خاتمه بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

به گزارش تیم علمی، زمزمه های راه اندازی اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی از سال 1395 به گوش می رسد و از آن موقع تا به امروز نه تنها زمان راه اندازی آن از زبان مسئولان متغیر بوده، بلکه ماهیت آن نیز به چالش کشیده شده و در برهه ای از زمان مطرح شد که کمیته فقهی سازمان بورس فروش استقراضی را مشروع نمی داند و قرار است ابزاری با نام فروش تعهدی جایگزین فروش استقراضی گردد. با این حال پرونده فروش استقراضی بسته نشده و همچنان وعده تحقق آن تا سرانجام سال پابرجاست.

خاتمه بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی

به گزارش تیم علمی، پاییز سال 1395 بود که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار ابراز امیدواری کرد که اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی به زودی عملیاتی گردد اما از آن موقع تا سال 1397 این موضوع تقریبا مسکوت ماند تا اینکه در پاییز سال 1397، محمدی باز هم اعلام نمود تا انتها سال، ابزار آینده روی سبد سهام فروش استقراضی و ابزار وارانت، ابزار تامین اقتصادی بیمه اتکایی و ابزار بدهی رویدادهای طبیعی در بازار سرمایه ایران راه اندازی می گردد.

در نخستین روز اسفندماه همان سال بود که مدیر عامل شرکت بورس نیز با اشاره به طراحی ابزارهای اقتصادی جدید در بازار سرمایه اظهار کرد که برای راه اندازی وارانت و فروش استقراضی، محدودیت های فنی داریم؛ چراکه سامانه معاملاتی موجود برای بازار نقد طراحی شده است؛ لذا برای برطرف این محدودیت ها با همکاری تعدادی از شرکت ها در حال بهبود سامانه معاملاتی هستیم تا بتوانیم معاملات ابزارهای غیر نقد را نیز راه اندازی کنیم.

به گفته علی صحرائی، پیش نویس دستورالعمل وارانت و فروش استقراضی آماده شده است و در برنامه داریم تا انتها سال 97 وارد بازار سرمایه ایران گردد.

وعده راه اندازی فروش استقراضی از یک سال به سال دیگر

با اینکه وعده راه اندازی فروش استقراضی در سال 1397 داده شده بود، اما خبری از آن نشد و در اردیبهشت ماه سال 1398 بود که علی صحرائی- مدیرعامل بورس تهران - به تنوع سازی ابزارهای نوین اقتصادی به ابزار فروش استقراضی اشاره و اظهار کرد که ابزار فروش استقراضی یک ابزار کلاسیک در بازار سرمایه است که مقررات آن تصویب شده و به تأیید کمیته فقهی سازمان بورس رسیده است؛ لذا کوشش می گردد در سه ماهه اول امسال با آماده سازی زیر ساخت ها و مشارکت شرکت های OMS با روش های بومی سازی راه اندازی شوند. همچنین تقویت زیر ساخت های فنی جزو برنامه های اصلی بورس تهران است.

همچنین شاپور محمدی در خرداد امسال اعلام نمود که فروش تعهدی به جای فروش استقراضی طراحی شده و این را دنبال خواهیم کرد. در این مورد مصوبه کمیته فقهی را گرفته ایم و سعی می کنیم امسال عملیاتی گردد.

غلامرضا مصباحی مقدم - رئیس کمیته فقهی سازمان بورس - در این باره گفت که فروش استقراضی مشروع نیست برای همین ما یک راه حل جایگزین را که عنوان استقراض بر آن صدق نمی کند استفاده کردیم.

اما در نهایت علی صحرائی - مدیر عامل شرکت بورس تهران - گفت که قرار است به جای فروش استقراضی، فروش تعهدی در بازار بیاید و دستور العمل آن عملیاتی شده و زیرساخت های فنی آن در حال اجرا است.

طبق آنچه وی عنوان نموده این موضوع دو حوزه دارد؛ یکی شرکت مدیریت فناوری و یکی هم شرکت های OMS. این دو باید آمادگی داشته باشند. شرکت های OMS باید زبان مشترک با مدیریت فناوری پیدا نمایند و اگر زیرساخت فنی آماده گردد ما آماده هستیم.

اکنون نیز حسن امیری - نایب رییس هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار - در گفت وگو با تیم علمی، درباره اینکه چرا فروش استقراضی در سال گذشته راه اندازی نشد و چه زمانی به انتها می رسد؟ اعلام نمود که فروش استقراضی از ابتدا قرار بود امسال عملیاتی گردد که در بهمن ماه عملیاتی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 812

به "خاتمه بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خاتمه بهمن ماه؛ وعده جدید راه اندازی فروش استقراضی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید