خود با تیک تاک و وی چت ظرف 45 روز پایان دهند.

وی چت هم اجازه ارتباط تصویری به کاربران می دهد

با این حال اگر طرحی که شرکت آمریکایی اورکل و بایت دنس - مالک تیک تاک - تهیه کرده اند ظرف 48 ساعت آینده با موافقت کاخ سفید روبرو شود ممکن است این ممنوعیت اجرایی نشود. ترامپ امروز جمعه، 18 سپتامبر، به خبرنگاران گفت که احتمالا توافق با تیک تاک به سرعت حاصل شود. او اضافه کرد که آمریکا باید به لحاظ امنیتی خیالش از بابت چین راحت شود.

ترامپ همچنین تیک تاک را یک شرکت فوق العاده و بسیار محبوب خواند. ویژگی که برخی منتقدان تصمیم دولت آمریکا می گویند می تواند پس زمینه یک جنگ تجاری در دنیای فناوری هم باشد.

منبع: فرادید
انتشار: 14 آبان 1399 بروزرسانی: 14 آبان 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1284

به "ممنوعیت تیک تاک و وی چت در آمریکا تا 48 ساعت دیگر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوعیت تیک تاک و وی چت در آمریکا تا 48 ساعت دیگر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید