چرا باید از سامانه های اجاره آنلاین اقامتگاه توریستی حمایت کنیم؟

به گزارش تیم علمی، دولت برای رشد و توسعه پلتفرم های آنلاین اجاره اقامتگاه باید برنامه حمایتی داشته باشد و نباید برای آن ها مانع تراشی گردد.

چرا باید از سامانه های اجاره آنلاین اقامتگاه توریستی حمایت کنیم؟

بیکاری، احساس غیرمفید بودن، نداشتن امید به آینده، مسئولیت های شخصی و اجتماعی و …می تواند منشأ بسیاری از آسیب های اجتماعی و روانی باشد. معضلی که در شهر ها و روستا های خارج از استان تهران بیشتر نمود پیدا نموده است.

اما در این میان ایجاد اشتغال و در پی امید به آینده نقشی مهم در ترمیم اینگونه معضلات اجتماعی شهری و روستایی خواهد داشت. علاوه بر آن، کارآفرینی همراه با ارزش آفرینی می تواند مانعی برای مهاجرت به مرکز و شهر های عظیم باشد. همینطور توسعه و عدالت اجتماعی را برای حتی دورافتاده ترین نقاط توریستی کشور از مرکز و مرکز کشور ایجاد کند.

به همین دلیل کسب و کار های استارتاپی حوزه جهانگردی نقش ویژه ای بازی می نمایند. آن ها با ایجاد بستری مناسب برای کارآفرینی و اشتغال بومی در شهر ها و روستا های با جاذبه های توریستی در میان جوانان ایجاد انگیزه می نمایند.

یک دسته از مهمترین استارتاپ های جهانگردی، سامانه های اجاره ویلا و اقامتگاه هستند. هومسا، جاباما، جاجیگا و چند پلتفرم آنلاین دیگر از مشهورترین استارتاپ های این حوزه به تعداد می فرایند.

این پلتفرم ها و هزاران روستایی و شهرستانی بومی میزبان و صاحب اقامتگاه فعال در آن ها در شرایط خاص فعلی نباید با چالش های بیشتری روبرو باشند و دولت باید در کنار و حامی آن ها باشد.

چون این کسب وکار های نوپا به واسطه فضای رقابتی خود سبب پویایی اقتصاد و جامعه شده و جوان های بومی را به جای در خانه ماندن، قصد مهاجرت یا ناامیدی، به فعالیت های سودمند مالی ترغیب می نمایند.

البته که در نتیجه حضور و تردد جهانگرد در شهر ها و روستا های کشور، اشتغالزایی غیر مستقیم برای سایر کسب و کار های محلی و بومی هم ایجاد می گردد.

اشتغالزایی روستایی موتور محرک پیشرفت

اشتغال زایی موتور محرک پیشرفت و توسعه مالی هر جامعه است، اما نسل جوان مخصوصا در شهر ها و روستا های کوچکتر در ایران این روز ها با معضل بیکاری دست وپنجه نرم می نمایند. اینجاست که یکی از مهم ترین ویژگی های استارتاپ ها اجاره اقامتگاه خودنمایی می نماید. در حقیقت چنین کسب وکار هایی بر بستر اقتصاد دیجیتال به پویایی اقتصاد و به تبع آن اشتغال زایی یاری فراوانی می نمایند. کارآفرینی، جوهره این نوع از کسب وکارهاست. آن ها با ایجاد فرصت های شغلی تازه هم سبب توزیع بهتر ثروت در جامعه می شوند.

مضافا اینکه هدف این استارتاپ ها صرفا ایجاد اشتغال درابعاد کوچک نیست و با هدف ارتقای کیفیت آموزش نیرو های بومی کار در راستای رشد طولانی مدت و وسیع به کارآفرینی و ایجاد شغل در ایران می پردازند.

تعامل با کسب و کار های سنتی و توسعه صنعت جهانگردی

پارسا شیخ زاده فعال و کارشناس استارتاپ های جهانگردی می گوید: در عصر حاضر کسب وکار ها در دوران گذار (شیفت پارادایم) از حالت سنتی به مدرن هستند و در راستای پیشرفت کسب وکار، حضور و ماندن در بازار رقابتی امروز احتیاج به این گذاراست. در این میان درست برعکس آنچه که تصور می گردد، استارتاپ های جهانگردی مثل سامانه های اجاره اقامتگاه نه تنها هیچگونه تقابلی با کسب و کار های سنتی و بعلاوه اقتصاد بومی ندارند، با بازارسازی و ایجاد فرصت های بیشتر در جهت موافق با کسب وکار های سنتی این حوزه پیش می فرایند.

او ادامه می دهد: این از مهمترین مزایای اقتصاد دیجیتال استارت آپ هاست که کسب وکار های سنتی با تعامل با آن ها می توانند خدمات بهتری را به مشتریان ارائه دهند و به مشتریان بیشتری از سراسر کشور دسترسی داشته باشند.

این کارشناس تاکید می نماید: در واقع همانگونه که کسب وکار های سنتی برای حرکت به سمت بهینه سازی احتیاجمند استفاده از ظرفیت های فناوری هستند، استارتاپ ها و سامانه های آنلاین اجاره اقامتگاه هم می توانند راستا کسب وکار های سنتی در این حوزه را هموارتر نمایند. همین احتیاج متقابل، بستر تعامل مثبت میان این دو اقتصاد را ایجاد نموده و به حفظ و رشد اقتصاد بخش بومی و سنتی کشور یاری می نماید.

شیخ زاده ادامه می دهد: ظهور استارتاپ های جهانگردی سبب ایجاد رقابت در بازار شده و ماحصل این هم آوری، بهره مندی مردم از خدمات با کیفیت بالاتر است؛ در واقع کاربران با تنوع خدمات بیشتری رو به رو هستند و می توانند میان خوب و خوب تر انتخاب نمایند. در اپلیکیشن ها و وبسایتی که برای اجاره اقامتگاه طراحی شده است، مشتریان می توانند بدون احتیاج به خارج شدن از خانه یا گشت و گذار در مقصد توریستی در فضای مجازی جستجو نموده و اقامتگاه مورد نظر خود را پیدا نمایند؛ سرویس هایی که این استارتاپ ها با بهره مندی از فناوری های روز برای ارائه به مشتریان خود در نظر گرفته اند که طبعا تاثیر شایانی بر کیفیت زندگی مردم دارد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1400 بروزرسانی: 18 مرداد 1400 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 1803

به "چرا باید از سامانه های اجاره آنلاین اقامتگاه توریستی حمایت کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا باید از سامانه های اجاره آنلاین اقامتگاه توریستی حمایت کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید