چسب زخمی که به راحتی از پوست جدا می گردد

به گزارش تیم علمی، ایسنا نوشت: همه ما می دانیم که برداشتن چسب زخم از روی پوست بسیار دردناک است، اما در آینده نه چندان دور ممکن است این کار ناخوشایند و دردناک نباشد، زیرا دانشمندان یک چسب جدید توسعه داده اند که در حضور نور فرابنفش از پوست به راحتی جدا می گردد.

چسب زخمی که به راحتی از پوست جدا می گردد

دانشمندان دانشگاه هاروارد و دانشگاه شیان جئوتانگ(Xian Jiaotong University) چین این چسب را از محلول آبی زنجیره های پلیمری توسعه دادند.

این محلول آبی بین دو ماده که کاربر می خواهد موقتا آنها را به هم بچسباند، قرار می گیرد و به این صورت است که سطح رویی دو ماده در یک سطح ملکولی بهم متصل می شوند. این فرایند درهم تنیدگی توپولوژیک(topological entanglement) نامیده می گردد. سپس این دو ماده می بایست بهم متصل شوند تا محلول در معرض نور ماوراء بنفش قرار گیرد. این باعث می گردد بخیه مولکولی آن حل شده و سبب می گردد مواد به راحتی از هم جدا شوند.

این چسب بر روی مواد جامد مانند الاستومرها و همچنین مواد مرطوب مانند هیدروژل ها کاربرد دارد. همچنین می توان از آن برای چسباندن چسب زخم به پوست استفاده کرد. الاستومر پلیمری است که قابلیت ویسکوالاستیسیته (گران روی و کشسانی باهم) بالایی دارد. نام الاستومر دو قسمتی است که قسمت اول آن الاستو (برگرفته از الاستیک و به معنای ارتجاع پذیر) و مر (برگرفته از پلیمر) تشکیل شده است.

این تکنولوژی علاوه بر این می تواند بر روی دستگاه های تحویل داروی تریدرمال(تکه های میکروسکوپی که دارو را به وسیله پوست ارسال می نمایند) و یا بر روی لوازم الکترونیکی پوشیدنی استفاده گردد.

این مطالعه در مجله Advanced Materials منتشر شد.

5656

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 20 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sctm.ir شناسه مطلب: 123

به "چسب زخمی که به راحتی از پوست جدا می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چسب زخمی که به راحتی از پوست جدا می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید